Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Americká ekonomika ve 2Q zpomalila méně proti prvnímu odhadu, díky vyššímu růstu vývozu i osobní spotřeby

    Americká ekonomika ve 2Q zpomalila méně proti prvnímu odhadu, díky vyššímu růstu vývozu i osobní spotřeby

    29.08.2012 14:59, aktualizováno: 29.8. 15:17

    Aktualizováno

    Americká ekonomika rostla ve druhém čtvrtletí rychleji, než uváděl předchozí odhad. Zpomalení na přepočtené roční bázi činilo podle dnes zveřejněných dat amerického ministerstva obchodu 1,7 procenta po revidovaném růstu 2 % v prvním kvartále. Čerstvý údaj za 2Q je v souladu s očekáváním analytiků, předchozí odhad zveřejněný na konci července přitom počítal s 1,5procentním růstem HDP. Futures na americké indexy zamířily z nulových hodnot k mírnému růstu v rozpětí 0,2 procenta.

    K revizi vzhůru přispěl vyšší růst vývozu, který vyrovnal i pomalejší doplňování zásob podniky způsobené obavami ze slabé domácí poptávky, i spotřeby domácností. Růst osobní spotřeby v USA byl dnes za 2Q revidován na 1,7 procenta z předchozích 1,5 procenta, trh přitom revizi nečekal.

    Druhé čtvrtletní zpomalení růstu ekonomiky v řadě nicméně nadále vzbuzuje obavy z dalšího vývoje, jelikož sentiment spotřebitelů zatěžuje stále vysoká nezaměstnanost a firmy omezují investice i nabírání nových zaměstnanců. K udržení stabilní nezaměstnanosti je podle analytiků potřeba, aby ekonomika rostla čtvrtletně o dvě až 2,5 procenta. Pozornost trhů je soustředěna na tento pátek, kdy má guvernér Fedu vystoupit s vyjádřením ohledně pohledu centrální banky na současný stav ekonomiky, potažmo ohledně (ne)zbytnosti dalšího uvolnění měnové politiky.

    „Americká ekonomika je na pomezí. Nepozorujeme ani sílu k dalšímu růstu, ale ani výraznější trend poklesu. Vyčkává se, zda Fed dodá další impuls, který by ekonomiku popohnal,“ komentuje ekonom BNP Paribas Bricklin Dwyer.

    Osobní spotřeba, která tvoří zhruba 70 procent americké ekonomiky, vzrostla ve druhém kvartále o anualizovaných 1,7 procenta, což je nejslabší tempo za poslední rok, ačkoli jde o vzestupnou revizi z prvotního odhadu 1,5 %. Ministerstvo rovněž oznámilo, že zisk firem ve druhém čtvrtletí nečekaně vzrostl o 1,1 procenta, poté co v prvním čtvrtletí naopak klesl o 8,6 procenta. Investice firem do vybavení a softwaru nicméně rostly nejslabším tempem od 3Q09 a to o 4,7 procenta, což znamená sestupnou revizi z předchozího odhadu 7,2 procenta a zpomalení z 5,4procentního růstu v 1Q.


    (Zdroj: Bloomberg, CNBC)


    Čtěte více:

    Americká ekonomika ve 2Q zvolnila mírněji proti očekávání, negativní revize její kondice ale zasáhla tři roky zpět
    27.07.2012 14:56
    Oslabující trh práce, brzdící výdaje, přiměl americkou ekonomiku ve dr...
    Tahle země není pro chudý
    24.08.2012 18:21
    Americká ekonomika je nemocná. Krom fiskálních a zahraničně-obchodních...
    Podporovat vzdělání nebo trh s bydlením? Odpověď ukazuje Německo a USA
    29.08.2012 7:58
    Před poslední globální krizí byly z hlediska růstu západních ekonomik ...
    Jacksonova díra…nikdy nekončící evergreeen?
    29.08.2012 12:46
    A je to tu zase. Mediální „okurková sezóna“ se letos nevyhnula ani fin...

    Váš názor
    • Rupiku tak jsi to neuhlidal :o)).
      30.08.2012 7:33

      Rupiku ti preci rikali doma - sam jsi to pred casem priznal. Ja bych si nedovolil rupika uz vic zdrobnit, protoze by hrozilo, ze kdyby to nevyslo na tu samou radku a muselo by se to rozdelit tak by z toho vznikla pekna sprostarna, coz u Rup-ika nehrozi :o)). Ale jak jsem se docetl tak se nad tvoji nevymachanou hubou pozastavuji uz i dalsi spoludiskutujici. Co se tyce prekladu z anglictiny to je take kapitola sama o sobe a otrocky preklad ted pomoci google zvladne kazdy trouba. Ale co znamena browwhipping uz tak lehke prelozit neni a co teprve Texas tea(ropa) na to musis zit v dane zemi - to uz nenajdes ani na googlu. Tak se uklidni a drz se toho cemu rozumis. Toho je ale pomalu tak se musis vnucovat a pokouset o svuj krecovity humor. Pro tebe je hadankou i tak casto, All Greenspanem pouzivane slovo conundrum :o)). Jak vidis, kyby ses nesnazil do vseho jen kecat a daval obcas pozor, tak by ses mohl mnohemu priucit. A ted jdu spat zase ja - tady v Plzni se pripozdiva lol.
      bearbull
    • rupiku jdu na tennnnnis
      29.08.2012 18:54

      tak se tu mej a hlidej :o)).
    • "Jacksonova dira" uz zase?
      29.08.2012 18:28

      tady by nekdo zaslouzil pres jeho diru za przneni jmena tak krasneho mesta :o)) O komentari radeji nemluve. To zas bude v alejich nablito :o))
      bearbull
      • Re: "Jacksonova dira" uz zase?
        29.08.2012 18:35

        tak to neni ještě tak špatný. Mohlo to být daleko horší, mohli z toho taky udělat Jacksonův otvor nebo .... raději nepomyslet. Uvidime co z té Jacksonovy diry vyleze. Doufejme že to bude k prospěchu nás všech.
        Bursík
    • Moc hezky podane
      29.08.2012 18:04

      tak roste americka ekonomika rychleji nebo se zpomaluje pomaleji. Hlavne ze je o cem mluvit a koumat, jak ty chude o to jmeni pripravit :o)). I nas oblibeny makler prichazi opet se svoji troskou do mlyna a prohlasuje, ze to nejhorsi je uz za rohem. Za par tydnu, az se veci zmeni bude ten prvni, kdo bude hrde hlasat jak to prece predpovidal -asi jako s tim jablkem. Je zajimave si ted s odstupem precist co hlasal v Kvetnu a videt jak byl vedle.
      bearbull
    Aktuální komentáře
    16.08.2026
    8:48Víkendář: Během posledních 150 let už přišly velké vlny inovací. A růst produktu na hlavu se stále držel kolem 2 %
    15.08.2026
    8:46Víkendář: Přichází „exploze inteligence“?
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data