Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvod k optimismu: Investoři jsou vyděšení skoro jako v roce 2009

Důvod k optimismu: Investoři jsou vyděšení skoro jako v roce 2009

12.01.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Yale School of Management provádí své vlastní průzkumy tržního sentimentu, jedním z nich je tzv. Crash Confidence Index. Ten ukazuje, jak moc věří drobní i institucionální investoři tomu, že v následujících šesti měsících nepřijde propad akciového trhu. Poslední výsledky ukazují, jak velké obavy investory trápily. Posledního dna bylo totiž u obou skupin dosaženo na počátku roku 2009 – tehdy byla důvěra v to, že nepřijde propad, nejmenší. Ve stejnou dobu skončil pokles akciového trhu – v dobách největších obav tedy přišel obrat akcií a ty se vydaly směrem k silnému posílení.

důvod

Během býčího trhu 2009 – 2011 index důvěry o něco posílil, na konci roku 2011 ale prudce oslabil v důsledku krize na trhu vládních dluhopisů. Z grafu je patrné, že u drobných investorů panovaly téměř stejné obavy jako na počátku roku 2009. Důvěra klesla i u institucionálních investorů, ovšem zdaleka ne tolik.

Podle široce rozšířeného názoru, který panuje ve finanční komunitě, není současná situace ve Spojených státech ani zdaleka tak špatná, jako tomu bylo v roce 2008 a na počátku roku 2009. Retailovým investorům to ale raději nezkoušejme vysvětlovat, protože ti jsou skutečně vyděšení. Naštěstí jde o kontrariánský indikátor, který představuje důvod k optimismu ohledně dalšího vývoje akcií.

(Zdroj: Bespoke)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data