Srpen přinesl akciovým trhům již třetí měsíční zisky v řadě. U indexu DJIA jsme dokonce zaznamenali již desátý růst během posledních 11 měsíců, což je v jeho případě za poslední dekádu nevídané. Otázkou ale je, zda akciové trhy dokáží navázat na tuto vítěznou sérii, když je rozhodně nečeká jednoduchý úkol. Září je totiž pro DJIA historicky nejslabší měsíc v roce. Od roku 1896 ztratil DJIA v září v průměru procento a za posledních 12 let jsou to dokonce 2 procenta. Od roku 1986 zaznamenal index zářijový ústup v 58 procentech případů.
Vývoj indexu DJIA za poslední 10 let:

Vzhledem k provázanosti akciových trhů nikoho asi nepřekvapí, že u indexu S&P 500 není situace o mnoho jiná, když pro něj představuje od roku 1928 září rovněž nejhorší měsíc v roce s průměrnou ztrátou 1,2 procenta. V tomto období oslabil S&P 500 v 55 procentech případů. Pokud byl srpen pozitivní, tak S&P 500 v září oslabil dokonce v průměru o 1,6 % a červený končil v 75 procentech případů.
Určitou naději přináší fakt, že tento index v září během posledních sedmi let dokázal v pěti případech růst. Zbylé dva poklesy zato ale byly rovnou šestiprocentní.
Při sektorovém pohledu nebylo v rámci hlavních deseti sektorů uvnitř indexu S&P 500 příliš únikových cest. Od roku 2000 v září v průměru stagnovaly pouze farmacie a výrobci základních spotřebitelských produktů, zatímco naprostými propadáky byly komoditní a technologický sektor.
Z fundamentálního hlediska poskytuje určitou naději i silný korporátní sektor, který během výsledkové sezóny za 2Q dokázal, že investorům čím dál více záleží na fundamentu jednotlivých titulů. Tento trend se dokonce analytikům společnosti Bloomberg podařil kvantifikovat, když podle nich investoři přikládají výsledkům největší váhu od začátku současného býčího trhu, který začal v březnu 2009. Společnosti z indexu S&P 500, které od července reportovaly výsledky v den zveřejnění svých čísel, daný den rostly nebo poklesly o průměrných 4,4 %. Vyšší údaj jsme naposledy viděli ve 2Q09.
Se zajímavým pohledem na potenciální vývoj v září přichází Bob Pisani ze CNBC, který uvedl, že k rozklíčování zářijového vývoj mu stačí vědět, co se stane v Evropě, a co se bude dít s akciemi . Září je totiž pro , podobně jako pro hlavní indexy, nejhorším měsícem, když od roku 1986 v průměru ztratily 3,4 % ve srovnání s 0,2% ztrátou u indexu Nasdaq . Září je navíc jedním z jediných dvou měsíců v roce, kdy má zápornou měsíční bilanci.
(Zdroj: Bloomberg, CNBC)