S poznámkou, že nejde o produkt finančního výzkumu, přišla FX trading desk Nomury s nevšedním indikátorem obratů na akciovém trhu. Do grafu s vývojem SPX hraví obchodníci doplnili výroky dvou známých übermedvědů – Davida Rosenberga a Nouriela Roubiniho. Z této kombinace se zdá, že od počátku velkého obratu na trhu v Q1 2009 platí železná závislost: Čím negativnější komentář jednoho z dua RR, tím větší rally (vyznačené zeleně) a naopak (červeně). Povšimněme si také, že podle WSJ se pan Roubini nyní stává optimistou, což by v logice obrázku mělo mít jasné implikace (tj. rally končí).

Graf pobaví, ale chvíli jsem přemýšlel, zda ho dále šířit, protože navážení se do úspěšnosti predikcí a úvah jiných není to pravé ořechové. Řešení je takové, že připomenu i své, na stůl dříve položené karty, aby v tom RR nebyli sami. V grafu jsem je vyznačil barevnými body, sytě zelená odpovídá komentářům laděným jasně optimisticky*, čím více do červené, tím více negativní mé komentáře v danou dobu byly. Svým způsobem jsem na tom tedy hůře než RR, protože perfektní načasování pro nákupy a prodeje ode mne nezaznívaly, ale nelze se ani řídit pravým opakem toho, co tu občas ventiluji.
Pokud se posuneme k vážnějšímu tónu, vnímám implicitní kritiku RR prezentovanou v grafu jako trochu nefér. Vezměme speciální kostku, která bude mít na čtyřech stranách jedničku a jen na dvou stranách šestku. Kostkou dvakrát hodíme a pokaždé padne šestka. A nyní hádáme, co padne při dalším hodu. Někdo bude mluvit o trendech, o pozitivním sentimentu, o předchozích hodech, apod. a bude tedy tvrdit, že padne opět šestka. Druhý bude říkat, že s daným nastavením relevantních faktorů je pravděpodobnější jednička. A pak hodíme a opět padne šestka. Kdo měl pravdu? Podle mého ten, jehož argumenty jsou relevantní pro další podobnou situaci. Tedy ne ten, kterému to vyšlo i přes to, že střílel od boku. Tato úvaha je ve světě investic, nabytém názory a doporučeními, poměrně významná i bez RR.
Pokud bychom osekali počet těch, které má cenu na trhu poslouchat, na naprosté minimum, RR by v seznamu měli zůstat. I když možná mají tendenci k výběru těch černějších kombinací. Stále to totiž jsou kombinace relevantní. A jasně se odlišují od těch, kteří mají tendenci ke strašení ze zvyku. Tedy například od tolik populárních inflačních strašáků, kteří na základě selektivní paměti vidí inflaci automaticky všude a vždy, když centrální banka zvětší svou rozvahu. RR naopak od počátku poukazují na deflační scénáře. Sice opět možná příliš černé, ale mnohem relevantnější, než ty inflační.
*Týká se amerických akcií bez uvažovaného vlivu kurzu koruny (kvůli porovnatelnosti s RR), předpokládaný je konzervativnější přístup k investicím.
Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.