Za posledních několik měsíců se kurz eura propadl z hodnoty přibližně 1,45 dolarů pod 1,30 dolaru. Podle některých jde o známku celkového úpadku této měny, který odráží ekonomické problémy evropských zemí. Než ale začneme o nějaké měně hovořit jako o slabé, měli bychom se podívat na její minulost. Ta je v případě eura bohužel krátká, provedl jsem proto simulaci jeho kurzu od roku 1975. Pro vývoj před rokem 1999 byla za referenční bod použita německá marka (budu tak celkově hovořit o euru, i když před rokem 1999 hovoříme o síle německé marky). Vývoj vypadá následovně:

Kurz eura k dolaru se pohyboval mezi 1,59 v červenci 2008 a 0,59 v únoru 1995. Dlouhodobé posilování eura odráží fakt, že v Evropě byla inflace v průměru nižší, což ukazuje vývoj parity kupní síly PPP. I po jejím zohlednění ale hodnota 0,59 dosažená v roce 1985 znamenala velké podhodnocení eura (tehdy marky). V červnu 2008 byl kurz eura zase velmi nadhodnocený.
Z grafu je také patrné, že období nadhodnocení či podhodnocení kurzu jsou dlouhá, silné euro na konci 70. let následovalo období slabého eura trvající téměř celá 80. léta. V 90. letech se jeho kurz nacházel většinou nad odhadem PPP, a ještě před oficiálním zavedením eura již směřoval dolů. Po společné intervenci Fedu a ECB se ale vývoj otočil a euro sílilo až do července 2008. Krize pak vyvolala útěk do bezpečí a růst hodnoty dolaru. Od té doby prošel kurz eura dvěma vlnami posílení, po nich ale opět přišlo oslabení eura.
Dnes leží hodnota eura stále nad odhadem PPP, takže můžeme nadále tvrdit, že je jeho kurz nadhodnocený. Ani velká volatilita kurzu, která je poslední dobou patrná, neznamená nic nového. A pokud se podíváme na období extrémně nadhodnoceného či podhodnoceného kurzu, můžeme říci, že jeho současná hodnota leží na rozumných úrovních.
(Zdroj: Blog Antonia Fatáse, profesora ekonomie na INSEAD)