Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Výrobní inflace v Evropě na ústupu. Cesta k nižším sazbám ECB volná

    Výrobní inflace v Evropě na ústupu. Cesta k nižším sazbám ECB volná

    04.06.2012 12:57, aktualizováno: 4.6. 15:19

    Aktualizováno

    Centrálním bankéřům z ECB se dnes dostalo dalšího důkazu, že inflační tlaky v evropské ekonomice již nejsou překážkou nové stimulaci hospodářského růstu. Ceny v průmyslu zůstaly v dubnu v eurozóně i v celé Evropské unii ve srovnání s předchozím měsícem beze změn, zatímco ještě o měsíc dříve vykazovaly shodný půlprocentní růst a ekonomové pro duben předpovídali zmírnění růstu jen na 0,2 procenta.

    Dnešní data z Evropského statistický úřadu ukázala, že v samotné eurozóně vzrostly ceny průmyslových výrobců meziročně o 2,6 procenta (v celé EU +2,8 procenta), zatímco analytici očekávali 2,7% růst. Tempo růstu výrobní inflace tak bylo nejslabší od března roku 2010. Radost ze zpomalení vzestupu cenové hladiny vstupů průmyslových výrobců však mírně zhatila dnešní revize březnového růstu z 3,3 procenta na 3,5 procenta.

    Náklady na energie průmyslovým výrobcům v dubnu také zmírnily růst, a to z březnových 9 procent na 6,8 procenta. Stalo se tak poté, co energetické komodity začaly ve světě klesat – ropa ztratila za poslední dva měsíce skoro pětinu hodnoty. Bez zahrnutí energetiky vzrostly v dubnu meziměsíčně ceny v průmyslu o 0,2 procenta jak v eurozóně, tak i v celé Evropské unii.

    Jedná se za krátkou dobu již o druhý signál pro Evropskou centrální banku (ECB), že se nemusí příliš ohlížet na dopad svých případných nových stimulačních kroků na cenovou hladinu v eurozóně. Minulý čtvrtek totiž rychlý odhad Eurostatu ukázal, že meziroční míra inflace v eurozóně měla v květnu dosáhnout 2,4 procenta, což by byla nejnižší úroveň za posledních 15 měsíců.

    Celá řada ekonomů očekává, že v příštích měsících ECB přistoupí nejméně k jednomu snížení své klíčové sazby ze současného rovného procenta o 25 bazických bodů. Jedenáct ze 73 odborníků dotázaných v posledním průzkumu agentury Reuters z minulého týdne uvedlo, že by se tak mohlo stát dokonce už na dalším zasedání ECB naplánovaném na 7. června 2012.

    Většina analytiků se nicméně stále domnívá, že centrální bankéři eurozóny tentokráte ještě s nastavením hlavního nástroje měnové politiky nepohnou a zůstanou pouze u slovních intervencí a tlaku na politiky eurozóny, aby urychleně zasáhnuli.

    „Čeká se, že prezident ECB Mario Draghi nechá otevřenou možnost pomoci strádajícím bankám v regionu, ale pravděpodobně zůstane u svého současného postoje, podle něhož jednotlivé členské země eurozóny samy zodpovídají za své problémy s rozpočty a ekonomickým růstem,“ napsal dnes renomovaný deník The Wall Street Journal.

    (Zdroj: AP, Bloomberg, ČTK, Eurostat, FXStreet, The Wall Street Journal)


    Čtěte více:

    Natixis: Bez agresivnější monetární politiky se budou rozpočty v eurozóně jen zhoršovat
    31.05.2012 18:26
    Historické případy úspěšné fiskální konsolidace ukazují, že restriktiv...
    Inflace v eurozóně v květnu klesla na 15měsíční dno
    31.05.2012 13:48
    Meziroční míra inflace v eurozóně by měl v květnu dosáhnout 2,4 proce...
    Trhům chybí silné zprávy, tak jsou v zajetí spekulací. Klíčovým rizikem španělské banky...výhled pro tento týden (video)
    04.06.2012 15:32
    Ve všech pádech skloňovaná evropská dluhová krize zůstává zcela přiroz...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    22.07.2026
    22:39Alphabet překonal odhady. Poptávka po AI je enormní, cloud vykázal více než 80procentní růst
    22:01Akcie před výsledky technologických gigantů kolísaly, růst ropy zvýšil obavy z inflace  
    18:10Stát by mohl dát na burzu až 40 procent akcií pražského letiště v roce 2028, řekl Babiš
    18:05A komu tím prospějete?
    16:59Šéf Equinoru: EU zřejmě nesplní cíl pro naplnění zásobníků plynu před zimou
    16:40Prezident Pavel vetoval spornou novelu rozpočtových zákonů
    16:28Alphabet čeká klíčová zkouška. Investoři chtějí vidět návratnost investic do AI  
    16:27AMD investuje do firmy Anthropic až pět miliard dolarů, Antropic od AMD koupí čipy
    15:01Moneta by měla pokračovat v růstu. Klíčovým tématem bude kapitál a výplata akcionářům  
    13:29Autonomní agent AI se při bezpečnostním testu vymkl kontrole, uvedla OpenAI
    13:15Za Starmera vedl obranu, nyní bude Healey šéfem britské státní kasy. Investoři tak sází na vyšší výdaje na obranu
    11:40Goldman Sachs hledá příležitosti mimo AI. Sází na spotřebu, finance i cestování
    11:10Zatímco se čeká na Google, ropa poskočila výš a opatrnost se vrací  
    8:56Rozbřesk: O neudržitelnosti nízkých cen potravin v ČR
    8:50Babiš otevřel debatu o cukrové dani. Trhy sledují také Írán, léky a energetiku  
    6:03Cena pojištění AI dluhu roste. Oracle se dostal na úrovně z finanční krize
    21.07.2026
    17:18Dobré ekonomické a investiční příběhy. Ale ve špatné době?
    15:46Zadlužení EU v prvním čtvrtletí vzrostlo na 82,9 procenta HDP, v Česku kleslo
    15:40Microsoft investuje miliardy dolarů do infrastruktury francouzského Mistralu
    15:32Tesla slibuje AI revoluci, ale letošní investice těžce zaostávají. Středeční výsledky budou testem trpělivosti

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    0:00Alphabet Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00AT&T Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Dassault Aviation SA (12/22 Q4, Aft-mkt)
    0:00GE Vernova Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00International Business Machines Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Kinder Morgan Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Las Vegas Sands Corp (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Moody's Corp (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00Philip Morris International Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    0:00ServiceNow Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Tesla Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    0:00Texas Instruments Inc (06/26 Q2, Aft-mkt)
    7:00Equinor ASA (06/26 Q2)
    19:00Deutsche Boerse AG (06/26 Q2)
    22:15Raymond James Financial Inc (06/26 Q3)