Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Na měnových trzích zaběhlé vzorce i pár anomálií

Na měnových trzích zaběhlé vzorce i pár anomálií

10.09.2012 17:58

Pro investory toužící po rychlém a přehledném shrnutí toho, jak se nyní navzájem chovají kurzy hlavních světových měn a několika měn nám blízkých, hodlám dnes prezentovat následující měnovou mapu. Ta je z dílny Danske Bank a ukazuje korelace mezi kurzy jednotlivých měn k euru (26 týdenní plovoucí, šipka ukazuje, jak se korelace vyvíjela za posledních deset týdnů – zda posiluje, či oslabuje).

Už z prvního sloupce lehce vyčteme základní povahu jednotlivých měn co se týče jejich chování během přelévajících se návalů averze a náklonnosti k riziku. Vidíme tak, že mezi kurzem dolaru k euru a japonského jenu k euru je vysoká 74 % korelace. To potvrzuje známý fakt, že jak USD, tak JPY fungují jako bezpečná útočiště. Podobně funguje kanadský dolar, vysoká je ale korelace i u brazilského realu a turecké liry. Středoevropská trojka pak funguje opačně a to se zápornou 33 – 39 % korelací.

Jak se zastropování kurzu švýcarského franku k euru ze strany centrální banky projevuje na korelacích s jinými páry je také vidět jasně. Korelace jsou ze všech ostatních párů zdaleka nejneutrálnější (tedy blízko nuly). Oslabit franku nedovolí trh, posílit SNB, ať se děje co se děje (tedy prozatím). 

001

Pohled na korunu (k euru) ukazuje, že tento pár má zajímavou negativní korelaci k eurodolaru, eurojenu a i eurofranku. Jediná vysoká pozitivní korelace je s polským zlotým, v podstatě bez vazby je libra, novozélandský a kanadský dolar.

Tabulka má pod sebou ještě bonus – ukazuje „top“ korelace eurových párů s dvouletými swapy, akciemi (MSCI World), ropou a zlatem. Zajímavé jsou asi hlavně poslední tři a z nich vidíme, že výrazně negativní vztah je mezi akciemi a kurzem středoevropských měn k euru (což odpovídá i jejich vztahu k dolaru) – když akcie rostou, tyto měny k euru posilují. U koruny a zlotého můžeme to samé říci ve vztahu k ropě, nejsilnější negativní vztah je zde ale u rublu. A u zlata vidíme zejména pozitivní korelaci s dolarem a librou – když zlato roste, oslabuje dolar a libra k euru.

Výše uvedené vztahy nejsou pro zkušené pozorovatele finančních trhů ničím překvapivým, jen dokreslují tradiční obrázek: Při posunu k averzi k riziku posiluje dolar k euru a s ním pár dalších měn jako JPN. Akcie oslabují a většinou i komodity. Pokud se trhy naopak přepnou na náklonnost k riziku, dolar ztrácí na své přitažlivosti sebenaplňujícího se bezpečného útočiště, těží naopak riziková aktiva a měny, včetně těch středoevropských.

Přesto ale mohl pozorný čtenář na výše uvedeném zpozorovat určitou anomálii. Tou je chování komoditních měn, tedy CAD, AUD, NZD. U nich bychom v základním scénáři asi čekali, že se budou chovat stejně jako komodity, respektive riziková aktiva celkově, včetně středoevropských měn. Ony ale ne – např. CAD se k euru za poslední půl rok choval dosti podobně jako dolar. Podobně kontraintuitivní je chování CAD ke zlatu. Nejpravděpodobněším vysvětlením se zdá být to, že zmíněné měny mají jak „komoditní“, tak „bezpečnostní“ složku. Tyto dvě jdou svým vlivem proti sobě a v poslední době převládá ona bezpečnostní složka. Což nám může vést ke spekulacím o tom, či na to, že časem nastane opět posun ke „komoditní“ dominanci (strukturálně klesne poptávka po bezpečných aktivech).

Co se týče vztahu mezi kurzem koruny k euru a k dolaru, může čtenář pohledět na nedávnou úvahu v „Udělala koruna během léta další krok ke švýcarizaci?“. V tabulce prezentované korelace k ropě a akciím pak připomínají to, že zahraniční akciové a komoditní zisky koruna většinou alespoň z části maže – posiluje spolu s tím, jak posilují ceny rizikových aktiv. Zajímavé jsou v tomto ohledu nízké korelace s librou, či dokonce pozitivní korelace se zlotým – polský akciový trh přitom není žádným otloukánkem.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
  • pardon,
    12.09.2012 21:39

    elegantní tabulka, ale neříká vůbec nic. Ale článek aspoň neobsahuje bulvární žvásty Žabži o smrti trhu. A ještě blbější grafy.
    Dan
Aktuální komentáře
14.07.2025
18:05Důvěryhodnost amerických obligací na úrovni Řecka a Itálie?
17:15Trumpova cla zatím trhy výrazně nerozhodila. USA otevřely lehce v červených číslech  
16:48Začala výsledková sezóna. První přijdou na řadu velké banky, ve čtvrtek reportuje Netflix
15:10Další záminka, jak se zbavit Powella? Renovace Fedu nabobtnala na 2,5 miliardy
14:07Cena kryptoměny bitcoin poprvé překročila hranici 123 000 dolarů
13:31Týdenní výhled: Nových a vyšších cel se trhy stále příliš nebojí  
12:05Trhy vstupují do nového týdne lehce negativně, reakce na další várku cel zůstávají tlumené  
11:59Trump eskaluje celní hrozbu. 30% sazba může vést k recesi v EU, jednání pokračují
11:02Žádná krize, žádné 'cuty'. Mishkin varuje před unáhleným krokem Fedu
9:41Francie dá v příštích dvou letech na obranu dalších 6,5 mld. eur, uvedl Macron
8:52EU vyčkává s cly na USA, ČEZ chystá soláry a bitcoin láme další rekordy. Futures jsou v červeném  
8:35Rozbřesk: Trump přitvrzuje, vůči EU oznámil 30% clo. Nemusí však jít o hotovou věc
5:58Dluhopisová hra americké vlády a nemoudré volání po nižších sazbách
13.07.2025
15:08Leipziger: Dolar zůstává klíčový pro mezinárodní finanční stabilitu
10:12Víkendář: Švýcarské řešení bankovních krizí a problému „příliš velké na to, aby padly“
12.07.2025
15:03Americký kryptomerkantilismus jako nástroj na posílení pozice dolaru ve světové ekonomice
10:20Víkendář: Přeceňované sjednocení Itálie a ta horší stránka finanční podpory regionům
6:52Investiční výhled pro 2H25 - Zvykáme si na chaos: Shrnutí
11.07.2025
17:43Poškozují rekordní odkupy finanční zdraví firem?
16:25Americké technologické firmy na vzestupu: Arista Networks dostává nový impuls  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - CPI, y/y
14:30USA - Empire State Manufacturing index