Aktualizováno Soukromé firmy zaměstnaly v posledním měsíci loňského roku dalších 325 tisíc lidí, což je nejlepší výsledek od počátku měření asociací ADP v roce 2001 a výrazně více než trhem očekávaných 178 tisíc. Míru příjemného překvapení v současné spíše pesimistické náladě na trzích vystihuje to, že dnes zveřejněný přírůstek pracovních míst je o 40 procent vyšší než nejvyšší z odhadů 38 ekonomů oslovených agenturou Bloomberg. Listopadový výsledek sice asociace revidovala níže, ale jen o dva tisíce na 204 tisíc.
Údaje ADP bývají odborníky sledovány, protože přicházejí vždy krátce před pravidelnou měsíční zprávou ministerstva práce o celkovém stavu trhu práce mimo zemědělský sektor v USA. Ta by podle očekávání ekonomů měla zítra ve 14:30 SEČ ukázat prosincový nárůst míry nezaměstnanosti na 8,7 procent z 8,6 procenta za měsíc listopad a přírůstek 150 tisíc pracovních míst po růstu o 120 tisíc za listopad.
Někteří odborníci však po datech nabádali k opatrnému rozhodování na jejich základě. „Není to poprvé, co jsme v prosinci viděli překvapivý růst, který se následně ukázal být navoněnou mršinou,“ komentoval dnešní čísla Paul Ashworth, ekonom Capital Economics. Varuje přitom, že asociace má při vydávání čísel zřejmě problém se silnou sezónností. „Někteří zaměstnavatelé z daňových důvodů usilují o to, udržet všechny zaměstnance na svých výplatních listinách ještě na konci roku, i když jim již mzdu nevyplácejí. Čistka následně přijde až na přelomu roku, což vytváří silnou sezónnost,“ vysvětluje Ashworth pro Bloomberg.
Pozitivní reakce trhu na sebe nenechala dlouho čekat. Futures na americké akciové trhy ihned po zveřejnění dat umazaly většinu ztrát, dolar po necelé hodině posílil na nejsilnější úroveň od září loňského roku, prolomil hladinu 1,28 a zsatavil se až na 1,2785 USD/EUR a výnosy amerických dluhopisů zamířily níže. Wall Street následně otevřela se ztrátou okolo půl procenta.
Vývoj kurzu eurodolaru online:

Radost následně nezmařila ani smíšená data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v posledním týdnu loňského roku klesly na 372 tisíc z revidovaných 387 tisíc (původně 381 tisíc), což byl lepší výsledek než konsensuální odhad 375 tisíc. Pokračujících žádostí však bylo o týden dříve 3595 tisíc oproti očekávání 3570 tisíc.
Američtí zaměstnavatelé v prosinci oznámili plány rušení 41.785 pracovních míst. To bylo o 1,6 procenta méně než v listopadu a nejméně od loňského června. V meziročním srovnání však plány propouštění vzrostly o 31 procent, sdělila firma Challenger, Gray & Christmas.
Za celý loňský rok firmy zvýšily plány propouštění o 14 procent na 606.082 míst. Podle šéfa agentury Johna Challengera loni v propouštění hrál prim veřejný sektor, který se na celku podílel plnými 30 procenty. Vláda oznámila plány propuštění 183.064 lidí, což bylo rekordní maximum od roku 2002, kdy Challenger začal tyto údaje zveřejňovat. Druhý byl finanční sektor s plánem zrušení 63.624 míst.
Challenger předpokládá, že letos bude vládní sektor dál výrazně propouštět. "Washington je pod ohromným tlakem na omezování výdajů a vypadá to, že každou dohodu na prodloužení snížených daní, zvýšení dluhového stropu a schválení rozpočtu bude provázet snížení výdajů včetně rušení míst," uvedla firma.
Propouštění bylo loni nadále vyšší než plány najímání nových zaměstnanců. Za celý rok se oznámené plány na zvyšování počtů zaměstnanců ale zvýšily o 33 procent na 537.572 míst.
(Zdroj: Bloomberg, ADP, Reuters, čtk, CNBC)