Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČEZ vstupuje na energetickou burzu EEX

ČEZ vstupuje na energetickou burzu EEX

16.08.2012 11:49
Autor: Redakce, Patria.cz

Energetická skupiny ČEZ začne nově zveřejňovat informace o svých zdrojích, plánech odstávek a výpadcích také prostřednictvím německé energetické burzy EEX. Tento trh totiž rozšířil svou energetickou informační platformu také o Českou republiku.

ČEZ tak bude, stejně jako řada společností z Rakouska a Německa, od dnešního data prostřednictvím této platformy zveřejňovat disponibilitu svých zdrojů, plány odstávek a výpadků, oznámila dnes mluvčí společnosti Barbora Půlpánová. Od konce roku 2011 tuzemská společnost uvádí kompletní informace o stavu výrobního portfolia také na svých internetových stránkách.

"Na burzu EEX vstupujeme kvůli větší transparentnosti, jsou zde totiž shromážděna kompletní data i od jiných poskytovatelů. Celkově to přispěje k větší přehlednosti ve výrobě elektrické energie a zároveň nám to pomáhá plnit naše REMIT povinnosti," uvedl ředitel útvaru trading skupiny ČEZ Michal Skalka. REMIT je označením evropské směrnice, která od konce loňského roku nařizuje výrobcům data o zdrojích a výrobě zveřejňovat.

Účastníci trhu i další zájemci na burzovním portálu denně naleznou aktualizovaná data skutečné výroby, instalovaného výkonu, disponibilního výkonu a plánovaných odstávek jaderných, uhelných i vodních elektráren skupiny ČEZ. Informace o neplánovaných odstávkách firma zveřejní bezprostředně po jejich zjištění.

Skupina ČEZ spolu s výsledky za druhé čtvrtletí na konci minulého týdne uvedl, že kromě dřívějšího zajištění veškeré letošní plánované produkce za 52,5 EUR/MWh, předprodala k začátku měsíce 65 procent produkce pro rok 2013 při ceně „lehce nad“ 52 EUR/MWh a 32 procent pro rok 2014 za 51,5 EUR/MWh. Ředitel divize trading Skalka k tomu dále uvedl, že očekává větší dynamiku trhu s elektřinou v druhé půlce roku.

Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák potom ve včerejším online rozhovoru na Patria.cz dodal, že v nejbližším období nečekává výrazné změny cen elektřiny. Za nejdůležitější impuls označil případnou revizi parametrů systému obchodování s povolenkami na úrovně EU. Novák dále uvedl, že ČEZ hodlá do konce roku doprodat téměř veškerou svou produkci za rok 2013, tedy zbylých 35 procent.

(Zdroj: ČEZ, EEX, ČTK)


Čtěte více:

ČEZ - Posun v Albánii, větší expozice vůči tržním cenám elektřiny trvá (konf. hovor po 2Q)
13.08.2012 14:14
Management elektrárenské skupiny ČEZ v pátek v podvečer pro investory ...
Novák (ČEZ) na Patria.cz: Zpětný odkup akcií kvůli investicím nečekejte, ale výplatní poměr u dividendy měnit nechceme
15.08.2012 18:01
Rozsáhlé investice skupiny ČEZ nejen do výstavby nových bloků jaderné ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií
13:50Puma za loňský rok vykázala ztrátu 357 milionů eur, zrušila dividendu
13:21Roubini: Nové technologie budou výrazně zvyšovat růst. Ale Warsh se mýlí, protože sazby to táhne nahoru, ne dolů
12:29Britský Rolls Royce plánuje obří program odkupu akcií, akcie vyskočily o 8 %
11:44Jakub Blaha: Nvidia překvapila silným výhledem, trh však zůstává opatrný  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)