Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Stát miliardy z Mostecké uhelné zatím neuvidí. Švýcarský soud zamítl odvolání ČR (+přehled)

Stát miliardy z Mostecké uhelné zatím neuvidí. Švýcarský soud zamítl odvolání ČR (+přehled)

07.03.2012 14:20, aktualizováno: 7.3. 14:23
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Švýcarský soud zamítl odvolání, kterým se Česká republika chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům privatizované Mostecké uhelné společnosti (MUS). Stát se tím chtěl ucházet o více než tři miliardy, které jsou nyní blokovány ve Švýcarsku.

"V tuto chvíli vám mohu říci pouze to, že to skutečně bylo zamítnuto. Více toho ale nemohu říci, jsme vázáni mlčenlivostí," řekl Mediafaxu Hurt a zaslal do redakce oficiální sdělení Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových. Odvolání proti rozsudku Federálního trestního soudu Švýcarska o prominutí lhůty pro připojení se České republiky do trestního řízení bylo Stížnostním soudem zamítnuto 1. března 2012. "Vzhledem ke složitosti kauzy a zejména k závazku mlčenlivosti, není Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových v tuto chvíli oprávněn sdělovat, jakých procesních možností bude v dalším postupu využito. Není třeba zdůrazňovat, že se na jejich přípravě a konkrétních opatřeních intenzivně pracuje," píše se v oficiální zprávě úřadu.

Definitivní zamítnutím žádosti o připojení by stát přišel o jednu z možností, jak se k miliardám dostat. Jaký další postup stát kvůli připojení k trestnímu řízení zvolí, odmítl Hurt kvůli složitosti případu a závazku mlčenlivosti komentovat. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však už dříve řekl, že česká strana má pro tento případ připraveny další kroky. Premiér Petr Nečas potom přímo uvedl, že ve hře je civilní žaloba, účast na trestnímu řízení, civilní žaloba připojená k trestnímu řízení a využití specifických paragrafů švýcarského trestního řádu.

Švýcarská prokuratura koncem října informovala o tom, že viní sedm lidí, většinou Čechů, z finančních machinací v souvislosti s nejmenovanou významnou energetickou společností. Vyšetřování Švýcaři otevřeli v červnu 2005 kvůli podezření, že z MUS byly přes vedení firmy nelegálně vyvedeny peníze. Tisk již dříve napsal, že podle Švýcarů Česku vznikla škoda 3,4 miliardy korun. Švýcarští vyšetřovatelé jsou prý také přesvědčeni o tom, že přes 75 milionů z 12 miliard korun vyvedených z Mostecké uhelné společnosti, získaly společnosti napojené na uprchlého podnikatele Tomáše Pitra.

Kvůli průtahům v kauze se loni na podzim ministerstva spravedlnosti a financí navzájem obviňovala z chybných postupů. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) později podal kárné žaloby na pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu a na jeho kolegy Libora Grygárka, Marcelu Kratochvílovou a Ladislava Letka. Server Aktuálně píše, že nejvyšší správní soud o tom, zda žalobci pochybili, rozhodne do poloviny letošního roku.

Výběr informací kolem privatizace společnosti Mostecká uhelná:

- Mostecká uhelná společnost (MUS), předchůdce Mostecké uhelné, a. s., vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních důlních podniků Komořany, Ležáky a Hlubina. Většinový podíl byl privatizován v rámci druhé vlny kuponové privatizace.

- V letech 1997 a 1998 akcie postupně skupovala švýcarská společnost Investenergy S.A., která v ČR zastupovala skupinu Appian Group. V květnu 1999 získala těsnou majoritu 50,02 procenta. Na konci července téhož roku jí vláda za 650 milionů korun prodala i zbylý státní podíl ve výši 46,29 procenta akcí. Jako nový vlastník se deklaroval Appian Group Inc.

- V roce 2003 koupil majetek Appian Group investiční fond Appian Central European Development Fund, spravovaný bankou Credit Suisse First Boston. Na valné hromadě 17. června 2003 rozhodli vlastníci MUS o zrušení společnosti bez likvidace. Nástupcem MUS se stala společnost Ležáky, a. s., stoprocentně kontrolovaná švýcarskou Appian Energy AG.

- V březnu 2005 dokončila převzetí energetických podniků fondu Appian (včetně MUS) společnost Severočeská uhelná (SU). SU vlastnila čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS - Antonín Koláček (40 procent), Luboš Měkota (40 procent), Vasil Bobela (deset procent) a Petr Pudil (deset procent). Následně v roce 2006 podíly převedli na firmu Czech Coal N. V., registrovanou v Nizozemsku.

- V květnu 2005 Appian Group ve vlastnictví SU změnila název na Czech Coal, a. s. V červenci 2005 se Severočeská uhelná přejmenovala na Mosteckou uhelnou, a.s. a tento název si firma podržela do prosince 2008, kdy se změnila na dnešní Czech Coal Services, a. s.

- V roce 2006 Czech Coal N.V. prodala 40 procent akcií MUS kyperské společnosti Indoverse Czech Coal Investments Limited, za kterou stál podnikatel Pavel Tykač. Ta později získala ještě dalších devět procent. Koláček a Měkota pak v březnu 2008 prodali své podíly dosavadním partnerům. Bobela a Pudil za ně podle informací MfD zaplatili 11,5 miliardy korun.

