Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Evropský pakt sebevrahů

Evropský pakt sebevrahů

02.11.2012 13:28
Autor: Redakce, Patria.cz

Ekonomové DeLong a Summers tvrdí, že v současných podmínkách, které panují v eurozóně, může být negativní vliv fiskální konsolidace na růst tak velký, že dojde k růstu poměru dluhu k HDP. Tomuto tématu se také ve své poslední studii věnoval MMF, když odhadoval výši fiskálních multiplikátorů během poslední recese. Podle závěru naší studie platí následující: V „běžných časech“ vede fiskální konsolidace k poklesu poměru dluhu k HDP. V současné situaci ale tento postup bude pravděpodobně kontraproduktivní a EU jako celek utrpí. Poměr dluhu k HDP tedy neklesne, ale poroste ve většině zemí EU, i ve Velké Británii, výjimkou je Irsko.

Důvodů, proč můžeme čekat popsaný negativní efekt, je několik. Běžně by docházelo k tomu, že utažení fiskální politiky půjde ruku v ruce s uvolněním politiky monetární. Tím by došlo k poklesu sazeb a stimulaci investic, které by vyvážily negativní vliv fiskální kontrakce. Nyní jsou ale sazby na minimech a další utahování fiskální politiky pravděpodobně nebude vyváženo uvolněním monetární politiky. Není ani jasné, zda pomůže kvantitativní uvolňování. V současné situaci také vidíme, že domácnosti a firmy nemají takový přístup k likviditě jako v prostředí nižší nezaměstnanosti a nejistoty. Nejsou tak schopny vyhlazovat svou spotřebu a výdaje. Významnou roli pak hraje to, že se o fiskální konsolidaci snaží všechny země současně. Produkt v každé z nich je tak utlumen nejen ze strany domácí poptávky, ale i ze strany poptávky zahraniční. Tento efekt je přitom v EU pravděpodobně silný.

Následující graf ukazuje náš odhad vlivu fiskální konsolidace na poměr vládního dluhu k HDP v evropských zemích. Černě je odhad provedený s předpokladem „běžných“ podmínek v ekonomice. Modře je vyznačen odhad v současné situaci: 
 
sebevrazi 

Z obrázku je vidět, že v současné situaci má fiskální konsolidace mnohem negativnější dopad na růst ekonomiky, což se projevuje tím, že poměr dluhu k HDP namísto poklesu roste. Tento perverzní výsledek odráží na jedné straně mírný pozitivní posun ve výši dluhu (tedy v čitateli) a na straně druhé prudké snížení HDP (tedy jmenovatele). Jinak řečeno, ve většině zemí se dá čekat určitý pokles dluhu, ten ale nemůže držet tempo s propadem produktu a celkový poměr dluhu k HDP tedy vzroste. Je zarážející, že tento efekt nefunguje jen v extrémech typu Řecka, ale i v zemích, jako je Německo či Velká Británie. V celé eurozóně se pak dá čekat růst poměru dluhu k HDP asi o pět procentních bodů.

Zastánci fiskální konsolidace často tvrdí, že tato strategie sníží rizikové prémie u zemí s vysokým dluhem a deficity. Naše simulace ale ukazují, že má opačný efekt. Pokud totiž prémie souvisí s výší poměru dluhu k HDP, růst tohoto poměru vyvolá i růst prémií. Výsledkem je smrtelná spirála jejich vzájemného zvyšování. Pokud by eurozóna nesledovala svou politiku z posledních let, byl by její růst vyšší, ale dokonce by došlo i k poklesu poměru dluhu k HDP. Je ironií osudu, že EU byla založena právě proto, abychom se vyhnuli podobným situacím připomínajícím „vězňovo dilema“. Namísto koordinace jsme ale dosáhli pravého opaku a současná politika nepřipomíná optimální spolupráci, ale spíše pakt sebevrahů.

Uvedené je výtahem z „Self-defeating austerity?“, autory jsou Dawn Holland, Jonathan Portes.

(Zdroj: VOX)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2024
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?
13:22Akcie Novavax dramaticky rostou na dohodě se Sanofi na kombinaci vakcíny proti covid-19 a chřipce
12:51Perly týdne: Tři hlavní investiční příběhy současnosti
11:35Výsledky Groupon: Tržby se konečně po 8 letech vrátily k růstu  
10:42Růstový sentiment se drží, přispívá i Čína  
10:12Gen očekává pro fiskální rok 2025 příjmy u 4 miliard dolarů. Roli prezidenta opouští Ondřej Vlček
9:25Nezaměstnanost v ČR v dubnu klesla na 3,7 procenta, volných míst ubylo
9:07Britská ekonomika se ve čtvrtletí vymanila z recese, vzrostla o 0,6 procenta
8:52Evropa míří k pozitivnímu zahájení, podle Spurného je i v Česku ve hře slovenský model sektorové daně  
8:51Rozbřesk: Spotřebitelé začínají (konečně!) utrácet. Korunu povzbudil silný maloobchod, vyhlíží zápis ze zasedání ČNB
8:19USA chystají cla na dovoz elektromobilů z Číny, píše Bloomberg
09.05.2024
22:01Slabý trh práce pomohl trhům  
18:03Zlato a akcie – cykly a trend
16:54Snížení sazeb se blíží, naznačuje BoE. Také data vyzněla příznivě  
16:48Japonská automobilka Nissan téměř zdvojnásobila celoroční zisk
16:05Evropský ziskový motor se s recesí ve zpětném zrcátku roztáčí, stratégové Citi vidí signál k dalšímu zlepšení
14:24Britská centrální banka ponechala úroky beze změny

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Iveco Group NV (03/24 Q1)
8:00UK - HDP, q/q
9:00CZ - Nezaměstnanost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university