Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jak to skutečně chodí v Řecku

Jak to skutečně chodí v Řecku

31.07.2012 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Napoleon Tsanis se před deseti lety vydal ze Sydney s 11 miliony eur s cílem splnit si svůj sen. Tím byla krevetová farma v jeho domovině. Namísto toho ale přišly dlouhé roky zápasení s řeckou byrokracií a soudních pří. Tsanis svou farmu nakonec otevřel. Doposud do ní investoval jen 2 miliony eur, a i to jen díky své tvrdohlavosti a silnému australskému dolaru, který udržoval jeho podnik v zisku. Pokud se ho zeptáme na jádro řecké krize, jeho odpověď je jednoduchá: Zátěž, kterou pro ekonomiku představuje přebujelá regulace.

Velká byrokracie a nejasné zákony odrazují zahraniční investory od Řecka již dlouhou dobu. Pokud má ale Řecko ukončit svou dluhovou krizi, musí růst. A jeho podpora vyžaduje změnu postoje, který má stát k podnikání. Podle Tsanise hledí nyní státní správa na podnikatele jako na ty, kteří spáchali něco pochybného. Politici prý mají dobrou vůli, problémy však záměrně vyvolávají byrokraté, kterým pro tento přístup poskytují prostor zákony.

Tsanis je studovaný biolog a ekonom a od počátku si byl vědom toho, že po krevetách je v Evropě vysoká poptávka, nabídka je ale omezená. K dispozici měl peníze od soukromého investora a na počátku očekával, že rozjetí farmy mu bude trvat asi rok. V Austrálii by vyřízení potřebných povolení trvalo dva či tři měsíce, v Řecku to ovšem znamenalo získat vyjádření od několika ministerstev.

Povolení ke stavbě farmy o třech hektarech pak komplikovala i žaloba od místní správy, která protestuje proti většině investičních projektů. Poté se změnil zákon s cílem podpořit menší projekty podobného rázu a Tsanis musel svou farmu rozdělit na menší části. Při rozhovoru s jedním řeckým politikem si postěžoval, že je absurdní, když s ním jeho země bojuje kvůli projektu, který má podpořit růst a tvorbu pracovních míst. Dal mi nejlepší radu, jakou jsem kdy dostal. Řekl mi, že ti lidé se nezajímají o budoucnost, ale o to, co pro ně já mohu udělat,“ zmiňuje Tsanis.

Tsanis podle svých slov rozhodně odmítal poskytování úplatků. Když mu ale pomáhal s vyřízením žádostí jeden z vládních ministrů, úředník, kterému tento ministr volal, Tsanisovi později řekl: „Australane, ten člověk je politik a zítra už tu nebude. Já tu ale stále budu a počkám si na tebe.“ Žádosti o úplatek jsou podle Tsanise někdy přímé, někdy úředníci hovoří o tom, „kolik by dokončení věci stálo a jak je celý proces složitý.“ Přežít mu nakonec pomohlo 30% posílení australského dolaru k euru. Jeho farma nyní zaměstnává 24 lidí a i když je stále na počátku, návratnost dosahuje 28 % ročně.

(Zdroj: CNBC, Reuters)


Váš názor
  • A jak to skutečně chodí v Česku ?
    31.07.2012 20:04

    nemlich stejně.
    oradapoisson
    • Re: A jak to skutečně chodí v Česku ?
      31.07.2012 20:50

      Nechci být pesimista, ale tuším, že hodně podobně to chodí v celé Evropě a asi i USA. Někde hůře, někde lépe, ale nikde nejde podnikání hladce. Je to důsledek obecně přebujelé byrokracie a moci státu nad soukromým sektorem. že by důsledky "tržního socialismu"?
      Thud
      •  
        01.08.2012 8:13

        S jedinou vyjimkou - nekdo ten system musi tvorit a ovladat, ze. A ouradove to nejsou. Je to takova hezka smes kapitalove mocnych politicky propojenych nadnarodnich korporaci vcetne bank, ktere tyto problemy nemaji, nebot je to osetreno i politicky. A pak je zde jeste rozsireni kategorie o dlouhoprstaky pri cerpani ruznych dotaci (cerstve natistenych penez na cokoliv). Takze se v tom placa male a stredni podnikani, ktere i z techto duvodu nedosahne ani na uverovani a jeste musi platit vypalne vsude kam vkroci. Hezky den
        Pibik
Aktuální komentáře
08.05.2025
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO
14:45Trumpův velký den: USA a Británie uzavřely 'úplný a komplexní' obchodní pakt
13:45Britská centrální banka podle očekávání snížila základní úrokovou sazbu na 4,25 procenta
13:12EU dává automobilkám více času na splnění emisních cílů
10:44Franklin Resources: Místo USA se může pozvednout Evropa, zájem o americké trhy klesá
8:45Trump chce zrušit omezení na vývoz čipů. Oznámí dnes obchodní dohodu s Velkou Británií?
07.05.2025
22:04Jan Čermák: Fed se drží oblíbené mantry “počkáme a uvidíme”
22:01Wall Street: Jízda na horské dráze s dobrým koncem  
20:00Fed ponechává sazby beze změny. Riziko vyšší nezaměstnanosti i inflace roste
18:10Falešné signály předraženosti trhu
16:58Wall Street před Fedem roste, zatímco Evropa většinou zůstává v červeném  
16:38Jan Bureš: ČNB podle očekávání snížila sazby o 25bps, další kroky budou “velmi opatrné”
16:23Pozvánka na setkání s analytikem a makléřem Patrie v pondělí 12. 5. v Bratislavě
14:59Jakub Blaha k Uberu: Tržby mírně pod očekáváním kvůli pomalejšímu růstu jízd, výhled na druhé čtvrtletí vypadá naopak pozitivně  
14:38ČNB snížila úrokové sazby. Jak vidí ekonomiku nová prognóza?
13:51Branislav Soták k AMD: Přes výhled zamlžený sankcemi zůstáváme pozitivní  
12:31RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
11:33Jakub Blaha k Novo Nordisk: Roste i přes snížený výhled a očekává silnější druhou polovinu roku  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, m/m
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.