Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Spotřebitelské ceny v lednu: Inflace na tříletém maximu

Spotřebitelské ceny v lednu: Inflace na tříletém maximu

16.02.2012 9:54, aktualizováno: 16.2. 9:14
Autor: David Marek

Aktualizováno

Index spotřebitelských cen se v lednu zvýšil o 1.8 procenta ovlivněn zejména změnou snížené sazby DPH a úpravou regulovaných cen. Meziroční inflace zrychlila z 2,4 na 3,5 procenta a dosáhla nejvyšší hodnoty za poslední tři roky. Nicméně jádrová inflace nejenže zůstává záporná, deflace se dokonce mírně prohloubila.

Dominantním faktorem lednové inflace bylo zvýšení dolní sazby DPH z 10 na 14 procent, které se projevilo v cenách potravin, bydlení a dopravy. Celkový dopad změny DPH na index spotřebitelských cen byl statistickým úřadem vyčíslen na 1,1 procenta. Významný vliv měly také změny regulovaných cen v čele s regulovaným nájemným, které stouplo o 5,7 procenta. Celkem změny regulovaných cen zvýšily index spotřebitelských cen o 0,6 procenta. Z toho vyplývá, že by spotřebitelské ceny téměř stagnovaly nebýt změny DPH a regulovaných cen.

K inflaci přispělo již dříve avizované zvýšení cen elektřiny, které v průměru dosáhlo 4,2 procenta. Překvapivé je ovšem zvýšení cen zemního plynu ve stejném rozsahu Po výrazném zdražení v listopadu a prosinci se objevily informace, že by v lednu mělo dojít k mírnému snížení. Stal se ovšem opak. Od začátku loňského roku plyn zdražil o 25 procent.

Oleje do inflačního ohně přilévají rekordně vysoké ceny pohonných hmot. Průměrná cena nafty překročila hranici 36 korun za litr, benzín natural 95 byl o téměř dvě koruny dražší. Nafta za posledních 12 měsíců zdražila o 11 procent, benzín o 6,7 procenta. Zde se projevuje především oslabení kurzu koruny. Vliv tohoto faktoru může v jiných částech spotřebního koše ještě doznívat v následujících měsících.

Sezónní efekty se projevily zdražením zimních dovolených o 5,4 procenta, naopak ceny oblečení ve výprodejích klesly o 4,3 procenta. Oba efekty byly o něco silnější než loni, vzájemně se však prakticky kompenzují.

Celková inflace sice vystoupala na tříleté maximum a vzdálila se od inflačního cíle centrální banky, přesto není důvodem k přísnější měnové politice. Jádrová inflace, která abstrahuje od vlivu změn a daní, regulovaných cen a proměnlivých cen potravin a pohonných hmot, zůstává záporná. Deflace se v lednu dokonce mírně prohloubila a aktuálně činí 0,9 procenta.

V diskuzi o nastavení měnové politiky samozřejmě může zaznít obava ze sekundárních dopadů změny DPH a regulovaných cen, tj. obava z vlivu na mzdy a ceny v celém spotřebním koši. Nicméně v situaci klesající spotřebitelské poptávky a celého HDP je takové riziko velmi nízké. Je tedy pravděpodobné, že ČNB bude i letos pokračovat v politice velmi nízkých úrokových sazeb.

Po většinu letošního roku se bude inflace pohybovat mezi 3 a 4 procenty. V závěru roku by se mohla dostat k hranici 3 procent či dokonce mírně pod ní.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data