Pražská burza klesá již pátým dnem v řadě, když index PX odepisuje více než 1,2 procenta, což je největší pokles od konce října. V červených číslech se pohybují i západoevropské akciové trhy poté, co evropští ministři financí rozhodli, že Řecku prodlouží dobu na splnění rozpočtových kritérií o dva roky. Investory však znepokojilo, že ministři o týden odložili řešení, kde se vezme dodatečně potřebných téměř 33 mld. EUR.
Přes procento a půl ztrácejí akcie (699 CZK, -1,6 %), které pádem pod 700 korun reagují na 10% propad akcií německého konkurenta (15,04 EUR, -9,13%). . Ten sice překvapil lepším ziskem a potvrdil letošní výhled, energetické prostředí ale považuje za nepříznivé, což vedlo společnost ke zrušení výhledu na příští rok, a to včetně dividendy. Dnešní HN navíc přinesly pro energetiky nevlídnou studii švýcarské banky (14,32 CHF, -0,62%), o níž jsme vás informovali již v minulém týdnu. Ta uvádí, že průměrné ceny silové elektřiny ve střední a východní Evropě klesnou do roku 2020 až o pětinu a poptávka po elektřině může klesnout až o 10 procent.
Nedaří se ani akciím , které se propadají až skoro o 10 procent při praskání stop-lossů pod úroveň 74 Kč, poprvé od dubna 2009. Po dosaženní denních minim ale dochází přecejen k určité korekci. Děje se tak pouhý den před zveřejněním výsledků těžaře za třetí čtvrtletí. Titulu neprospívají ani včerejší slova majitelek Vítkovice Holding Jana Světlíka, který otevřeně přiznal, že ocelárny v ČR začínají pociťovat vysoké ceny elektřiny, které jsou extenzivními odběrateli. Část firem proto podle Světlíka začíná reálně uvažovat kvůli výrobním nákladům o odchodu z Čech. „Evraz už svůj provoz uzavřel, ArcelorMittal Ostrava bude následovat,“ uvedl včera Světlík v rozhovoru pro LN.
Vývoj akcií NWR za posledních 5 let

Na propadu pražské burzy se výrazně podepisují i akcie (3699,2 CZK, -1,71 %), které odepisují přes 1,7 procenta a propadají se až na 2,5měsíční minimum 3679 Kč. Teprve druhou korekcí během posledních 11 dní procházejí akcie (512,5 CZK, -1,12%), které sice mají relativně velký prostor pro korekci, ale ztrácejí jen 1,1 procenta.
Obavy, že zahraniční centrály bank začnou v případě zavedení bankovní unie v Evropě silněji odčerpávat peníze z tuzemska nejsou namístě, na českém trhu mají lepší příležitosti pro růst banky a tvorbu výnosů a zisku než v západní Evropě,“ uvedl v rozhovoru pro LN šéf skupiny České spořitelny Pavel Kysilka. V případě pokračující stagnace či jen mírného růstu ekonomiky a za doprovodu sazeb ČNB u nuly si ale dle Kysilky banky budou muset zvyknout, že takové prostředí na dvouciferný růst ziskovosti nestačí.
Před polednem došlo k velmi silnému pohybu i na akciích CETV. Titul nejprve prohrál svůj boj o udržení nad hladinou 100 korun, aby jej následující realizování stop-lossů poslalo až o 7,6 procenta níže na denní dno 96 Kč. Dnešní propad následuje po horších výsledcích a zhoršení celoročního výhledu společnosti na samém konci října, po němž závěr minulého týdne přinesl spekulace o prodeji dvou televizí za účelem navýšení kapitálu a následné zhoršení výhledu ratingu ze strany Moody’s hned o dva stupně – z „pozitivní“ rovnou na „negativní“. Analytici JPMorgan titulu včera snížili cílovou cenu na 7 USD (asi 139,7 Kč) ze 12,5 USD, doporučení ale zůstalo na stupni „neutral“.