To je všechno známé,co dělá FED,samozřejmě.Ale zrovna USA je celkem země ,kde je prac.trh celkem mobilní ,spíše je otázka taky,jaký vliv má třeba přistěhovalectví ,vývoz prac. míst ven z USA,atp.,že mezi černochy je podstatně více nezaměstnaných než mezi bílými,je to otázka vzdělání,spolehlivosti,ochoty pracovat,celkového zhoršování úrovně vzdělání Američanů,s tím FED nikdy nic neudělá.
AMOLADOS

Ovšem podíváme-li se na onu dobu Dlouhé deprese, je jasné, že struktura obyvatelstva, přistěhovalectví (tehdy byl velký problém s kulii nejdřív přilákanými na stavbu železnice a pak propuštěnými), vzdělání, spolehlivost atd. (samozřejmě plus podobná změna globálně politického paradigmatu - tehdy S.S. střídaly VB) se od dnešní moc neliší. Problém vidím spíš v tom, že tehdy nebyl Fed a tudíž se s tím nikdo nesnažil tak urputně něco dělat. Prostě strukturální změna proběhla ve svém čase, kdežto tady se místo uznání situace zarputile snaží vyhnout Skylle a padají za oběť Charybdě ;-)
Kalka.

Tím chce dáma říct,že pokud by obecně centrální banky pokud možno nebyly nebo nebyly činné,tak by nám tržní hospodářství fungovala alá Friedman a vše by bylo O.K. ? Nejsem si moc jist. Protože už jen dlouhá deprese byla vyvolána v USA deflační snahou vrátit se ke zlat. standardu,aniž nějaký FEd existoval.
AMOLADOS

Tak jistou odpověď dává v článku Summers... ;-)
Kalka.

Tak snad to bylo obráceně, ne? Usilovalo se o zlatý standard (podobně jako dnes) právě po zaplavení západního světa penězi: reparace z prusko-francouzské války (ve zlatě) v Evropě, v Americe pak železnice jako největší zdroj prac. míst a největších spekulací po skončení obč. války. Taky to souviselo s Opiovou válkou, kdy Britové už nemuseli platit Číňanům za jejich zboží stříbrem, které museli vyměňovat za zlato - Číňani totiž za své sofistikované zboží nechtěli nic jiného než stříbro (taky pěkná paralela, ne? ;-) Bismark tak přistoupil k zastavení ražby stříbra...
Kalka.

Číňané chtěli jen stříbro zřejmě protože v Číně byl v té době stříbrný standard,tak by to i dávalo rozum,že.
Ale hlavně jsem reagoval na toho experta na dlouhou deprese,že jím Ben není,přece v podstatě ta dlouhá byla podobná té velké ve lpění na zl.standardu,ať už FED byl nebo nebyl,takže opakem deflační politiky nutné k udržení standardu je pouze volnější politika s nižší sazbou.Jinak ale jakýkoliv standard je přece jenom a pouze závazek nějaké vlády nebo centrl.banky udržovat určitý měnový systém,není to žádný přírodní zákon nezávislý na libovůli lidí,tedy zneužitelný .
AMOLADOS

Číňani a stříbro. Jj, ale problém byl v tom, že do Opiových válek nestáli téměř o žádné zboží výměnou a Britové si museli pracně své zlato měnit za stříbro, aby mohli v Číně (tehdy světové obchodní velmoci číslo jedna) nakoupit. A ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že doba před 140 lety se té naší podobá daleko víc než doba Velké deprese. Zdaleka nebyla otázka zlatého standardu nějakým určujícím rysem té Dlouhé deprese. V té době bylo totiž ještě běžné, že měny byly něčím kryty...
Kalka.

Ve S.S. do 1971...
Kalka.
