Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Keynes měl pravdu

Keynes měl pravdu

03.01.2012 13:46
Autor: Redakce, Patria.cz

„Fiskální utahování má probíhat během boomu, ne v době poklesu,“ řekl John Maynard Keynes v roce 1937. Franklin D. Roosevelt pak hned dokázal, že má pravdu, když se snažil dosáhnout vyrovnaného rozpočtu příliš brzy. Tímto krokem totiž poslal oživující se ekonomiku zpět do hluboké recese. Omezování vládních výdajů ve skomírající ekonomice jen zhorší propad. Úspory by měly počkat až na pokročilé silné oživení. Vlády většiny západních zemí se ale na konci roku 2010 a na počátku roku 2011 bohužel domnívaly, že je tomu jinak. Věřily, že by se měly zaměřit na deficity, ne na pracovní místa, přestože se oživení nacházelo v rané fázi. Jejich činy pak opět ukázaly, že se Keynes nemýlil.

Obecně rozšířený názor ovšem hlásá opak. To, že stimulační balíček prezidenta Obamy nedosáhl boomu zaměstnanosti, se považuje za důkaz, že vládní výdaje pracovní místa vytvářet nemohou. My, kteří jsme si prošli relevantní čísla, jsme ale od počátku tvrdili, že stimulace byla s ohledem na hloubku propadu velmi malá. Skutečným testem keynesiánské ekonomie tak nejsou nedostatečné snahy americké vlády o podporu ekonomiky, které byly navíc do značné míry vyváženy snížením výdajů jednotlivých států. Tímto testem je vývoj v evropských zemích. Řecko a Irsko muselo přistoupit k těžkým úsporným programům, protože ty představovaly podmínku záchranných úvěrů. A procházejí obrovským propadem ekonomiky, který dosahuje dvojciferných hodnot.

Podle dominantní ideologie by se tak ale dít nemělo. Například republikáni v Kongresu přišli v roce 2011 se zprávou, jejíž název zněl „Utrácejme méně, zmenšeme dluh, podpořme růst.“ Podle ní byly obavy z negativního vlivu snížených výdajů na růst neopodstatněné. Nižší výdaje měly naopak podpořit důvěru spotřebitelů a podniků a nakonec možná vést dokonce i k vyššímu růstu. Můžeme sice tvrdit, že Řecko a Irsko si nemohou vybírat, protože bez úsporných opatření by došlo k defaultu. Rok 2011 ale ukázal, že Spojené státy si vybírat mohou. Vláda může být posedlá deficity, finanční trhy však ukazují, že by si mohla půjčovat více.

Rok 2011 tak byl rokem, kdy politické elity kvůli deficitům, které problémem nebyly, zhoršily skutečný problém – ekonomika se potácí v depresi a přetrvává masová nezaměstnanost. Dobrou zprávou je to, že prezident Obama opět začíná proti utahování bojovat a zdá se, že vyhrává. Možná si nakonec vezmeme k srdci Keynesovu radu, která má stejnou váhu jako před 75 lety.

Autorem je Paul Krugman.

(Zdroj: NYTimes)


Váš názor
  • Jesse
    03.01.2012 20:15

    tady kecá do všeho, většinou sou to bullshits
    Bob
  • Jesse + Ruphej
    03.01.2012 15:53

    zajděte si někam spolu na jedno.....chápu ....i muži mají své dny....ale vy je tu máte nějako poslední dobou často.....:-D
    AMN
    • Re: Jesse + Ruphej
      03.01.2012 17:20

      Ruphej nepije, je to sračka :-)) Už jsme ho párkrát zvali a on se jen vykrucuje, baba :-)))
      Jesse
      • ruphej
        03.01.2012 17:27

        pije irskou.S přáteli.
        Velkamedvědice
  • je to marný
    03.01.2012 14:33

    Je naprosto iraconální se rozčilovat. Jedinný lék mají v rukou samotní jedinci, soukromníci..., svým individuálním přístupem - sbalit majetek, nikomu nic neodevzdávat, žádné daně, vyházet pracovní sílu na ulici a postarat se sám o sebe. Jiná cesta z tohoto marasmu neexistuje. Jestli to někdo tvrdí, tak je to ekonomický primitiv. Kalousků tu máme dost :-))
    Jesse
    • Re: je to marný
      03.01.2012 14:40

      jesse tohle se mi libi..fakt..castecne provedeno..pomaham si sec muzu..
      OPTIMISTA
      •  
        03.01.2012 14:43

        Je to přesně rok, co jsem prodal firmu. Udělal jsem dobře, hlavně včas.:-) Může mi někdo vlízt na hrb...
        Jesse
  • někdo si z nás dělá legraci
    03.01.2012 14:24

    Myslím si, že si z nás někdo v redakci Patria online dělá legraci a potají se baví, jak se rozčilujeme. Žádný Krugman asi neexistuje nebo alespoň nepíše tak stupidní texty. Ano, je pravda, že době Velké deprese vláda oslabovala účinek fiskálních výdajů tím, že současně zvyšovala daně. Jaký by však byl výsledek "správné" fiskální expanze, kdyby nebyla válka, dnes nelze odhadnout. Je naprosto nehorázné tvrdit, že se Amerika nedostatečně zadlužuje. A už vůbec neuvěřitelné je tvrzení, že hlavním záchrancem praovních míst je právě vláda. Neznám žádnou vládu na světě, která by byla posedlá deficity. I Schäuble (jak ten může být ministrem financí?) ještě nedávno tvrdil, že by byl hřích si peníze nepůjčit, když je stát dostane prakticky zadarmo. Vůbec se neptal, na co si je půjčí a jestli je vynaloží účelně! V roce 2011 žádná váda ne světě ve skutečnosti neřešila problém deficitu. Všude byly schodky. A copak Keynes 1929-1933, 1970-1974 nebo 1980-1986 něco vyřešil?
  • Co radí Krugman ?
    03.01.2012 14:23

    Takže co ? Takže stimulovat ekonomiku tištěním dalších peněz a pomocí dalších dluhů, které jsou už i tak obrovské ? Tištění peněz způsobuje nárůst cen komodit, což se projevuje následně např. v poklesu spotřeby a inflační likvidaci úspor. To není prorůstové opatření. A půjčit si další a další peníze již za vyšší úrok na stimulaci ekonomiky ? A čím se bude stimulovat ? Fabrik je jak máku, bytů jakbysmet, silnice vesměs máme, obchodní centra na každém rohu atd. atd. !! Že by se tedy vyráběli noví nezadlužení spotřebitelé ? S každým dalším dluhem roste potřeba státu vysávat z ekonomiky peníze již na samotné úhrady úroků a to nemluvím o likvidaci samotného dluhu.
    Peté13
    • Re: Co radí Krugman ?
      03.01.2012 15:49

      Absolutní souhlas s Peté. Jen bych chtěl dodat, že nikdo - a to ani pan Krugman /mimochodem by měl vrátit všechny ocenění, které kdy získal/ nemůže srovnávat rok 1937 s novým tisíciletím - tedy údobím globalizace, monopolismu, populismu, korporativismu, daňových rájů, kleptokratických a plutokratických vlád atd., atd... A mimo jiné, ani Keynes nezaručoval růst pomocí monetizace - o to se postaraly bohužel až války.... Stanley
      Stanley
      •  
        03.01.2012 15:53

        na nekterych principech.nemennych funguje svet uz tisicileti...nebo vic?to se nemeni...s urcita pravidla platily a platit budou...i v teto dobe jak pises... na kazde prase se vari voda
        OPTIMISTA
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data