Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Faber: Úvěrová spolehlivost většiny zemí Evropy je mnohem nižší, než uvádějí ratingy, USA je „junk“. Kupujte akcie a cenné kovy (+ video)

Faber: Úvěrová spolehlivost většiny zemí Evropy je mnohem nižší, než uvádějí ratingy, USA je „junk“. Kupujte akcie a cenné kovy (+ video)

19.01.2012 16:02, aktualizováno: 20.1. 13:36

Aktualizováno

Páteční zásah Standard & Poor’s v podobě snížení ratingu devíti zemím eurozóny není podle Marca Fabera dostačující. Většina evropských zemí by měla být hodnocena známkou „CCC“ a s ohledem na „nekryté závazky“ splatné v blízké budoucnosti neodpovídá realitě ani současný rating Spojených států, ten by měl být BBB nebo „junk“, uvedl Faber po kroku S&P . „Mezi lety 2000 a 2011 narostl americký dluh na trojnásobek a jeho navyšování bude pokračovat… Oficiální statistiky přitom neukazují na nefinancované závazky, které narůstají mnohem rychleji než oficiální deficit,“ řekl investor v rozhovoru pro televizi CNBC.

Investoři obavami o své peníze vytvořili na dluhopisech "nejvyšší kvality" bublinu, podotkl Faber směrem k německým a americkým bondům. Velký objem nekrytých závazků má totiž i Německo, které je jinak nejsilnějším členem eurozóny a, jak investor říká, celkem „OK“. Francie, která je považována za druhý nejmocnější stát evropského měnového spolku, přitom dle investora není z hlediska úvěrové spolehlivosti příliš silná a snížení jejího ratingu o pouhý jeden stupeň na „AA+“ je „nedostatečné“. Z výše uvedených důvodů se Faber podle svých slov příliš nezajímá o investice do vládních dluhopisů, protože v dlouhodobém horizontu jsou ztrátové, nekoupil by pak především dluhopis francouzské nebo americké vlády.
 

"Lépe vám bude v akciích, než v dluhopisech vlád, z nichž některé zbankrotují nebo budou nuceny tisknout další peníze," namítá Faber. Zatímco neočekává žádný výraznější dopad hromadného downgradu na akciové trhy, projeví se podle něj na kurzu eura. „Myslím, že euro je v sestupném trendu. Evropský korporátní sektor má velké množství v dolarech denominovaného dluhu a slabší euro jim zdražuje jeho splácení.“ Co by ovšem akciové trhy zasáhlo, je pokud by některá země oznámila odchod z eurozóny, míní investor. „Pokud by vystoupilo jen Řecko, nebude to pohroma. Pokud by se k němu přidalo Portugalsko, Španělsko, Itálie, pak by to mělo obrovský dopad na derivátové trhy.“ Scénář série bankrotů evropských zemí a hromadný odchod z eurozóny označil za „černou labuť“, jejíž důsledky by byly pro globální ekonomiku ničivé. Podle Fabera by přitom "dávalo smysl", pokud by se slabé země regionu rozhodly měnovou unii opustit.

Čím slabší vypadá globální ekonomika, tím horší výhled pro Čínu, řekl mimo jiné Faber. Ochlazování čínské ekonomiky vyvolá další měnové uvolňování, což zvedne nominální cenu akcií, váhavou reálnou ekonomiku to však neposílí. Další kolo kvantitativního uvolňování (které Faber označil jako QE3) může vynést Down Jones Industrial Average na 13.000, půjde však jen o netrvanlivé pozlátko, míní investor.

Mezi jednotlivými trhy Faber upřednostňuje investice do komodit, realit a cenných kovů. Nejvyššího výnosu pak investoři dosáhnou nákupem akcií a právě cenných kovů. Ačkoli evropské akciové trhy doposud zaostávaly za tím americkým, nebude tomu tak navždy; až se situace obrátí, za společnosti se „slušnou hodnotou“ považuje Novartis, Nestle a Total.

Více názorů Marca Fabera je k poslechu v následujícím videorozhovoru CNBC:



(Zdroj: CNBC, ActiveInvestor, Bloomberg)

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data