Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
BNP Paribas: Role státu v ruské ekonomice roste

BNP Paribas: Role státu v ruské ekonomice roste

07.11.2012 17:38
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Navzdory ambiciózním privatizačním plánům, které v posledních letech ohlásila ruská vláda, stát rozšiřuje přítomnost v ekonomice skrze navyšování výdajů a jím kontrolované korporace. Ty jsou už dnes často využívány jako zdroje příjmů pro financování velkých infrastrukturních projektů a sociálních programů, uvádí se ve zprávě banky BNP Paribas (39,76 EUR, 1,64%).

Státem ovládané společnosti jako Gazprom (9,39 USD, -1,68%) a Ruské železnice hrály důležitou roli například při zajišťování prostředků na výstavbu sportovišť v Soči, kde se mají za dva roky konat zimní olympijské hry, nebo při budování infrastruktury ve Vladivostoku, který letos hostil summit zemí APEC.

Podle analytiků BNP se tím stírá tenká linie mezi oficiálními státními výdaji a rozpočty komerčních subjektů, jejichž hlavním akcionářem je stát.

Jen loňský příspěvek Gazpromu, největšího světového těžaře plynu, na olympiádu v Soči činil 1,4 mld. USD, přičemž celkový sponzorský účet by se měl vyšplhat na víc než 3 mld. USD. Tím se plynárenský gigant, který loni vydělal 44 mld. USD, stal po státu v Soči největším investorem.

„Jelikož ruští těžaři plynu podléhají mnohem nižšímu zdanění než ropný sektor, je Gazprom zapojován mnohem víc do financování vládních projektů, což je považováno za spravedlivé a vyvážené,“ tvrdí zpráva BNP Paribas. Jen část věnovaných prostředků přitom souvisí s hlavními aktivitami Gazpromu – těžbou, přepravou a distribucí plynu. Zhruba 1 mld. USD bude vydána na plynárenskou přípojku Družba-Soči, zbytek půjde na lyžařská střediska a další areály.

Tímto způsobem se snižují výdajové položky federálního rozpočtu a zároveň si vláda nemusí draze půjčovat. Analytici BNP nicméně varují, že by tato nepřímá cesta mohla vést ke zneužívání investovaných prostředků, jelikož ty jsou vzhledem k odtažitosti od jádrového byznysu Gazpromu těžko kontrolovatelné.

Podíl státem vlastněných společností na HDP Ruska v posledních letech stále roste a letos dosáhl zhruba 50 %. Odhaduje se, že na vládní projekty mezi lety 2011 a 2014 vydají 24 mld. USD.

Navíc se počítá s tím, že se bude rozrůstat „oficiální“ veřejný sektor. V roce 2007 se státní výdaje na HDP nepodílely ani z 30 %, nyní je to kolem 37 %. Polovina příjmů do státní pokladny plyne z daní a cel z ropy a plynu. Stále více z rozpočtu ukrajují sociální výdaje. Před pěti lety to bylo 21 % HDP, letos se jejich podíl má vyšplhat na 27 % HDP. Průměrný důchod ve sledovaném období vzrostl téměř trojnásobně. Platy policistů a vojáků byly loni zvýšeny o víc než 100 %.

Podle zprávy BNP vzájemně se posilující proplétání státu a byznysu zpomaluje modernizaci ekonomiky a snižuje motivaci vlády privatizovat státní aktiva. To by mohlo vést až k zastavení privatizačního programu, jelikož tyto společnosti už dnes státu přináší nemalé peníze.

Podle posledního návrhu se ruský stát hodlá do roku 2016 zcela stáhnout z 12 společností, další by měly být privatizovány alespoň částečně. Jedná se například o těžaře ropy Rosněfť, banky VTB a Sberbank, elektrárny RusHydro a leteckého přepravce Aeroflot (102,26 EUR, 4,35%). Příští rok hodlá vláda prodat aktiva za 270 mld. RUB.

 

(Zdroj: Moscow Times, BNP Paribas, Trading Economics)


Čtěte více:

Pracující Rus stojí šest milionů rublů, vypočetli experti v Moskvě
12.10.2012 14:02
Hlavní ruské bohatství není ropa, ani plyn, ale lidé. K takovému závě...
Rusko prý zahajuje
18.10.2012 12:19
Rusko se pouští do závodů ve zbrojení v kybernetickém prostoru. Minist...
Generali PPF v Rusku prudce zvýšila obrat, zisk zůstal stejný. Rusové přitom na pojištění šetří.
26.10.2012 16:06
Pojišťovny holdingu Generali (11,91 EUR, -2,25%) PPF v Rusku v prvním ...
Německá rozvědka: Finanční pomocí Kypru pomůžete hlavně Rusům
05.11.2012 9:28
Německá rozvědka BND varuje před zvažovanou evropskou finanční pomocí ...
BNP Paribas (+5 %) díky tradingu více než zdvojnásobila zisk a cítí se silná
07.11.2012 9:37
Největší francouzská banka BNP Paribas vykázala za třetí čtvrtletí let...

Váš názor
  • státem ovládané
    07.11.2012 21:59

    komu ještě nedošlo, že Putin jako novodobý car ma pod patou celé Rusko tak je blbec, komunista nebo přinejmenším naivka. Nejspíše ale ty první dva.
    Jílek
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y