Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Natixis: Nemohou vydat dluhopisy? Ať ručí majetkem!

Natixis: Nemohou vydat dluhopisy? Ať ručí majetkem!

11.01.2012 12:27
Autor: Redakce, Patria.cz

Banky a investoři již nemají zájem o nákup vládních dluhopisů zemí eurozóny, výjimku představují obligace německé, nizozemské a finské. Finanční stabilita bude přitom obnovena až ve chvíli, kdy dojde k oživení poptávky po dluhopisech. ECB je ale dlouhodobě kupovat nechce; poptávka po dluhopisech, které vydají instituce investující do veřejného dluhu (např. EFSF), je slabá, intervence ze zahraničí (MMF, rozvíjející se ekonomiky) není pravděpodobná a banky a investoři nyní čelí požadavkům, které je nutí obligace spíše prodávat než nakupovat.

Pro zvýšení atraktivity dluhopisů bylo navrženo několik kroků. Jedním z nich je rozdělení dluhu do tranší; fakticky by se tak z dluhopisů vytvořily ABS. Jeden plán hovoří o společném vydávání dluhopisů zeměmi eurozóny v případě, že poměr jejich dluhu k HDP nepřekročí 60 %. Pokud by tuto hranici překročil, každá země by získávala finance samostatným vydáváním obligací, a to za vyšší úrok, což by ji nutilo snížit poměr dluhu k HDP pod 60 %. Německo zase navrhuje, aby dluhopisy financující dluh nad 60% hranicí kupoval fond, který by byl financován levným dlouhodobým financováním. To by zajistily společné záruky a kolaterál (měnové rezervy a zlato). Vedle toho se diskutuje o alokaci určitých daňových příjmů na splátku dluhu a z něj plynoucích úroků.

Uvedené návrhy však nejsou efektivním řešením. Všechny spočívají v tom, že se dluh rozdělí na část, která bude lépe zajištěná, a na část zajištěnou hůře. Není pochyb o tom, že by se vytvořila poptávka po té první skupině. Důsledkem by ale bylo to, že po juniorní tranši by poptávka neexistovala a celkově by se zájem o dluhopisy nezvýšil. Princip by fungoval podobně jako v případě ABS. U nich se také podařilo prodat nejméně rizikové tranše, ale u těch nejrizikovějších poptávka rychle zmizela a často byly neprodejné.

Zůstává jen jedna možnost: Použít kolaterál, tj. státem vlastněná aktiva, která by zvýšila bezpečnost části veřejného dluhu. Takový nástroj by totiž žádným způsobem negativně neovlivnil zbylou, nezajištěnou část dluhu. Podobně jako banky by i státy měly dva druhy dluhopisů - zajištěné a běžné. Tento krok by se mohl aplikovat u každé země zvlášť.

(Zdroj: Natixis)


Váš názor
  • Ještě trochu jinak
    11.01.2012 15:05

    Doporučoval bych zakázat státům jakékoliv půjčování peněz. Stát tu není od toho, aby všechen čas a energii věnoval tomu jak si půjčit, kde si půjčit, jak to splatit jinou půjčkou, jak nabídnout dluhopisy,... atd. ... Stát tu je od toho, aby přemýšlel nad optimálním rozdělením vybraných daní. A měl dostatečnou rezervu (hotovost) na pokrytí nestandartních situací (povodeň, soběstačnost v potravinách,...). Stát není žádný podnikatelský subjekt. Je to pouze servisní neziskové zařízení, které by mělo fungovat s minimálními náklady. ... Nelze politikovi, který se víceméně náhodou vyskytne u koryta ve vládě na velmi omezenou dobu, dávat pravomoc dát do zástavy za půjčku půlku republiky. Jen tak, protože si chce zrovna "posunout" nějaké miliardy k sobě na účet.
    pmx
    • Re: Ještě trochu jinak
      11.01.2012 15:09

      Servisní neziskové zařízení ? Pěkné přání. Na první vlaštovky tímto směrem si ještě pár let počkáme. Stát nyní je ochránce i vykořisťovatel svých občanů, a to se změní, teprve až to to lidé budou chtít změnit.
      dan_tencl
      • Re: Ještě trochu jinak
        11.01.2012 15:35

        Dluhy se musí zaplatit. Kdo to pochopí jako první a nastaví takový režim, že neplatič velmi rychle pocítí nesprávnost svého jednání, ten vyhraje.
        pmx
  • Ako by to dopadlo u nás?!
    11.01.2012 13:17

    Len laicky povedané na Slovenské "vidiecke" pomery a pri fiškáľsky komplikovanej hierarchii trhovokapitálových a bankovofinančných "operácií" - kto by sa v tom asi vyznal?! Ak v politike máme SLOBODNE len štatistické poslanie raz za 4 roky, ako do "89 raz za päťročnicu a zjazd strany...- tak čo s tým?! Naviac - ak by sa mala uplatniť alternatíva RUČENIA MATETKOM - pri súčasne platnej legislatíve, tak "švejkovina" je zákon o pôvode majetku a jeho "operatívnosť" cez udávanie a špicľovanie - ako v 50tych rokoch?! CHORÝ systém potrebuje systémovú reformu - včítane bankového eurosektoru, a nie vedomé a umelé predlžovanie agónie...Možno sa "nájde" nejaký euroHAVEL II, ktorý v naivite neznalosti "vyvedie eurokrízu" z bankovej usakrízy?! Ale to je už ne LURDY 2012...Dja 11.1.2012
    turcan
    • Re: Ako by to dopadlo u nás?!
      11.01.2012 16:07

      Nejsme připraveni na takové důsledky, nikdo z nás nežil v prostředí netvořených a nebo dokonce splácených dluhů. Z makroekonomického hlediska uhrazení dluhů je snížení jedné strany rovnice množství oběživa krát rychlost oběhu. Což působí deflačně, ekonomika tlumená.
      dan_tencl
    • Re: Ako by to dopadlo u nás?!
      11.01.2012 15:05

      Ale néé. Jde o to, že dnes státní dluhopis zadlužené země nese riziko kalády/státního bankrotu/restrukturalizacea tedy negativní výnos. Neexistuje žádné zajištění, jako třeba u občanů u hypotéky jinou hodnotou. Návrh říká, že země, která nebude schopna prodat investorům své nezajištěné dluhopisy, může je zajistit konkrétním majetkem - a jistě budou málo rizikové a s nízkým úrokem.
      dan_tencl
Aktuální komentáře
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci
8:46Výsledky dodala ASML, sezóna bude pokračovat v americkém finančním sektoru. Evropa zahájí ztrátově  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
    Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
    Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
    United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
    7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
    9:00CZ - PPI, y/y
    12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
    12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
    12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
    13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
    13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
    14:30USA - PPI, y/y
    15:15USA - Průmyslová výroba, m/m