Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pohled na chybějící bezpečná aktiva

Pohled na chybějící bezpečná aktiva

22.12.2011 7:59
Autor: Redakce, Patria.cz

Jedním z aktuálních problémů globální ekonomiky je nedostatek aktiv, která by investorům sloužila jako bezpečný uchovatel hodnoty. Je to odrazem cyklických i strukturálních faktorů; cyklické faktory jsou nyní důležitější a souvisejí s negativními šoky, kterými ekonomika prošla. Ty zvýšily poptávku po bezpečných aktivech a představují pravděpodobně i hlavní důvod nízkých výnosů amerických vládních dluhopisů. Stejné šoky také zničily aktiva, která bezpečná bývala, například evropské vládní dluhopisy. Podle odhadů Credit Suisse asi polovina těchto aktiv zmizela jen v roce 2011 (pokud nepovažujeme francouzské dluhopisy za bezpečné).

Globální ekonomický růst v posledních několika desetiletích převýšil kapacitu světové ekonomiky generovat skutečně bezpečná aktiva. Ricardo Caballero se domnívá, že tento proces začal pravděpodobně kolapsem trhů v Japonsku na počátku 90. let, následně se zintenzivnil během asijské krize. K tomu se přidaly cyklické faktory, zejména chování Fedu a ECB během posledního cyklu. Po roce 2000 vedla uvolněná politika Fedu k tomu, že vzrostla poptávka po amerických dluhopisech z rozvíjejících se ekonomik. Po roce 2008 se pak Fedu ani ECB nepodařilo zabránit poklesu nominálních příjmů. Jinak řečeno, obě instituce svou politiku pasivně utahovaly a to vedlo k zániku některých aktiv s ratingem AAA. U některých by sice došlo k defaultu stejně, některé (jako třeba francouzské vládní dluhopisy) tuto pozici ztratily kvůli nedostatečné agregátní poptávce.

Zmizení některých aktiv s ratingem AAA v podstatě znamená, že ze stínového bankovního systému zmizely peníze. Tato aktiva v něm totiž sloužila jako kolaterál. Výsledkem je nadměrná poptávka po penězích ze strany institucionálních investorů. A pokud se problémy stínového bankovního sektoru přelijí do celé ekonomiky, nadměrná poptávka po penězích se může projevit i u retailového sektoru a následně poklesem nominálních příjmů.

Nedostatek bezpečných aktiv také tvoří Triffinovo dilema. To původně hovořilo o tom, že země s globální rezervní měnou musí vytvořit více peněz, než potřebuje ve své ekonomice, protože musí uspokojit světovou poptávku po měně. To ovšem vyžaduje deficity běžného účtu, což zpětně ohrožuje statut rezervní měny. Země, která světu dodává bezpečná aktiva, musí také dosahovat deficitu běžného účtu. Tím se však zadlužuje a její aktiva se stávají rizikovými. To je i případ Spojených států – nabídka vládních dluhopisů a rozpočtové deficity mohou ohrozit poptávku po nich.

Řešení ale existuje, Fed i ECB musí vrátit nominální výdaje na předkrizový trend, a to s použitím cílení nominálního HDP. Tento postup by ukotvil dlouhodobá inflační očekávání a zároveň by umožnil krátkodobou agresivní stimulaci. Došlo by k rychlému oživení a následně by klesla poptávka po bezrizikových aktivech a vzrostla jejich nabídka. Od implementace této politiky jsou ale bohužel ještě hodně daleko.

(Zdroj: Blog Davida Beckwortha z Texas State University)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data