Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ekonomikám Německa i Francie se ve 4Q dařilo lépe, než se čekalo. Itálie hlásí čtvrtý pád do recese za poslední dekádu

Ekonomikám Německa i Francie se ve 4Q dařilo lépe, než se čekalo. Itálie hlásí čtvrtý pád do recese za poslední dekádu

15.02.2012 8:39, aktualizováno: 15.2. 11:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí podle předběžných údajů klesl o 0,2 procenta. To je o trochu lepší výsledek, než se čekalo, ale v zásadě v souladu s prvním rychlým odhadem statistického úřadu. Ten začátkem ledna sdělil, že čtvrtletní pokles ekonomiky bude činit asi 0,25 procenta. HDP Francie pak ve 4Q dokonce o 0,2 % rostl při očekávaném poklesu ve stejném rozsahu.

Německá ekonomika v celém loňském roce vykázala tříprocentní růst, což je v souladu s předběžnými odhady. Revize dat zároveň ukázala, že ve třetím čtvrtletí ekonomika rostla rychleji, než statistický úřad uváděl. Hrubý domácí produkt vzrostl o 0,6 procenta proti původně oznámeným 0,5 procenta.

Meziroční tempo růstu ekonomiky v závěru loňského roku zpomalilo na 1,5 procenta, zatímco ve třetím čtvrtletí ekonomika rostla tempem 2,6 procenta. To je o desetinu procentního bodu lepší výsledek, než ukazovala předběžná data.

Francouzská ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku vzrostla o 0,2 procenta, růst za celý loňský rok podle tamního statistického úřadu Insee dosáhl 1,7 procenta, což je naopak o trochu méně, než byla oficiální předpověď vlády. Francouzi odhad růstu ekonomiky loni snižovali prakticky celé druhé pololetí. Ve své poslední prognóze z loňského října počítali s celoročním růstem o 1,75 procenta.

Za růstem francouzského hospodářství stojí hlavně růst podnikových investic. Investice nefinančních společností vzrostly ve čtvrtém čtvrtletí o 1,4 procenta mezikvartálně. Spotřeba domácností, která je motorem francouzské ekonomiky, mírně klesla o 0,2 procenta ve srovnání s 0,2procentním růstem v předchozím čtvrtletí.

Ministr financí François Baroin po zveřejnění dat řekl, že Francie je teď na cestě k tomu, aby splnila letošní odhad růstu HDP. Ten předpokládá, že druhá největší ekonomika eurozóny vzroste o 0,5 procenta.

"Každý ze tří hlavních prvků ekonomiky, tedy zahraniční obchod, spotřeba domácností a investice, v posledním čtvrtletí 2011 k růstu přispěly kladně. To podporuje letošní vládní předpověď (růstu) 0,5 procenta," uvedl ministr.

Itálie dnes předběžnými daty za poslední kvartál loňského roku naopak zklamala. Italská ekonomika za 4Q podle prvních údajů tamních statistiků prohloubila mezikvartální pokles na -0,7 procenta za 0,2% snížení ve 3Q, zatímco trh čekal o desetinku procentního bodu slabší pád. Dvojí mezikvartální pokles HDP po sobě navíc pro italskou ekonomiku znamená pád ekonomiky do (technické) recese, a to již počtvrté od roku 2011. Meziroční růst italského hrubého domácího produktu se sice za 3Q dočkal vzestupné revize na 0,3 procenta z 0,2 procenta, ale dnes také oznámený 0,5% propad za 4Q byl přesto výraznější než očekávání na úrovni -0,2 procenta.

Nejnovější data jen podtrhují těžkosti, jimž čelí vláda technokratů pod vedením premiéra Maria Montiho. Kabinet se musí vyrovnat s hospodářským propadem, k němuž hodně přispívají úsporná opatření a dluhová krize. Ta má negativní dopady prakticky na celou eurozónu.

Analytici předpokládají, že v prvním letošním čtvrtletí italská ekonomika vykáže pokles o 0,6 procenta. Mezinárodní měnový fond Itálii předpovídá celoroční propad HDP o 2,2 procenta, italská centrální banka je optimističtější a počítá s poklesem v rozsahu 1,2 až 1,5 procenta.

(Zdroj: čtk, Bloomberg, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.04.2024
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí
12:56Vasle: Rozdílná měnová politika ECB a Fedu má své limity
11:52Výhled TSMC překonal odhady díky podpoře poptávky po AI čipech

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data