Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Německo razantně omezilo subvence pro solární energetiku, projekty na 10 MW už nepodpoří

Německo razantně omezilo subvence pro solární energetiku, projekty na 10 MW už nepodpoří

23.02.2012 14:54, aktualizováno: 23.2. 17:20
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Německo plánuje omezit státní dotace elektřiny ze solárních zdrojů až o 30 procent, a to už od 9. března. Oznámili to dnes ministři hospodářství a životního prostředí Philipp Rösler a Norbert Röttgen, jejichž úřady se na razantním snížení subvencí dohodly po několikaměsíčních jednání. Největší projekty nad 10 MW nemají být od července podporovány vůbec. Záměr musí ještě schválit vláda a poslanci. Německo k dalšímu omezení podpory fotovoltaiky sáhlo rychleji, než odborníci očekávali. Původní odhady hovořily nejdříve o dubnu.

Nejvíce se chystané omezení dotkne velkých solárních parků, které se nejprve budou muset vyrovnat s razantním snížením podpory, od prvního července by pak dotace neměly dostávat vůbec řádné. Za jednu kilowatthodinu (kWh) proudu budou ostatní projekty napříště dostávat jen 13,5 eurocentu (3,39 Kč). Fotovoltaickým instalacím na střechách subvence klesnou o 20 procent na maximálně 19,5 eurocentu (4,89 Kč) za kWh. Od května se pak každý další měsíc v obou kategoriích sníží o 0,15 eurocentu za kWh.

V Česku se výkupní ceny elektřiny ze slunce liší nejen podle velikosti zdroje, ale také v závislosti na uvedení solární elektrárny do provozu. Nejvíc peněz letos inkasují majitelé zdrojů zprovozněných v letech 2006 a 2007. Za jednu kWh dostávají 14,96 koruny. U větších zdrojů uvedených do provozu loni už ale činí výkupní ceny po státních zásazích 5,61 Kč/KWh, majitelé menších elektráren dostávají za stejné množství proudu 7,65 Kč. Plán Německa na omezení podpory slunečních zdrojů se podle ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) Česka přímo nedotkne. "Případné snížení výkupních cen se nepromítá do ceny elektřiny, která je obchodována na burze, ale do regulované složky ceny, kterou vždy hradí zákazník ve státu, kde je podpora realizována," řekl ČTK Tomáš Paták z tiskového oddělení MPO. Nepřímo ale podle něj může opatření dopadnout na české firmy podnikající v Německu.

Regulaci fotovoltaických elektráren řeší v Česku hlavně připravovaný zákon o podporovaných zdrojích energie, který nyní projednávají zákonodárci. "V současnosti se nepotýkáme s problémem velkého nárůstu nových instalací solárních elektráren. V budoucnu bude rozvoj limitován hodnotami danými Národním akčním plánem pro obnovitelné zdroje energie a o těchto hodnotách bude rozhodovat vláda ČR," poznamenal Paták z MPO.

Němečtí producenti solárního proudu takové omezení označili za příliš drastické a chtějí proti němu protestovat. "Krácení v oznámené výši se už nedá zvládnout. To ohrožuje desetitisíce pracovních míst," prohlásil šéf svazu solárního hospodářství Carsten Körnig. Opatření dopadne na hospodaření solárních producentů jako jsou Q-Cells či Conergy, kteří už tak bojují o existenci s levnějšími konkurenty z Číny.

"Krok srazí ceny solárním modulů v Německu a zatlačí na marže. Pokles očekávám o 10 procent," uvedl Henning Wicht, analytik sektoru v IHS iSuppli v Mnichově. Německá vláda pokračuje ve snižování podpory o 15 % k prvnímu lednu a jako argument mimo jiné používá právě propad cen solární techniky pod vlivem výrobců, jako je čínský Suntech.

Německo je světovou jedničkou v produkci elektřiny ze slunce. Loni byla na jeho území instalována solární zařízení o celkovém výkonu zhruba 7500 megawattů (MW) a další se očekávají i letos. Celková instalovaná kapacita fotovoltaických modulů v Německu už dosáhla 25.000 MW.

Výroba solární elektřiny, která pokrývá zhruba tři procenta spotřeby země, je ale bez státních dotací nerentabilní. Ty se však promítají do zvýšené ceny pro koncové zákazníky, kteří podle odhadů zaplatí ročně navíc mezi šesti až sedmi miliardami eur (150 až 175 miliard Kč). Berlínská vláda proto pravidelně státní dotace pro proud z fotovoltaických zdrojů omezuje.

Na základě zákona o obnovitelných zdrojích energie mají němečtí producenti solárního proudu garantovány výkupní ceny na 20 let dopředu. Nově by však měli mít zajištěn odkup jen 90 procent elektřiny a u malých zařízení dokonce jen 85 procent.

K omezení podpory solární energetiky se předloni odhodlala také česká vláda v reakci na prudký růst instalovaného výkonu solárních elektráren kvůli výhodným investičním podmínkám. Na solární zdroje uvedené do provozu v letech 2009 a 2010 stát uvalil 26procentní daň, jinak hrozilo výrazné zdražení elektřiny. Řada podnikatelů chce získat finanční kompenzaci právní cestou, Česku tak hrozí desítky soudních sporů a mezinárodní arbitráže.

(Zdroj: Bloomberg, čtk)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.04.2024
17:48Inflace a sazby v letošním roce – scénář od Bank of America
17:21Stres z výnosů pokračuje a brání akciím se zvednout, banky sentiment nezlepšily  
16:06MMF: Česká ekonomika letos poroste o 0,7 %, světová více než čtyřnásobným tempem
15:45Komentář analytika k Morgan Stanley: Oživení investičního bankovnictví a rostoucí příjmy ze správy majetku  
14:20RMS Mezzanine, a.s.: Přijetí nového úvěru od společnosti JTPEG INVESTMENTSFUND I SICAV, a.s.
14:20ÚOHS povolil skupině Colt CZ nákup výrobce munice Sellier&Bellot
13:56Morgan Stanley (+3 %) posiluje obraz silných výsledků amerických bank díky tradingu i správě aktiv
13:19Obchodníci Bank of America podpořili výsledky, čistý zisk za 1Q skončil v souladu s očekáváním
12:08Důvěra investorů v německou ekonomiku se zlepšila více, než se čekalo
12:06Akcie, které jsou tento týden po výsledcích připravené na divokou jízdu  
11:23Dnešní trhy: Čína nedokáže vyvážit zklamání z amerických sazeb  
9:34Microsoft investuje do AI firmy G42 ze Spojených arabských emirátů
9:05Rozbřesk: Geopolitika opět v centru pozornosti, koruna odolává vyšším sazbám v zahraničí
8:46Avast nesouhlasí s pokutou za neanonymizované údaje, čínská data přinesla smíšený obrázek o ekonomice a evropské futures jsou temně rudé  
8:32Čínská ekonomika ve čtvrtletí meziročně stoupla o 5,3 pct, předčila očekávání
6:35Siegel: Momentum může stále nahrávat velkým technologiím, nakonec se ale projeví valuační diskonty jiných firem
15.04.2024
22:02Wall Street zahájila týden obdobně jako zakončila ten minulý  
17:10Funguje to, ale s použitelností je to horší…
17:05Investoři se začínají víc bát Fedu než Íránu  
16:20Strážce internetového bezpečí Avast dostal pokutu za neoprávněné předávání osobních údajů

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m