Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fitch: Do konce měsíce snížíme rating šesti zemím eurozóny o jeden až dva stupně

Fitch: Do konce měsíce snížíme rating šesti zemím eurozóny o jeden až dva stupně

18.01.2012 12:08, aktualizováno: 18.1. 14:02
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Ratingová agentura Fitch pravděpodobně o jeden či dva stupně sníží rating všech šesti zemí eurozóny, které jsou v současnosti v revizním režimu, uvedl šéf společnosti Edward Parker. Revize se týká Španělska, Itálie, Irska, Kypru, Belgie a Slovinska a k downgradu by mělo podle Parkera dojít ještě do konce měsíce.

„Očekáváme, že revize povede ke zhoršení úvěrového hodnocení o jednu až dvě známky u všech revidovaných zemí,“ zaznělo stanovisko Fitch v Miláně. Šestici členů eurozóny včetně Itálie a Španělska Fitch v polovině prosince zařadila do režimu „Rating Watch Negative“ s varováním, že nevidí „technicky a politicky dosažitelné“ řešení pro eurozónu. Agentura přitom zároveň zhoršila výhled ratingu Francie na negativní (u stále nejvyššího ratingu AAA), její vedení však v lednu uvedlo, že se země jeho snížení v letošním roce zřejmě vyhne.

Hrozba pro "příliš velkou" Itálii

Totéž však podle Fitch nelze říct například o Itálii. Agentura dnes uvedla, že by mohla snížit rating Itálie o dva stupně z "A+" na "A-", neočekává však, že se tato silně zadlužená země dostane do platební neschopnosti. "Itálie je opravdu příliš velká na to, aby zkrachovala," řekl Parker. "Země má však dobré základy navzdory nízkému (hospodářskému) růstu," dodal.

„Zájem trhů se soustřední zejména na Itálii, stojící nyní v čele evropské dluhové krize. Je to Řím, kdo rozhoduje o budoucnosti eura,“ uvedl před několika dny šéf pro oblast vládních ratingů ve Fitch, David Riley. Výnos u desetiletých italských dluhopisů dnes klesl na 6,45 procenta. Vzdálil se tak od sedmiprocentní hranice, po jejímž překonání byly vlády Řecka, Irska a Portugalska nuceny požádat o mezinárodní finanční pomoc.

Evropské banky drží podle Fitch nad vodou Evropská centrální banka, díky jejímž dlouhodobým půjčkám, v kombinaci s postupným oddlužováním, zvládnou zadlužení 600 mld. EUR v letošním roce, rok 2013 však dle agentury nadále vyvolává obavy. Výkup dluhopisů problémových zemí by měla ECB zvýšit a podpořit tak Itálii resp. zabránit ničivému kolapsu jednotné měny, nechali se slyšet analytici Fitch.

Oleje do ohně přilil Parker v úterý, když prohlásil Řecko za fakticky insolventní, které se nevyhne nutnosti vyhlásit bankrot. Samotná snaha o dosažení dohody s privátními investory o odpisu řeckého dluhu podle něj zakládá podstatu bankrotu.
 

Fitch se připomíná poté, co další mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor’s v pátek srazila hodnocení dlouhodobé úvěrové spolehlivosti devíti zemí eurozóny. Francie a Rakousko ztratily nejvyšší rating AAA, horší rating mají také Itálie, Španělsko, Portugalsko, Slovensko, Kypr, Malta a Slovinsko. S&P své rozhodnutí zdůvodnila nedostatečnými politickými kroky evropských představitelů k řešení současných problémů eurozóny. Výhled ratingu u 15 zemí eurozóny je negativní, což znamená, že v letošním nebo příštím roce může agentura rating těchto zemí snížit.


(Zdroj: Bloomberg, Fitch Ratings, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.08.2025
17:33Zánik hodnotových akcií
16:21Z Měsíce rovnou na Nasdaq. Vesmírná IPO těží ze zájmu investorů
14:29Make Global Stocks Great Again! Americká cla vrací lesk zahraničním trhům  
13:56Ifo: Hospodářské oživení v Německu nadále brzdí nedostatek zakázek
12:47Perly týdne: Jistota poklesu sazeb a srpnová rally
11:42Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
11:41Zlato dostalo impuls k růstu, zatímco akciové trhy se na směru neshodnou  
11:23Američané nenakupují, přiznal šéf Crocs. Snížený výhled poslal akcie dolů o 30 procent
11:08Eichengreen: Polymarket ukazuje, jak Trump ovlivňuje očekávaný vývoj sazeb a inflace
10:51Nižší deficit, vyšší mzdy: ČNB upravila ekonomickou prognózu pro letošní rok
10:47RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
10:43Rusinko: Trh práce dále ochlazuje, míra nezaměstnanosti vzrostla na 4,4 %
10:38ČSÚ potvrdil zpomalení inflace v červenci, potraviny dál zdražují
10:21Letní útlum náborů zvýšil nezaměstnanost za červenec, volná místa dál ubývají
9:05Rozbřesk: Koruna v reakci na ČNB prolomila úroveň 24,50 EUR/CZK
8:48CSG zamíří na burzu, Trump dosadil do Fedu svého ekonomického poradce a Tesla ruší projekt Dojo. Evropské futures jsou v zeleném  
7:40Podporou jsou ceny elektřiny, distribuce i prodej, říká po zlepšení výhledu ČEZ Martin Novák
07.08.2025
22:00Wall Street neudržela úvodní optimizmus  
18:24CSG údajně zvažuje vstup na burzu. Hlavním trhem Amsterdam, duální listing v Praze?  
17:43Lyft zveřejnil rekordní výsledky, nyní expanduje do Evropy  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data