Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Šéf WTO: Francie nemůže konkurovat zbytku Evropy, natož Číně

Šéf WTO: Francie nemůže konkurovat zbytku Evropy, natož Číně

01.11.2012 13:19
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Francouzská ekonomika je nekonkurenceschopná nejen vůči Číně, ale i vůči zbytku Evropy, prohlásil výkonný ředitel Světové obchodní organizace (WTO) Pascal Lamy.

„Konkurenceschopnost Francie na zahraničních trzích je podkopávána posledních deset let. Nejvíc je to vidět v Evropě, kde země v poslední dekádě ztrácí tržní podíl,“ uvedl Lamy, původem Francouz, který dříve v Evropské komisi zodpovídal za problematiku obchodu.

Nejvíc se prý obchodní bilance Francie zhoršila v rámci Evropy, kde panuje zhruba stejné konkurenční prostředí, takže za hospodářské potíže země nemůže Čína, jak podle Lamyho občas slýcháme.

V nejbližší době je třeba, aby vláda snížila daně soukromému sektoru, a dát mu tak manévrovací prostor. Nedávno zvolený prezident Francois Hollande si je prý vědom toho, že Francie potřebuje závažnou reformu pracovního trhu, avšak k tomu bude nutné překonat „odpor vůči změnám, který pramení ze skutečnosti, že většina Francouzů svoji vlast považuje za velmi šťastný kousek země, obklopený strašným světem,“ prohlásil Lamy.

Stovka předních manažerů Hollandea v neděli vyzvala, aby snížil odvody firem ze zaměstnaneckých mezd o 30 mld. EUR. Vláda by měla opatření ke zvýšení konkurenceschopnosti představit 6. listopadu, v den amerických prezidentských voleb.

Ve Francii se letos socialistická vláda rozhodla uvalit jednorázovou daň na občany s majetkem přesahujícím 1,3 mil. EUR (kolem 32 mil. Kč). Dědická daň, kterou předchozí prezident Sarkozy zmírnil, bude opět zvýšena. Více do státní kasy budou muset odvádět banky a ropné společnosti. Soukromý sektor bude muset nově platit 3% „dividendovou daň“ z dividend vyplacených akcionářům, což má firmy motivovat k využití volných peněžních prostředku na investice. Daň z finančních transakcí bude zdvojnásobena na 0,2 procent. Socialisté zruší další Sarkozyho kroky, například opět zavedou zvláštní daň z přesčasů. Vlajkovou lodí v daňové bitvě prezidenta Hollandea pak bude 75% sazba u daně z příjmů nad 1 milion EUR, kterou se chystá zavést od příštího roku. Nově Hollande prosazuje zvýšení daně z piva o 160 %.

Podle francouzské banky Natixis v zemi panuje velká míra netečnosti a nedostatek odhodlání ke změně. Reálné mzdy dále rostou i v prostředí vysoké nezaměstnanosti, a to kvůli odborům, jejichž zájmem je pouze zvyšovat mzdy těch, kteří práci mají, a jsou naprosto lhostejné k nezaměstnaným. K tomu se přidává vysoká minimální mzda, která nerespektuje cyklický vývoj ekonomiky a ovlivňuje velkou část platů v zemi.

Daňová zátěž je příliš vysoká a státní sektor přebujelý, ke korekci ale nedochází. Francie má všechny předpoklady k tomu, aby byla průmyslovou zemí; úpadek průmyslu ovšem pokračuje dál. Mnoho firem připomíná manufaktury z 19. století. Méně než třetina společností vydává peníze na výzkum a vývoj, v Německu je to téměř 50 %. Francie postrádá výzkumné ústavy jako třeba Frauenhofer nebo Max Planck, které úzce spolupracují s průmyslem. Její společnosti také v mnohem menší míře využívají levnější pracovní síly ze střední a východní Evropy: z regionu pochází jen 5,5 % francouzských dovozů, v případě Německa je to 18 %.

Podíl Francie na vývozu EU klesl mezi lety 2001 a 2011 ze 17 % na 10 %. V roce 2000 činil objem francouzského exportu 55 % německého, dnes je to ani ne 40 %. Pokud srovnáme konkurenceschopnost jednotlivých odvětví (podle cen, kvality a poptávky), vítězí Francie nad Německem jen ve třech kategoriích: letecký a kosmický průmysl, nápoje a IT. Německé osobní i nákladní automobily a řada dalších výrobních segmentů jsou daleko vepředu.

Podle studie COE-Rexecode se země jakžtakž držela až do roku 2003, nedostatečnou kvalitu kompenzovala nižšími cenami. Už na přelomu tisíciletí však došlo ke „zlomu“ v konkurenceschopnosti. Splasklá internetová bublina Německo zdecimovala, Francii naopak ukolíbal samolibý pocit, že se jí krize vyhnula. Byl zachován 35hodinový pracovní týden (zavedený v polovině devadesátých let) a minimální mzda mezi lety 2002 a 2005 vzrostla o 17 %. Náklady, které musí francouzští zaměstnavatelé odvádět na své pracovníky, jsou jedny z nejvyšších v Evropě. Za každých 100 EUR platu musí na různých sociálních a důchodových příspěvcích odevzdat 50,3 EUR. V Německu je to 28 EUR.

(Zdroje: CNBC, Evropská komise, Eurostat, ČTK, Bloomberg, Natixis)


Váš názor
  • nechci být jako teta Kateřina
    01.11.2012 14:58

    ale každý svého štěstí strůjcem... všichni schopní asi už dávno odešli.
    Bo
Aktuální komentáře
02.05.2024
18:48Návrat hodnotových akcií a důležitost definic
17:32Wall Street se před Applem a daty zvedá, koruně pomáhá ČNB  
17:14Technická analýza S&P 500: Čekání na signály, které naznačí konec konsolidační fáze  
16:50Jan Bureš: ČNB snižuje sazby na 5,25 %, ale jejich trajektorii reviduje prudce vzhůru
16:13Výsledky AMD (-2 %): Sice rychlý progres, ale přemrštěná očekávání  
14:40ČNB podle očekávání snížila sazby o 50 bazických bodů na 5,25 %
14:19Než otevře Wall Street: Carvana, DoorDash  
12:53Aktuální výsledková sezóna značí, že konec hospodářské recese v Evropě je na dohled
12:50Farmaceutická firma Novo Nordisk zvýšila čtvrtletní zisk a zlepšila výhled
11:49OECD zlepšila výhled růstu globální ekonomiky na letošní rok na 3,1 procenta
11:39Námořní dopravce Maersk má nižší čtvrtletní zisk, zlepšil ale celoroční výhled
11:34Energetické firmě Shell klesl čtvrtletní zisk o pětinu, překonal však očekávání
10:56Co si bereme z mixu dat, výsledků a jednání Fedu?  
9:45Setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Olomouci v pondělí 6.5.
9:08Rozbřesk: ČNB představí novou prognózu a “prověrku” přirozené úrokové míry
8:55ČNB dnes nejspíše opět sníží sazby, Fed signalizoval obavy z inflace a futures jsou v zeleném  
01.05.2024
22:02Tisková konference předsedy Powella přinesla na trh volatilitu  
20:25Fed není spokojen se směřováním inflace k cíli. Nezměnil sazby, ubral z tempa redukce bilance a dolar po váhání ztrácí
17:21Dolar, euro a koruna v příštím roce. A svět s pestřejšími inflačními vzorci?
13:45Jakub Blaha k Amazonu (+2 %) po 1Q24: Tržby cloudové divize letos přesáhnou 100 miliard dolarů  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index ISM ve službách