Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Řecko prodá ATEbank, jmenovalo nového šéfa privatizačního úřadu

Řecko prodá ATEbank, jmenovalo nového šéfa privatizačního úřadu

25.07.2012 16:18
Autor: ČTK

Řecká vláda rozhodla o prodeji problematického bankovního ústavu ATEbank. Agentuře Reuters to dnes řekl činitel ministerstva financí. Vláda také jmenovala nového výkonného šéfa úřadu pro správu státního majetku, který by měl urychlit stagnující privatizaci. Urychlení prodeje státního majetku je součástí podmínek mezinárodního záchranného úvěru pro předluženou zemi. 

ATEbank loni neuspěla v evropských zátěžových testech a mezinárodní věřitelé Řecka požadují její restrukturalizaci a ukončení státních peněžních injekcí. Rozhodnutí o prodeji banky padlo podle nejmenovaného činitele na schůzce ministra financí Jannise Sturnarase a šéfa centrální banky Jorgose Provopulose. Zdroj z ministerstva dodal, že o ATEbank bude vláda diskutovat se zástupci "trojky" mezinárodních věřitelů, kteří tento týden přijeli do Atén. 

Vláda dnes jmenovala novým výkonným ředitelem privatizační agentury bankéře Jannise Emirise. Někdejší šéf divize investičního bankovnictví Alpha Bank nahradí Kostase Mitropulose, který minulý týden odstoupil poté, co jej nová vláda vedená konzervativci obvinila z blokování privatizace. Předsedou agentury byl jmenován bývalý šéf elektrárenské společnosti PPC Takis Athanasopulos. 

Mitropulos v rezignačním dopise odhadl, že Řecko bude moci získat letos z privatizace maximálně 300 milionů eur (7,7 miliardy Kč), což je hluboko pod vytyčeným cílem prodat majetek za více než tří miliardy eur. Vláda jeho tvrzení odmítla, obvinila ho ze zdržování a uvedla, že stihl podat rezignaci těsně předtím, než by jej odvolala. 

Řecko by mělo v rámci privatizace získat do konce roku 2015 přes 19 miliard eur. Od roku 2010, kdy dostalo první mezinárodní úvěr, si tímto způsobem zajistilo jen 1,6 miliardy eur. Privatizace je jednou z klíčových složek programu, který má předluženou zemi vrátit k ekonomickému růstu a obnovit její schopnost splácet dluhy.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
09.05.2025
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y