Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Slibný růst tržeb v maloobchodu USA pomáhá trhům k dalším ziskům. Euro poprvé od května za méně než 25 Kč

Slibný růst tržeb v maloobchodu USA pomáhá trhům k dalším ziskům. Euro poprvé od května za méně než 25 Kč

14.08.2012 15:08, aktualizováno: 14.8. 16:20

Aktualizováno

Nejočekávanější dnešní data ze Spojených států vyslala signál o silném oživení ochoty spotřebitelů utrácet, a podporovat tak růst největší ekonomiky světa. Maloobchodní tržby v USA v červenci vykázaly první růst za poslední čtyři měsíce, a navíc rostly více než dvojnásobným tempem, než se očekávalo. Trhy lačnící po ochladnutí optimismu z blížící se stimulace od centrálních bank zareagovaly rozšířením dnešních zisků a stranou nezůstala ani česká měna.

Maloobchodní tržby v červenci podle dnešních údajů ministerstva obchodu meziměsíčně vzrostly o 0,8 procenta a tímto nejsilnějším růstem od února letošního roku překonaly konsensus agentury Bloomberg počítající pouze s 0,3% nárůstem. Maloobchodníci těžili z růstu poptávky po široké škále zboží od spotřební elektroniky po osobní automobily. Dlužno ovšem doplnit, že ekonomové při svých odhadech ještě počítali s červnovým poklesem  maloobchodních tržeb o 0,5 procenta, který byl dnes revidován na mínus 0,7 procenta.

Prodej automobilů a automobilových součástek se v červenci zvýšil o 0,8 procenta a prodej elektroniky a domácích spotřebičů stoupl o 0,9 procenta. Tržby čerpacích stanic zaznamenaly nárůst o půl procenta. Po vyloučení vlivu automobilového sektoru na celkové maloobchodní tržby byl červencový výsledkem také meziměsíční růst o 0,8 procenta. Ten následoval po revidovaném poklesu o 0,8 procenta v červnu (původně oznámeno -0,4 procenta) a předčil konsensus trhu na úrovni 0,4 procenta, zatímco trh očekával zvýšení o 0,4 procenta. 

Maloobchodní tržby jsou ekonomy sledovány jako klíčový indikátor výdajů spotřebitelů. Spotřeba totiž ve Spojených státech vytváří asi dvě třetiny celkového výkonu ekonomiky. Dnešní data proto dávají naději v oživení růstu americké ekonomiky ve třetím kvartále poté, co tempo mezikvartálního růstu zvolnilo z 1,0 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku na 0,5 procenta v 1Q12 a 0,4 procenta ve 2Q. "Červencové oživení spotřebitelských výdajů je příznivým znamením. Signalizuje to lepší hospodářský růst v nynějším čtvrtletí," uvedl například  analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union.

Celkové pozitivní vyznění dnešní várky amerických makrodat nezvrátil ani největší nárůst cen průmyslových výrobců za posledních pět měsíců. Za měsíc červenec dosáhl růst indexu PPI 0,3 procenta meziměsíčně a 0,5 procenta meziročně a nevzdálil se tak od konsensu počítajícího s 0,2% meziměsíčním a 0,5% meziročním růstem.

Takzvaný jádrový index PPI, tedy po vyloučení volatilních cen potravin a energií, vzrostl v minulém měsíci o 0,4 procenta, zatímco trh čekal zvýšení pouze o 0,2 procenta. Přestože celková inflace poslední dobou zpomaluje, jádrová inflace se drží na vyšších úrovních, což při pokračování tohoto trendu může omezit prostor Fedu pro další stimulaci. Také americká centrální banka totiž bojuje proti výraznému růstu cenové hladiny, který omezuje další ekonomický růst.

Futures na Wall Street po těchto datech rozšířily své zisky a americké akciové indexy následně otevřely růstem o 0,4 procenta. Pozitivní informace z americké ekonomiky ale ovlivnily skrze vyšší chuť investorů nakupovat rizikovější aktiva i devizové trhy a českou měnu. Zatímco dolar na data příliš nereagoval a osciloval kolem 1,235 USD/EUR, koruna před třetí hodinou posílila vůči euru až na 25,007 CZK/EUR a následně před otevřením Wall Street dokonce prolomila psychologickou hranici 25 korun za euro a dostává se až na 24,963 CZK/EUR. Dnes je tak česká měna nejsilnější za více než tři měsíce, přesně od 4. května 2012.

Dnešní vývoj kurzu koruny k euru (online)



Vývoj kurzu koruny k euru od začátku roku

czk - kveten 2

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, AP)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.05.2025
7:37Finanční ředitel ČEZ Novák: Víme, že jsme dividendový titul. EDF učiní proti podpisu vše
5:48Velká jména na Wall Street sází na malé společnosti. Jako krátkodobá spekulace mohou fungovat
15.05.2025
22:03Kontrasty na trhu: Krize důvěry v UnitedHealth a nákupní euforie kolem Foot Lockeru  
17:20Podceňují akcie současnou situaci?
17:10Dick's Sporting Goods kupuje menšího konkurenta Foot Locker za 2,4 miliardy USD
16:53Americké akcie korigují své zisky z předchozích dní  
16:24CNBC: Trump nechce, aby Apple vyráběl v Indii; pře se kvůli tomu s šéfem podniku
15:59Sada nových amerických dat bude trhům vyhovovat. Výrobní inflace klesla, maloobchod se drží
15:11Výsledky Alibaba: Slabší spotřebitel v Číně a nesplněná očekávání posílají akcie dolů  
15:03Dukovany jsou prioritou, premiér Fiala bude jednat se šéfkou EK, uvedl Vlček
14:25FT: Vyjednávání EU a Británie se zkomplikovalo, summit se koná už v pondělí
14:03Walmartu klesl čtvrtletní zisk na 4,5 miliardy USD, chystá se zdražovat
12:30Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí vzrostla o 0,3 procenta, čekalo se víc
12:18Komentář analytika: ČEZ překonal konsensus na úrovni EBITDA i čistého zisku a navýšil výhled, výsledky hodnotíme pozitivně  
12:15Akcie si po rally vybírají oddechový čas před sérií nových dat  
10:50Gundlach: Slábnoucí ekonomická aktivita, která ale nemusí přinést pokles výnosů dluhopisů
10:01Skupina ČSOB v 1. čtvrtletí: Silný zájem klientů o hypotéky, financování firem a podnikatelů i investice
9:35ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření za I. čtvrtletí 2025
9:27Siemens potvrdil výhled poté, co výsledky za druhý kvartál překonaly odhady
9:06Rozbřesk: Češi nejvíce důvěřují ČNB. Proč je to důležité?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - HDP, q/q
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - Dovozní ceny, m/m n.s.a.
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university