- Privatizací MUS se na podnět tehdejšího předsedy Fondu národního majetku (FNM) Romana Češky zabývala policie. Šetřila podezření, že MUS byla ovládnuta pomocí peněz, které měla povinně odkládat na rekultivace. Několik miliard z nich odešlo do zahraničí. Právě to mají být peněžní toky, na které později narazili švýcarští vyšetřovatelé. Česká policie ovládnutí dolů vyšetřovala téměř deset let, v létě 2008 případ odložila.

- V březnu 2009 švýcarská prokuratura uzavřela vyšetřování privatizace MUS. Vyšetřováno bylo šest Čechů a jeden Belgičan. Mezi hlavními aktéry podezřelých operací byli údajně tehdejší ředitel dolů Koláček, českošvýcarský podnikatel Jiří Diviš a bývalý vysoký manažer MMF a pozdější šéf Appian Group Jacques de Groote. Prokuratura nařídila švýcarským bankám zablokovat peníze, které by mohly pocházet z trestné činnosti (zhruba 13 miliard korun). Švýcaři rovněž upozornili ČR na podezření, že Appian údajně na privatizaci plzeňské Škody v roce 2003 použil nezákonně miliardu korun z MUS.

- V červenci 2009 Česká televize uvedla, že policie opět vyšetřuje prodej MUS. Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká kauzu nařídila otevřít na základě výsledků vyšetřování Švýcarů. Loni v září policie a státní zástupci v souvislosti s MUS vyslechli expremiéra Miloše Zemana a členy jeho vlády; výslechů se účastnili zástupci švýcarské prokuratury. V současnosti protikorupční policie prošetřuje postup státu při vyšetřování privatizace MUS.

- Loni v prosinci napsal týdeník Euro, že Pavel Tykač podepsal smlouvu o nákupu druhé poloviny Czech Coal; dle listu ji koupil od Pudila a Bobely za více než deset miliard korun.

- Letos v lednu napsala MfD, že několik lidí, kteří mají blízko k ČSSD a bývalému ministru vnitra a předsedovi strany Stanislavu Grossovi, zřejmě získalo před jedenácti lety v souvislosti s privatizací MUS mnohamilionové provize.

- Postup při vyšetřování kauzy MUS také vedl začátkem roku ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila (ODS) k podání kárných žalob na pražského vrchního státního zástupce Vlastimila Rampulu (který se v únoru vrátil do funkce, když soud zrušil jeho předchozí odvolání) a další tři žalobce. Ministr po nějakou dobu zvažoval, že je dočasně zprostí i výkonu funkce státního zástupce, později však od tohoto záměru upustil. Ministr Pospíšil snahu o odvolání Rampuly nevzdal a jeho postup v kauze MUS má být jedním z nových důvodů k tomuto kroku.

- V polovině ledna řekl ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), že český stát má připravenu civilní žalobu, kterou chce použít k získání peněz blokovaných ve Švýcarsku. S jejím podáním se ale čekalo na výsledek odvolání, kterým se ČR chtěla připojit k trestnímu řízení proti bývalým manažerům MUS. Začátkem března švýcarský soud české dovolání zamítl.

(Zdroj: ČTK, MediaFax, Aktuálně)


Váš názor
  • Samozřejmě, to je celý Chemik.
    07.03.2012 15:53

    Proč to dělat jednoduše (a včas), když to jde složitě (a možná je už pozdě), že? "Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) však už dříve řekl, že česká strana má pro tento případ připraveny další kroky." Nějaký soukromý právník to cca před měsícem komentoval s tím, že toto odvolání nemá šanci na úspěch a jsou to vyhozené peníze. Bohužel měl pravdu. Takže zbývá pár dalších nejistých a draze placených pokusů. To nás ale zastupují "odborníci", fuj :-(
    oh171
Aktuální komentáře
25.04.2024
22:03Zámoří strhla do záporu Meta i pomalejší růst ekonomiky  
19:16ČD Cargo, a.s.: Tisková zpráva
19:10UNICAPITAL Invest III a.s.: Výroční zpráva 2023
19:04UNICAPITAL Invest VI a.s.: Výroční zpráva 2023
18:30Staro – nový technologický cyklus a atraktivita růstových akcií
17:05Martin Kycelt: Překvapivé reakce na výsledky Tesly a Meta Platforms
16:47Slabé HDP s vyššími inflačními tlaky. Po výsledcích se trhy potýkají i s makrodaty  
16:00SATPO finance, s.r.o.: Výroční finanční zpráva za rok 2023
16:00City Home finance III, s.r.o: Výroční finanční zpráva za rok 2023
15:46Braňo Soták k výsledkům Meta Platforms a staronové cílové ceně: Silná čísla "po zásluze" potrestána, akcie -15 %  
15:13Hermes vzdoruje zpomalení prodeje luxusního zboží, akcie však s dobrými výsledky dopředu počítaly  
12:50Deusche Bank s nejlepšími čísly od roku 2013. Zpět v čele ziskovosti investiční bankovnictví
12:09Sazby výš po delší dobu a trh zralý na další korekci?
11:37Miliardáři by podle ministrů G20 měli platit dvouprocentní majetkovou daň
11:08Těžařská firma BHP chce rivala Anglo American, vznikl by největší producent mědi
11:02Jak jsou na tom velké techy? Meta nalomila důvěru investorů  
10:24Meta navyšuje výdaje na AI. Investoři se ale obávají, zda se vynaložené peníze vrátí
10:18JTPEG Croatia Financing I, a.s.: Zveřejnění Roční finanční zprávy emitenta za rok 2023
10:12MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace
9:34Komerční banka, a.s.: Oznámení o přijatých usneseních na VH KB konané dne 24.4.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - HDP, q/q a
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.