Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom dal slevu na plyn pěti zákazníkům v Evropě. Poláci neuspěli (komentář KBC)

Gazprom dal slevu na plyn pěti zákazníkům v Evropě. Poláci neuspěli (komentář KBC)

18.01.2012 13:05

Ruský plynárenský koncern Gazprom souhlasil s revizí odběratelských smluv pěti svých evropských zákazníků. Nižší spotové ceny plynu a s nimi spojený tlak na jejich větší zohlednění v dlouhodobých kontraktech nakonec ruského monopolního vývozce donutily ustoupit a poskytnout některým zákazníkům faktickou slevu na odebíranou surovinu. V jejím rámci bude větší podíl odebíraného plynu účtován za spotové ceny, a ne podle vzorce, jehož základem je cena ropy.

Mezi společnostmi, kterým se podařilo změnit smluvní podmínky, figurují německý Wingas, GDF Suez z Francie, rakouský EconGas, Slovenský Plynárenský Priemysel a Sinergie Italiane Srl. Polský podnik PGNiG, který z Ruska ročně doveze kolem 9 mld. m3 plynu, se s Gazpromem o cenu plynu soudí.

„Tato dohoda o nižších cenách plynu by mohla dokládat, že soudní pře s Gazpromem nebyl ze strany PGNiG ten nejlepší nápad. Samozřejmě, s odstupem se situace jeví jinak, obzvlášť když na trhu panuje značná roztříštěnost a vztahy Gazpromu s jednotlivými zákazníky se dost liší (německý E.ON se s Rusy soudí také, jiné koncerny zatím s Gazpromem jednají). I když jsme tuto událost neočekávali a nepočítali s příznivějším vzorcem pro výpočet ceny, reakce trhu na zprávu by mohla být negativní,“ uvedli k polské PGNiG a dohodě Gazpromu analytici KBC Securities.

Na konci roku dosáhla cena ruského plynu v dlouhodobém kontraktu 482 USD za 1000 m3. Spotový kontrakt je přitom k mání za zhruba 300 USD/1000 m3 a podle analytiků bude letos klesat. Zdroje deníku Kommersant tvrdí, že poskytnutá sleva není velká a že uvedeným společnostem sníží náklady na nákup plynu v řádu 10-15 %.

Řada evropských distribučních firem si stěžuje, že je dlouhodobé smlouvy s dodavateli plynu poškozují. Dodavatelé totiž při výpočtu cen plyn vycházejí z cen ropy, která na rozdíl od plynu zdražuje. Gazprom se podle agentury Reuters vstřícným krokem snaží udržet si podíl na evropském trhu, který je pro něj lukrativní.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent
15:00Americká inflace poskočila vzhůru, ale čekala se ještě vyšší
14:16Stefano Gabbana končí jako předseda módní firmy Dolce & Gabbana, o svém podílu ve firmě jedná
14:03Eli Lilly ztrácí v Indii podíl na trhu, Novo Nordisk ho drží. Ceny tlačí dolů příliv generik
13:48Globální odbyt Porsche v prvním čtvrtletí klesl o 15 procent
13:33MSI Finance RBBL s.r.o.: Výroční finanční zpráva, účetní závěrka a zpráva auditora za rok 2025
12:46Perly týdne: Další vývoj sazeb, akcie k novým maximům a nepochybující umělá inteligence
11:08Koncem týdne se obchoduje opatrně před americkou inflací a íránskými jednáními  
11:01Akcie Nvidie se obchodují blízko úrovni, kde analytici očekávají průlom  
10:34Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 5 procent, opět přibylo volných míst
9:59Ztráta v řádu miliard a plánované IPO. SpaceX sází na historický start na trhu
9:26Rozbřesk: Český průmysl drží linii - zatím
8:49USA a Írán čekají o víkendu mírová jednání, Putin vyhlašuje velikonoční příměří a odpoledne vyjde americká inflace  
6:06Po válce na Blízkém východě může ceny potravin zvýšit i jev super El Niňo
09.04.2026
22:00Čísla ze ekonomiky zastíněna vývojem na blízkém východě  
17:05Od jakého dna by se akcie odrážely?
15:04Meta dál šlape do AI. Nově investuje dalších 21 miliard dolarů do CoreWeave

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y
14:30USA - CPI, y/y
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university