Aktualizováno Nejočekávanější dnešní data ze Spojených států vyslala signál o silném oživení ochoty spotřebitelů utrácet, a podporovat tak růst největší ekonomiky světa. Maloobchodní tržby v USA v červenci vykázaly první růst za poslední čtyři měsíce, a navíc rostly více než dvojnásobným tempem, než se očekávalo. Trhy lačnící po ochladnutí optimismu z blížící se stimulace od centrálních bank zareagovaly rozšířením dnešních zisků a stranou nezůstala ani česká měna.
Maloobchodní tržby v červenci podle dnešních údajů ministerstva obchodu meziměsíčně vzrostly o 0,8 procenta a tímto nejsilnějším růstem od února letošního roku překonaly konsensus agentury Bloomberg počítající pouze s 0,3% nárůstem. Maloobchodníci těžili z růstu poptávky po široké škále zboží od spotřební elektroniky po osobní automobily. Dlužno ovšem doplnit, že ekonomové při svých odhadech ještě počítali s červnovým poklesem maloobchodních tržeb o 0,5 procenta, který byl dnes revidován na mínus 0,7 procenta.
Prodej automobilů a automobilových součástek se v červenci zvýšil o 0,8 procenta a prodej elektroniky a domácích spotřebičů stoupl o 0,9 procenta. Tržby čerpacích stanic zaznamenaly nárůst o půl procenta. Po vyloučení vlivu automobilového sektoru na celkové maloobchodní tržby byl červencový výsledkem také meziměsíční růst o 0,8 procenta. Ten následoval po revidovaném poklesu o 0,8 procenta v červnu (původně oznámeno -0,4 procenta) a předčil konsensus trhu na úrovni 0,4 procenta, zatímco trh očekával zvýšení o 0,4 procenta.
Maloobchodní tržby jsou ekonomy sledovány jako klíčový indikátor výdajů spotřebitelů. Spotřeba totiž ve Spojených státech vytváří asi dvě třetiny celkového výkonu ekonomiky. Dnešní data proto dávají naději v oživení růstu americké ekonomiky ve třetím kvartále poté, co tempo mezikvartálního růstu zvolnilo z 1,0 procenta v posledním čtvrtletí loňského roku na 0,5 procenta v 1Q12 a 0,4 procenta ve 2Q. "Červencové oživení spotřebitelských výdajů je příznivým znamením. Signalizuje to lepší hospodářský růst v nynějším čtvrtletí," uvedl například analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union.
Celkové pozitivní vyznění dnešní várky amerických makrodat nezvrátil ani největší nárůst cen průmyslových výrobců za posledních pět měsíců. Za měsíc červenec dosáhl růst indexu PPI 0,3 procenta meziměsíčně a 0,5 procenta meziročně a nevzdálil se tak od konsensu počítajícího s 0,2% meziměsíčním a 0,5% meziročním růstem.
Takzvaný jádrový index PPI, tedy po vyloučení volatilních cen potravin a energií, vzrostl v minulém měsíci o 0,4 procenta, zatímco trh čekal zvýšení pouze o 0,2 procenta. Přestože celková inflace poslední dobou zpomaluje, jádrová inflace se drží na vyšších úrovních, což při pokračování tohoto trendu může omezit prostor Fedu pro další stimulaci. Také americká centrální banka totiž bojuje proti výraznému růstu cenové hladiny, který omezuje další ekonomický růst.
Futures na Wall Street po těchto datech rozšířily své zisky a americké akciové indexy následně otevřely růstem o 0,4 procenta. Pozitivní informace z americké ekonomiky ale ovlivnily skrze vyšší chuť investorů nakupovat rizikovější aktiva i devizové trhy a českou měnu. Zatímco dolar na data příliš nereagoval a osciloval kolem 1,235 USD/EUR, koruna před třetí hodinou posílila vůči euru až na 25,007 CZK/EUR a následně před otevřením Wall Street dokonce prolomila psychologickou hranici 25 korun za euro a dostává se až na 24,963 CZK/EUR. Dnes je tak česká měna nejsilnější za více než tři měsíce, přesně od 4. května 2012.
Dnešní vývoj kurzu koruny k euru (online)

Vývoj kurzu koruny k euru od začátku roku

(Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK, AP)