Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Španělsko, Itálie a Řecko dnes úspěšně upsaly dluhopisy, výnosy klesly

Španělsko, Itálie a Řecko dnes úspěšně upsaly dluhopisy, výnosy klesly

14.02.2012 12:51, aktualizováno: 14.2. 13:05
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Itálie, Španělsko a Řecko dnes úspěšně prodaly státní dluhopisy a pokladniční poukázky. Výnosy dluhopisů klesly a poptávka se proti předešlým aukcím z většiny zvýšila. Podle analytiků na trh dluhopisů zemí eurozóny ohrožených dluhovou krizí nadále příznivě působí rozsáhlá úvěrová podpora, kterou Evropská centrální banka na konci prosince poskytla bankovnímu sektoru v eurozóně.

Itálie prodala dluhopisy se splatností za tři a pět let v celkové nominální hodnotě šest miliard eur. Z toho upsala dluh se splatností 2014 v maximálním objemu 4 mld. EUR, výnos klesl na 3,41 % z 4,83 % v lednu, nejníže od loňského března, kdy se Itálie dostala do centra dluhové krize. Poměr bid to cover činil 1,4 (vs. 1,22 v lednu). Italská vláda dále získala 686 mil. EUR prodejem dluhopisu 2015, výnos 3,77 %, 1,314 mld. EUR za dluhopis 2017, výnos 4,26 %.

Výnos desetiletých italských dluhopisů na sekundárním trhu po aukci klesl na zhruba 5,60 procenta. Ráno přitom jejich výnos vzrostl na 5,65 procenta v reakci na to, že agentura Moody's snížila v noci rating Itálie, Španělska a dalších zemí eurozóny.
 

Úspěšná aukce dluhopisů pomohla setřást dopad kroku Moody's i na španělský trh. Španělská vláda celkem získala prodejem pokladničních poukázek 5,45 miliardy eur, téměř tak dosáhla předem stanoveného maximálního cíle, uvedla tamní centrální banka Bank of Spain. Výnos u prodaných ročních dluhopisů klesl na 1,899 procenta z 2,049 procenta v lednové aukci srovnatelných splatností. Poptávka překonala nabídku 2,27násobně, v porovnání s poměrem bid to cover na úrovni 3,54 v lednu. Země dále prodala 18měsíční poukázky v objemu 2,5 mld. EUR při průměrném výnosu 2,308 %, který se tak mírně snížil na 2,399 % v lednové aukci. Poměr bid to cover klesl na 2,88 z 3,23. Sekundární trh dluhopisů ponechal španělskou aukci bez větší reakce, 2letý výnos se pohyboval kolem 2,78 %.

Řecká agentura pro správu dluhu prodala tříměsíční pokladniční poukázky v hodnotě 1,3 miliardy eur a poměr poptávky a nabídky dosáhl 2,7:1. Výnos poukázek se snížil na 4,61 procenta ze 4,64 procenta dosažených na aukci 17. ledna.

(Zdroj: Bloomberg, čtk, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2025
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2
16:08UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o dvanácté výplatě úrokového výnosu
16:02UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
15:03Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 procenta, víc než se čekalo

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university