Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konkurenceschopnost Číny tak jako tak poklesne

Konkurenceschopnost Číny tak jako tak poklesne

08.10.2012 7:58
Autor: Redakce, Patria.cz

Poté, co kurz renminbi téměř sedm let rostl, došlo od února letošního roku k jeho 1% oslabení. To vyvolalo diskuse ohledně záměrů Číny v oblasti mezinárodního obchodu. A není překvapivé, že v prostředí slabé globální poptávky vede hrozba slabšího renminbi, které zvyšuje konkurenceschopnost čínských exportů, k obavám. Tyto obavy jsou ale možné neopodstatněné. Pokud chce totiž Čína skutečně dosáhnout nové rovnováhy v domácí ekonomice, oslabení měny ke zlepšení její konkurenceschopnosti nepovede. Ta se totiž bude horšit bez ohledu na to, co se s kurzem stane.

Pro pochopení uvedeného tvrzení si musíme uvědomit, že v rámci posunu k nové rovnováze musí dojít k prudkému snížení investic, či alespoň ke snížení tempa jejich růstu. V principu by tento posun měl být vyvážen růstem domácí poptávky. Ukazuje se však, že to je velmi těžké, protože v jádru současného modelu se nacházejí mechanismy, které poptávku omezují. Bude proto trvat roky, než dojde k potřebnému obratu. Zároveň si tedy můžeme být téměř jisti tím, že bude docházet k výraznému zpomalení celkového růstu ekonomiky – Peking bude snižovat tempo růstu investic rychleji, než může vyvážit spotřebou.

Je tu ale třetí možný zdroj růstu. Tím je obchodní přebytek. Proto se nyní tolik pozornosti upírá ke kurzu renminbi. Vyšší obchodní přebytek by samozřejmě vládě ulehčil posun k nové rovnováze, obavy ze snah o zvýšení konkurenceschopnosti oslabením kurzu jsou ale nemístné. Konkurenceschopnost je totiž výsledkem více mechanismů.

Prvním z nich je právě kurzový režim, kdy podhodnocený kurz podporuje exporty, ale zároveň funguje jako určitá daň na domácí spotřebu, protože v podstatě snižuje reálné příjmy domácností. Druhým mechanismem je rozdíl mezi růstem mezd a produktivity. Mzdy v Číně v minulých třiceti letech s výjimkou posledních dvou let rostly pomaleji než produktivita, z čehož těžil zejména výrobní sektor. Nejdůležitějším mechanismem jsou ale uměle nízké sazby, které snižují příjmy domácností plynoucí z jejich úspor. Zároveň ale opět zvyšují konkurenceschopnost průmyslu tím, že snižují náklad kapitálu.

Zmíněné mechanismy podporují ekonomický růst, ovšem na úkor příjmů domácností. Jejich růst tak dlouhodobě dosahoval nižšího tempa než růst ekonomiky a posun k nové rovnováze vyžaduje opak. Na to, že podíl příjmů domácností na HDP musí růst, se často zapomíná. Stejně jako na to, že nová rovnováha vyžaduje snížení podpory, které se dostává průmyslu popsanými mechanismy. Alespoň zpočátku tak musí dojít i k tomu, že jejich konkurenceschopnost v mezinárodním srovnání klesne. Jestliže se Peking rozhodne, že dosáhne nové rovnováhy a i přesto oslabí kurz, znamená to pouze, že o to více musí zvednout mzdy nebo sazby. Jen tak totiž dosáhne potřebného růstu příjmů domácností.

(Zdroj: Blog Michaela Pettise)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
11.05.2025
10:02Víkendář: Kdyby Fed přestal pomáhat jiným centrálním bankám…
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data