Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bank of America – Odhady za 2Q překonány a na mušce úspory 8 mld. USD ročně

Bank of America – Odhady za 2Q překonány a na mušce úspory 8 mld. USD ročně

18.07.2012 13:37, aktualizováno: 18.7. 17:33

Aktualizováno

Po rekordní ztrátě Bank of America na úrovni 8,83 miliard dolarů ve druhém čtvrtletí loňského roku přinesl letošní druhý kvartál zisk 2,46 miliardy dolarů a po přepočtu na jednu akcii na 19c překonal odhad trhu o 4 centy. Tento obrat se druhé největší americké bance podařil díky slabším ztrátám z realitních aktiv a nižším rezervám na krytí ztrát ze špatných úvěrů. Zároveň jde však o dobré vysvědčení pro generálního ředitele Briana Moynihana a jeho dosavadní posun v plánech na radikální úspory. S tím se ale CEO nespokojil a oznámil další plán, který by měl dříve oznámené škrty ročních nákladů navýšit ještě o 3 miliardy dolarů. Akcie v premarketu po úvodním váháním rostly přes jedno procento, zahájení na Wall Street ale přineslo pokles o procento.

"I v obtížných ekonomických podmínkách stále vidíme příležitosti," uvedl generální ředitel společnosti Brian Moynihan. Dodal, že podnikatelské půjčky pokračují v růstu a že spotřebitelské úvěry jsou v nejlepším stavu za několik let. Meziroční srovnání ziskovosti znesnadňují významné jednorázové odpisy, které Bank of America ohlásila před rokem - divize realitního trhu vykázala kvůli odpisu nedobytných pohledávek ztrátu 14,5 mld. USD.

Na růstu ziskovosti Bank of America se ve druhém čtvrletí letošního roku pozitivně podepsal pokles ztráty z hypoték a dalších bankovních produktů pro realitní segment spotřebitelského trhu z 1,15 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí na 768 milionu dolarů. Přínosem do celkového čistého zisku bylo i rozpuštění části kapitálového polštáře vytvořeného pro krytí ztráta z nekvalitních úvěrů – zatímco v 1Q byly rezervy Bank of America na úrovni 2,42 miliardy dolarů a kryly 3,61 procenta všech úvěrů, za 2Q to již bylo jen 1,77 miliardy dolarů tedy asi 3,43 procenta úvěrového portfolia banky.

Výnosy dále na sestupu

Bank of America se podobně jako ostatní banky snaží vyrovnat s klesajícími globálními výnosy ze svých služeb. Za druhý kvartál celkové výnosy skončily na úrovni 22,2 mld. USD, a banka tak nedosáhla na konsensus nastavený dle agentury Bloomberg na úrovni 22,71 mld. USD.

Nemilosrdný trend klesajících výnosů pokračoval i ve druhém kvartále, kdy výnosy z globálních bankovních aktivit Bank of America na trzích dosáhly 4,29 miliardy dolarů, proti 4,45 mld. USD o kvartál dříve. Výnosy z investičního bankovnictví BoA klesly na 1,2 mld. USD z 1,3 mld. USD, ačkoliv banka v tiskové zprávě uvedla, že ji čisté poplatky za první pololetí řadí na druhé místo v globálním žebříčku investičních bank.

Další dramatické škrty

Moynihan sliboval, že investoři budou po loňském propadu ziskovosti svědky „viditelných pokroků“ v každém čtvrtletí. V rámci první fáze restrukturalizace a zefektivňování provozu s názvem "Project New BAC" šéf Bank of America stanovil cíl snížení nákladů o 5 miliard dolarů ročně a zrušení více než 30 tisíc pracovních míst, a to do konce letošního roku. Výsledkem škrtů byl tento kvartál pokles nákladů banky na 17 mld. USD z loňských 22,9 mld. USD za stejné období a 19,1 mld. USD v prvním čtvrletí roku 2012. Počet zaměstnanců se snížil o zhruba 12.000 na 245.460 lidí.

Dnes Moynihan navíc oznámil, že tento program letos neskončí, ale do poloviny roku 2015 mají celkové úspory nákladů díky jeho druhé fázi vzrůst na 8 miliard dolarů. Bližší detaily banka zatím neposkytnula s tím, že ještě sbírá četné podněty od svých zaměstnanců. Dosud jich prý došlo prý přes 3 100.

(Zdroj: Bank of America, Bloomberg, CNBC)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
10:18Volvo předčilo očekávaní, v Americe mění strategii. Akcie poskočily o 10 %
9:12Rozbřesk: Jaké Trumpově celní sazbě čelí Česko? A proč je na tom Slovensko nejhůře?
8:53Trump se blíží dohodě s EU, Německo odmítlo rozpočet EU a Coca-Cola přejde na třtinový cukr  
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)