Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Měnová dohoda Číny a Japonska – směrem k jedné dominantní asijské měně?

Měnová dohoda Číny a Japonska – směrem k jedné dominantní asijské měně?

28.12.2011 15:54
Autor: Redakce, Patria.cz

Čína a Japonsko ohlásily rozsáhlou měnovou dohodu, která by měla pozvednout renminbi na významnější roli v mezinárodním obchodu. Mezi dohodnutými kroky je přímá podpora obchodu s použitím čínské a japonské měny bez toho, aby nejdříve došlo ke směně za dolary. Japonsko by také mělo držet renminbi ve svých devizových rezervách.

Barry Eichengreen z University of California se domnívá, že dohoda je v souladu s čínskou strategií zaměřenou na širší využívání renminbi v globální ekonomice. První fázi strategie tvoří použití renminbi při platebním styku, poté následuje využití této měny při mezinárodních investicích a nakonec její použití v měnových rezervách. Doposud učiněné kroky přicházely pouze ze strany Číny, ta má nyní podporu od japonské vlády. Zdá se, že ta explicitně uznává, že v budoucnu bude existovat jedna dominantní asijská měna, kterou nebude japonský jen.

Jeffrey Frankel z Harvard University k současnému vývoji uvádí, že předtím, než se renminbi stane skutečnou mezinárodní měnou, musí se stát měnou běžnou. Její zvýšené užití v mezinárodním obchodu je posunem tímto směrem. Pokud by namísto dolarů začaly Čína a Japonsko užívat vlastních měn, šlo by o velký skok v pozici renminbi. Byl by to posun směrem ke světu, kde se bude používat více hlavních měn. Jde ale pouze o jeden krok z mnoha, které bude potřeba učinit.

Zvýšené používání renminbi by téměř s jistotou vedlo k posilování k dolaru, což by americké ekonomice prospělo. Platí to zejména během současného období vysoké nezaměstnanosti, pomalého růstu a nízkých sazeb. Nešlo by ale o tak důležitý faktor, jak se mnozí členové amerického Kongresu domnívají. Posílení renminbi by pak bylo pozitivní i pro čínskou ekonomiku. Oslabení dolaru by však přineslo i negativa, tedy možnost vyšší inflace a vyšších sazeb.

Zrychlení čtyřicetiletého procesu, během kterého probíhá posun od dolarové hegemonie, by mělo negativní vliv zároveň na schopnost monetizovat státní dluh; americké banky by ztratily část výnosů, mezinárodní obchod by se stal pro americké podniky složitější a utrpěla by geopolitická pozice a prestiž Spojených států. Měnová otázka ale představuje spíše symptom než příčinu. Tou je dlouhodobá neudržitelnost fiskální situace a domácí i zahraniční politické chyby USA.

Morris Goldstein z Peterson Institute for International Economics se nedomnívá, že by čínsko-japonská dohoda byla významným zlomem co se týče dominantní pozice dolaru ve světové ekonomice. Vytvoření mezinárodní měny by totiž ze strany Číny vyžadovalo fundamentální změny v politice. Sice se tedy pohybujeme směrem k používání více měn, pravděpodobně ale půjde o pomalý proces. Spojené státy by měly nechat rozhodnout trhy, aby si vybraly, jakou měnu budou používat. Celkově pro ně současná pozice dolaru znamená mírné pozitivum.

(Zdroj: Real Time Economics)


Váš názor
  • Krůček
    28.12.2011 17:16

    ke krůčku....japonská preciznost + čínské úsilí a ambice dotlačí postupně ostatní k jejich zájmům !
    AMN
    • Re: Krůček
      29.12.2011 10:41

      Zdravím, můžeš tedy vyjmenovat alespoň některé zájmy těch "ostatních"? Kdo to je, nerozumím. Čí zájmy a jaké zájmy máš na mysli? Pokud vím, existuje jeden zásadní souboj o udržení národní měny na co nejslabší úrovni. Další zájmy jsou druhotné. Zatím je to tak, že se odehrává boj tří kohoutů na jednom smetišti - USA, Asie, EU a čtvrtý kohout (zbytek světa) přihlíží kdo "vyhraje":-))
      Jesse
Aktuální komentáře
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data