Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Morální hazard stále tíživější

Morální hazard stále tíživější

06.01.2012 18:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Morální hazard vzniká v situaci, kdy mají ekonomické subjekty motivaci pro nebezpečné chování, protože se cítí být v bezpečí před jeho negativními důsledky. Tento jev se nyní stal klíčovým problémem ekonomické politiky, kterého se obávají jak vlády, tak centrální banky. Situace se zhoršila po pádu Lehman Brothers. Ten americká vláda připustila pravděpodobně na základě obav, že záchrana této společnosti by vedla další investiční banky k podstupování větších rizik. Dramatické důsledky, které bankrot měl, jsou pak obecně známy.

Problém morálního hazardu se prolíná i krizí v Evropě. Ve snaze eliminovat pocit, že vládní dluhopisy představují bezrizikovou investici, se objevily požadavky německé vlády na to, aby soukromý sektor nesl část nákladů pomoci, která byla poskytnuta Řecku. Tyto požadavky ale zároveň napomohly k rozšíření nákazy na další země.

Obavy z toho, že by vlády zadlužených zemí ztratily motivaci k zodpovědnému chování, zase vedou Německo a ECB k odmítnutí monetizace velkého objemu vládních dluhopisů. Tento negativní postoj trvá přesto, že některé ze zemí trpí pouze krizí likvidity - současný stav pak může její trvání prodlužovat.

Patrný je tedy systematický konflikt mezi snahou o vyhnutí se morálnímu hazardu a snahou o eliminaci významných krátkodobých hrozeb. Zdá se, že problém tkví v tom, že politika zaměřená na vyhnutí se morálnímu hazardu musí být oznámena dlouho dopředu a nemůže být implementována ve chvíli, kdy se objevují jiné komplikace. To znamená následující: Banky a investoři měli být již před dlouhou dobou varováni, že americká vláda nebude investiční banky zachraňovat. Mělo jim také být oznámeno, že veřejný dluh zemí eurozóny je rizikový, regulátoři ale vysílali přesně opačné signály. ECB měla již před dlouhou dobou oznámit, že nebude monetizovat veřejný dluh, protože většina investorů se domnívala, že k tomu nakonec dojde.

Potíž tedy spočívá v tom, že „pravidla hry” nebyla známa dopředu. Kdyby americká vláda varovala, že nechá padnout i velkou finanční instituci, rizika protistran by byla již dopředu omezena. Dluhopisy zemí eurozóny byly prezentovány jako bezpečné aktivum, snaha o přenesení ztrát na investory pak jejich status nečekaně změnila. A ECB před krizí nikdy jasně neuvedla, že v případě zadlužených zemí nebude moci hrát roli věřitele poslední instance. Prevence nečekaných šoků vyžaduje dlouhodobou znalost pravidel.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • Nová doba...
    09.01.2012 9:32

    Snažit se znovu obnovit důvěru v to, že platí pravidla už považuji za nereálný cíl. Současná společnost (americká a v závěsu za ní i evropská) stanovila nový cíl - peníze. A tomu se musí přizpůsobit všechno. I státy garantovaná pravidla a zákony. V Maďarsku nemá vláda problém odebrat lidem peníze na důchod. U nás nemají problém zpětně měnit pravidla stavebního spoření... A proč? Protože peníze jsou mnohem důležitější než morálka. ... Odmáznout dluh - to už taky není problém. Dluhy se od jisté doby (kdy se v Americe rozhodli, že mají tak velký dluh, že už ho nikdy nebudou splácet) nemusí platit. Je to potřeba jenom dotáhnout na úroveň běžného občana. Aby také nemusel platit své závazky u bank a u státu. Samozřejmě se to vysvětlí, že je to v zájmu těch slušných, co ještě dluhy platí. A těm se to vezme z účtu. ...
    pmx
Aktuální komentáře
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  
11:16Evropa obchoduje smíšeně i přes nadějné politické zprávy. ČNB sníží sazby, večer se do hry vloží Fed  
11:00Průmysl v březnu meziročně vzrostl o 1,4 %, stavebnictví stouplo o 12,1 %
10:58Šéf ČEZ Beneš: Nabídku EDF bychom nikdy nepodepsali, nebyla výhodná. Škody půjdou do stamilionů
9:12Gen představil rekordní výsledky a očekává další růst příjmů
9:01Rozbřesk: ČNB dnes zřejmě sníží sazby na 3,50 %, komentář však zůstane jestřábí
8:52Evropské trhy budou v úvodu mírně ztrácet, ekonomickým tématem dne, zda ČNB sníží sazby a rozhodnutí Fedu  
6:29Vláda (ne)hospodařící jako rodina a americké snahy o snížení obchodních deficitů
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.