Medvědi v zoo prý zapomněli na zimní spánek a husy neodletěly na zimu na jih. Nevím sice, jestli houbaři „neodcházejí z lesů s prázdnou“, jak píší média. Sám jsem tady na západě Vysočiny žádné neviděl ani s plnou, ani s prázdnou. Ale na zahradě mi před pár týdny vyhnaly jabloně nové větve se zelenými listy a snad všechny stromy nasadily pupeny (necelých 600 mnm). Nestandardní.
Za poslední tři měsíce německé akcie (D) posílily. Více než znatelně ale vzrostly rizikové prémie vládních dluhopisů dvou nezachranitelných – Itálie a Španělska. A výnosy německých vládních dluhopisů (B) zase znatelně klesly, indikujíc recesi. Zatímco tedy medvědi v dluhopisové zoo vesele pobíhají po výběhu, ti akcioví si dali alespoň šlofíka. Také nestandardní.

(Zdroj: Bloomberg)
Podobný obrázek nesouladu mezi dluhopisy a akciemi jsem ukazoval v „Opět směr USA?“. Ve snaze pochopit alespoň trochu, co se děje, můžeme pohledět na vývoj indexu S&P a indexu ekonomické aktivity ISM:

(Zdroj: Bloomberg)
ISM i další indikátory totiž ukazují, že minimálně v USA se ekonomický výhled zlepšuje (relativně k tomu, co se zdálo být pravděpodobné například na začátku podzimu). A akcie reagují.
V trojúhelníku „data – akcie – dluhopisy“ tak v USA stojí proti sobě první dva vrcholy proti tomu třetímu, v Evropě spíše akcie proti datům (a hrozbám) a dluhopisům. Již probíhající QE (tj. to, co centrální banky efektivně dělají) a jeho možné navýšení vysvětlením této dichotomie není. Haprují nám tam totiž ony rizikové spready (tj. QE sice může snižovat výnosy bezrizikových bondů, spready by ale nezvyšovalo).
Uvedené si tedy vysvětluji tak, že tu jsou nějaké čtyři scénáře (viz „Jaké je pravděpodobnost, že budeme úspěšní?“): --, -, + a ++. V eurozóně (tj. epicentru současného vývoje) můžeme tak s 25 % pravděpodobností předpokládat naprosto chaotický rozpad, s 25 % organizovanou restrukturalizaci a možná odchod nějakých zemí z unie, nebo pomalé prokousávání se vpřed se šafránovým dávkováním pomoci ze strany ECB, či dokonce zmrtvýchvstání dobré nálady, která sebenaplňujícím se proroctvím přinese rally.
Akcie sází na druhé dva scénáře, dluhopisy na první dva a ex ante se ani jeden trh nemýlí. Mě zkušenosti vedou k tomu, nesázet proti dluhopisům, pokud není opravdu pádný důvod. Ten zatím jasně nevidím. Vidím ale, že akcie si tvrdohlavě razí cestu nahoru. Podivný byl způsob posledního léta, snad ještě podivnější se zdá být způsob této zimy.
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.