Šéf japonské Liberálnědemokratické strany Šinzó Abe - horký kandidát na nového premiéra - chce, aby Bank of Japan (BOJ) zvrátila růst jenu a zvážila politiku záporných úrokových sazeb. Abe včera řekl novinářům, že chce pracovat s BOJ na odvrácení trendu posilování jenu, protože silný jen poškozuje konkurenceschopnost malých firem. Japonský jen se v důsledku prohlášení šéfa hlavní japonské opoziční strany k zavedení záporných úrokových sazeb propadl nejníže od dubna, nyní se ale stabilizuje.
Akcie na burze v Tokiu ale navázaly na silný čtvrteční růst a znovu prudce zpevnily. Hlavní index Nikkei 225 si dnes prošel rally a obchodní den uzavřel o 2,2 procenta výše na hodnotě 9024,16 bodu. To je nejvýraznější denní nárůst za poslední dva měsíce, díky čemuž se indikátor ocitl nejvýše za dva týdny.
Za tento týden již Nikkei zpevnil asi o tři procenta. Pokud by Abe prosadil svůj plán a centrální banka svou měnovou politiku ještě víc uvolnila, mohl by v poklesu pokračovat japonský jen. Pomohl by tak zlepšit vyhlídky japonských exportérů, kteří se kvůli vysokému kurzu jenu těžko prosazují na zahraničních trzích.
Japonská měna už včera výrazně klesla, když dolar vystoupil až na 81,46 JPY, což byl nejvyšší kurz od letošního dubna. Dnes už se ale jen stabilizoval a k dolaru se prodávala kolem 81,1 JPY. Část analytiků ale očekává, že dolar se ve střednědobém výhledu vrátí pod 80 jenů.

Pravidelná měsíční zpráva japonské vlády přitom dnes již čtvrtý měsíc za sebou zhoršila hodnocení domácí ekonomiky. "Japonská ekonomika v poslední době vykazuje slabost kvůli zpomalení světové ekonomiky," uvedla vláda. Upozornila zejména na nejistotu kolem dluhové krize v eurozóně a zpomalení hospodářského růstu v Číně. "Světová ekonomika vysílá určité příznivé signály, nemůžeme ale být optimističtí," dodala.
Ke slabým ekonomickým vyhlídkám Japonska přispívá rovněž tamní politický vývoj. Očekává se, že japonský premiér Jošihiko Noda dnes rozpustí dolní komoru parlamentu a vypíše předčasné volby.
Japonský hrubý domácí produkt se ve třetím čtvrtletí podle očekávání snížil o 0,9 procenta po nárůstu o 0,1 procenta v předchozích třech měsících. Pokud by třetí největší ekonomika světa klesla také ve čtvrtém čtvrtletí, dostala by se do recese. Ta je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
(Zdroj: ČTK, Reuters, Bloomberg)