Z největší ekonomiky eurozóny dnes přišla překvapivá zpráva o říjnovém poklesu indexů hodnoticí aktivit v dílčích segmentech ekonomiky. Index nákupních manažerů v německém průmyslu v tomto měsíci podle předběžných údajů společnosti Markit padá na 45,7 bodu ze zářijových 47,4 bodu. To bylo pro trh nemilé překvapení, očekávalo se totiž další zotavení německé ekonomiky, a to na 48,0 bodu. Ve službách za říjen také došlo ke zhoršení na 49,3 bodu z 49,7 bodu, zatímco čekal růst na klíčovou hladinu 50,0 bodu, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity. Souhrnný index ekonomické aktivity tak v Německu klesu na dvouměsíční dno 48,1 bodu.

Podobné zklamání ráno přišlo i z Francie, kde index PMI v říjnu ve zpracovatelském sektoru sice vzrostl na 43,5 z 42,7 bodu, ale přesto zaostal za očekáváním 44,0 bodu. Ve službách si ale polepšil na 46,2 bodu z 45,0 bodu, zatímco konsensus počítal pouze s růstem na 45,4 bodu.
Tato dílčí data z velkých členských zemí eurozóny byla předzvěstí horších čísel za celou eurozónu, kde index nákupních manažerů v průmyslu klesl na 45,3 bodu z 46,1 bodu, navzdory očekávanému růstu na 46,5 bodu. V sektoru služeb potom sice došlo k růstu na 46,2 bodu, ale konsensuální očekávání byla až na 46,4 bodu. Souhrnný index aktivity tak v říjnu podle předběžných údajů organizace Markit klesl na 45,8 bodu, jelikož řada firem je nucena propouštět, aby snížila náklady i ceny svých výrobků a služeb. Tak nízko jako letos v říjnu byl souhrnný index aktivity naposledy v červnu 2009.

Ekonomové upozorňují na zřetelnou korelaci mezi vývojem indexu nákupních manažerů (PMI) a celkového výkonu ekonomiky eurozóny (viz graf). V případě indexu PMI ve výrobě, který platí za nejlepší indikátor směřování průmyslového sektoru, je zase citelný vztah s vývojem celosvětových akciových trhů (MSCI World Index), jejichž růst, či pád odráží víru investorů v budoucí expanzi, nebo recesi světové ekonomiky. To bylo opět cítit i dnes, když se euro po datech, včetně horšího indexu Ifo, sesunulo až na 1,2920 USD/EUR.

Německá centrální banka Bundesbank tento týden přiznala zhoršení stavu největší ekonomiky eurozóny, když ve své měsíční zprávě uvedla, že německá ekonomika bude kvůli oslabení poptávky po německém zboží ve čtvrtém čtvrtletí stagnovat, nebo dokonce mírně klesne. V letošním druhém čtvrtletí růst hrubého domácího produktu (HDP) Německa zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v prvních třech měsících. Řada analytiků předpokládá, že v letním čtvrtletí přešel německý HDP do záporných čísel. To může mít neblahý dopad i na českou ekonomiku, pro kterou je Německo významných obchodním partnerem.
(Zdroj: Markit, Bloomberg, Bundesbank)