Obavy z toho, že světu dojde ropa, nikdy nezmizí. Podle posledních čísel týkajících se globální těžby ale zatím ropný vrchol okamžitou hrozbu nepředstavuje. Podle Energy Information Administration dosáhla těžba ropy v prosinci absolutního vrcholu na 75,384 milionu barelů za den. Obavy z nedostatku ropy to může na chvíli uvolnit, půjde ale jen o přechodnou úlevu. Výzvy spojené s navyšováním produkce totiž nezmizely. Nálezů velkých ropných polí, ze kterých by šlo snadno těžit, je stále méně. Spotřeba v USA sice klesá, ale světová poptávka nadále roste vlivem růstu Číny, Indie a dalších rozvíjejících se ekonomik.
Varování o tom, že se blíží ropný vrchol, byla sice v předchozích letech předčasná, jednou ale přijde. Otázkou zůstává, kdy. Odhad jeho načasování je složitý z několika důvodů. Odpověď záleží na vývoji technologie, protože pokud budeme vyrábět úspornější automobily, je to stejné, jako kdybychom našli nové zásoby ropy. Musíme také odhadovat, jak bude v následujících letech vypadat technologický pokrok. A i když se zmenšuje počet nečekaných objevů, čas od času se nové naleziště najde, jako tomu bylo v případě obrovského naleziště v Brazílii před pár lety. I zde je nutné počítat s technologickým pokrokem, protože ten zvyšuje objem ropy, který lze z dané lokality vytěžit. K tomu se přidávají pochyby o spolehlivosti oficiálních dat. Kdo by si například vsadil na to, jak spolehlivá jsou data týkající se těžby v Iránu v posledních dvaceti letech?
Veškeré úvahy nás stejně nakonec dovedou na Blízký východ a zejména k Saúdské Arábii. Ta je největším dodavatelem lehce dostupné ropy a drží největší dostupné zásoby. Matthew Simmons, který byl ve své době jedním z neznámějších analytiků ropného trhu, v roce 2005 varoval, že těžba v Saúdské Arábii se blíží svému vrcholu. Několik let se zdálo, že šlo o přesnou předpověď, poslední data však ukazují, že nakonec šlo o předčasné varování. Podle EIA totiž dosáhla těžba v této zemi na konci roku 2011 rekordu, jak ukazuje následující graf:

Podle zprávy Energy Outlook 2030 bude těžba ropy ve světě růst i nadále. To je dobrá zpráva, protože růst bude i poptávka. Jak ji ropný průmysl uspokojí? Největší nárůst těžby by měl přijít opět ze Saúdské Arábie a z Iránu. Podle EIA pak bude produkce růst v zemích OPEC i mimo ně. Někteří však stále poukazují na to, že ropný vrchol není teorií, ale faktem. Dokonce i International Energy Agency a The Economist, tedy subjekty, které obvykle nejsou přehnaně alarmující, varují, že těžba z konvenčních zdrojů již svého vrcholu dosáhla.
Zdroj: Economonitor