Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Zahraniční obchod za listopad s dalším vysokým přebytkem

Zahraniční obchod za listopad s dalším vysokým přebytkem

06.01.2012 10:12, aktualizováno: 6.1. 10:13
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Saldo obchodní bilance za listopad dosáhlo 18,4 miliardy korun (přeshraniční statistika). Oproti předchozímu měsíci, kdy přebytek činil rekordních 26 miliard, je to sice pokles, číslo však zůstává relativně vysoké. Výsledek za listopad je v souladu s očekáváním trhu. Dobrou zprávou je vedle bilance i rostoucí obrat. Zrychlení sledujeme na obou stranách zahraničního obchodu: Vývoz v listopadu meziročně vzrostl o 9,6 procenta, dovoz o 6,3 procenta.

Další nárůst přebytku sledujeme u obchodu s dopravními prostředky (35,6 mld. Kč) a průmyslovým spotřebním zbožím (5,0 mld. Kč). Na druhé straně jsou přebytky v těchto segmentech trhu částečně vyváženy deficity, které vykazuje obchod s minerálními palivy a chemikáliemi (dohromady -24,5 mld. Kč). To ukazuje, že nárůst obratu na obou stranách není spojen s výraznými změnami ve struktuře obchodní bilance.

Slušný výsledek průmyslu v listopadu pomohl zlepšit i statistiku vývozu. Zároveň pravděpodobně stál i za zrychlením dovozu díky vyšší poptávce po materiálech a meziproduktech. Nepředpokládáme, že by spotřebitelská poptávka byla výrazným tahounem dovozu, za listopad by maloobchod měl vykázat v meziročním srovnání zhruba stagnaci. Kvůli sezónním efektům bude bilance zahraničního obchodu za prosinec velmi pravděpodobně záporná, celoroční výsledek by ale i tak měl překonat bilanci z roku 2010. Po přičtení prosincových čísel by se mohl vyšplhat na 180 miliard.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.02.2026
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  
11:38Česká inflace klesá kvůli energiím, rozevírají se nůžky uvnitř služeb
10:08Rivian překvapil investory: hlásí první roční hrubý zisk a razantně navýší dodávky
8:52Rozbřesk: Koruna čeká na finální výsledek inflace, averze k riziku před americkou inflací roste a pomáhá dolaru
8:51CSG má investiční rating, Amazon vynesl své satelity do vesmíru a evropské futures jsou v zeleném  
6:01BlackRock věří rozvíjejícím se trhům, Gabeli Funds považuje valuace technologií za rozumné
12.02.2026
22:02Americké akciové indexy čelí výprodejům  
17:21CSG získává investiční rating Baa3 od Moody's, výhled zůstává stabilní
17:17Zlato, akcie a vliv AI na bezpečné přístavy
16:06Výsledky Nebiusu skončily pod odhady Wall Street, neocloudová firma ale slibuje silný rok
15:32Obchodní dohoda mezi EU a Indií: Dopady na Česko a Evropu
13:52Krugman o kryptoměnách, prodávání Ameriky a novém zlatu
12:15Čína se zbavuje amerických dluhopisů, trh je však absorbuje a zůstává stabilní
11:45Německé akcie ukazují ostatním směr vzhůru, efekt včerejších dat vyprchává  
10:38Platební obr Adyen lehce zmírnil výhled, jeho akcie se propadly o dvacet procent
10:38Mercedes dojíždí na čínskou konkurenci. Automobilka hlásí prudký propad zisku a varuje před náročným rokem
10:01Skupina ČSOB v roce 2025: Silný růst financování bydlení a investic
9:34McDonald's zvýšil čtvrtletní zisk i tržby
9:15Rozbřesk: Lednový pokles nezaměstnanosti jako záminka pro stabilní sazby Fedu v březnu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - HDP, q/q
14:30USA - CPI, y/y