Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Nečas: Pokud MMF půjčíme, bude to výrazně méně, než avizovaných 90 miliard korun

Nečas: Pokud MMF půjčíme, bude to výrazně méně, než avizovaných 90 miliard korun

18.01.2012 15:56, aktualizováno: 18.1. 16:57
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Pokud Česko na půjčku Mezinárodnímu měnovému fondu nakonec kývne, bude se jednat o výrazně nižší částku, než je na prosincovém summitu navržených 3,5 miliardy eur, respektive 90 miliard korun. Uvedl to dnes premiér, když řekl: „Je to částka, která je vyloučena. Vůbec by nepřipadala v úvahu, ta částka by musela být velmi výrazně nižší.“ Dodal ovšem, že o konkrétní částce, která by v úvahu připadala, dnes vláda nejednala a vrátí se k ní příští týden nad konkrétnějším materiálem z dílny ministra financí Miroslava Kalouska.

Kabinet dnes o věci diskutoval velmi otevřeně i s viceguvernérem ČNB Vladimírem Tomšíkem. Na příští schůzi koaliční vlády přinese ministr financí detailnější návrh s konkrétními parametry případné půjčky, řekl Nečas. "Vláda jednoznačně potvrdila postoj, který já jsem deklaroval už několikrát, že odpovědnost musí nést vláda, nikoliv bankovní rada ČNB," zdůraznil opět premiér.

Nesmí podle něj nastat situace, kdy se vláda bude "alibisticky vymlouvat" na nezávislost bankovní rady centrální banky ve chvíli, kdy by se rozhodla půjčku poskytnout, ale bankovní rada ČNB by ji neschválila. "Odmítám jakoukoliv variaci na tento alibistický přístup," zdůraznil.

Nižší částku již dříve prosazoval ministr financí Kalousek, podle něhož si Česko nemůže dovolit osamoceně odmítnout unijní plán na pomoc eurozóně. Nečas se podle svého dřívějšího vyjádření kloní spíše k tomu, aby se Česko pomoci neúčastnilo. Půjčku odmítá i prezident Václav Klaus.

Vláda se dnes shodla na tom, že to, zda ČR přistoupí k evropské smlouvě o fiskální odpovědnosti, by měli občané schvalovat v referendu. Padl však také návrh, kromě samostatného referenda k této věci, že by lidé o nových pravidlech hlasovali až v rámci referenda o vstupu ČR do eurozóny. Výhrady k takovému řešení má však vládní TOP 09, jejíž předseda a zároveň ministr zahraničních věcí Karel Schwarzenberg na dnešním jednání chyběl.

MF Miroslav Kalousek však již zrána popřel zprávy, že se vládní strany dohodly na půjčce MMF ve výši zhruba 50 miliard korun. Odpoledne pak uvedl, že TOP 09 nepodpoří referendum o vstupu do rozpočtové unie a požaduje vstup bez lidového hlasování.

Půjčka MMF by měla jít z devizových rezerv České národní banky. Její původní výše by znamenala 11 procent z rezerv, jak varoval guvernér ČNB Miroslav Singer. Hospodářským novinám řekl, že účast ČR na půjčce by byla bezprecedentní koncentrací rezerv ČNB v jedné instituci a hrozí, že se MMF zadluží příliš.
 

Lídři Evropské unie se loni v prosinci na summitu v Bruselu dohodli, že měnovému fondu poskytnou na základě bilaterálních smluv půjčku až 200 miliard eur. Země EU se ale posléze na poskytnutí celého objemu nedohodly. Dodat peníze se zavázala zatím jen eurozóna, a to 150 miliard eur. Ze zemí mimo eurozónu půjčku zatím vyloučily Británie a Bulharsko.

(Zdroj: ČT, čtk)


Váš názor
  • Kč & Euro
    19.01.2012 8:55

    "MF Miroslav Kalousek však již zrána popřel zprávy, že se vládní strany dohodly na půjčce MMF ve výši zhruba 50 miliard eur." Řekl bych, že se jedná koruny české. Neboli 1,962 miliardy eur dle aktuálního kurzu.
    Antonín
  •  
    18.01.2012 16:14

    Nečasi, Nečasi!, Ty jsi to určitě nekonzultoval s Kalouskem, neděláš dobře.
    Homo
Aktuální komentáře
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  
11:04Jakub Blaha: Amazon očekává nižší provozní zisk kvůli obavám z cel. Růst cloudu navíc zaznamenal zpomalení  
11:01Po důležitých výsledcích jsou tu přípravy na jednání USA - Čína. Trhy pokračují v růstu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data