Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
KBC vydá nové akcie a dluh a splatí státní pomoc, Belgie pomůže Dexii. Titul stojí

KBC vydá nové akcie a dluh a splatí státní pomoc, Belgie pomůže Dexii. Titul stojí

10.12.2012 15:50, aktualizováno: 10.12. 16:01
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Belgická bankovní a pojišťovací skupina KBC oznámila urychlení splácení státní pomoci. 3 miliardy eur belgické vládě zaplatí do konce letošního roku, ta z peněz pomůže skupině Dexia. KBC si zdroje na splacení státní pomoci obstará také emisí akcií a dluhu. Na titulu kvůli oznámení důležité zprávy a spuštění emise akcií bylo zastaveno obchodování.

Skupina KBC oznámila, že splatí státní pomoc v rozsahu 3 miliard eur letos. Splacena bude rovněž 15% prémie v rozsahu 0,45 miliardy eur, obojí ke dni 17. Prosince 2012. KBC uvedla, že v souvislosti urychleného splacení pomoci bude poslední čtvrtletí roku zatíženo jednorázovou položkou v rozsahu 100 milionů eur.  Dalších 50 milionů eur si vyžádá revize úrokových nákladů. Včasné splacení je i v zájmu KBC, od příštího roku by prémie narostla na 20 % ze současných 15 %.

"Dokážu to pochopit, je to logické," poznamenal k prodeji akcií analytik Matthias Wit ze společnosti Petercam. Právě díky silnému růstu akcií banky od začátku roku je emise nových akcií rozumnou volbou. "Mohli bychom se také dočkat určité úlevy, protože zmizí nejistota," dodal Wit. Záměr banky podpořili její hlavní akcionáři.

KBC zahájila emisi nových akcií v celkovém objemu 1,25 miliardy eur. Z tohoto výnosu si chce zlepšit finanční profil tak, aby mohla ještě letos splatit státní pomoc při dostatečných parametrech kapitalizace či likvidity. Vedle akcií vydá KBC také poukázky v objemu 750 milionů eur. Banka uvedla, že si chce udržet poměr kapitálové přiměřenosti na 10 % podle nových pravidel kapitálové vybavenosti Basel III.

KBC dostala během finanční krize v letech 2008 až 2009 od tamní vlády a Flander celkem sedm miliard eur pomoci, z čehož má ještě právě tři miliardy eur federální pomoci splatit.

Nadto skupina KBC oznámila, že během první poloviny roku 2013 hodlá splatit 1,17 miliardy eur pomoci plus 50% prémii v rozsahu 580 milionů eur vlámské regionální vládě. Zbylých 2,33 miliardy eur Vlámsku KBC uhradí v sedmi tranších plus prémie mezi lety 2014 až 2020. „Dnes oznámeným plánem naplňujeme příslib Evropské komisi, že splatíme nominálních 4,67 miliardy eur státní pomoci před koncem roku 2013,“ uvedla banka v prohlášení.

Belgie dostane od KBC peníze v době, kdy jí přijdou mimořádně vhod. Země se zavázala, že poskytne přibližně 2,92 miliardy eur na třetí záchranný program pro francouzsko-belgickou finanční skupinu Dexia.

Akcie skupiny KBC se v letošním roce výrazně zotavují. Od konce loňského roku do včerejška zpevnily o 141 procent. V pátek uzavřely na metě 23,465 EUR/akcie.

Vývoj akcií KBC Groep od počátku letošního roku (EUR/akcie):
001

(Zdroj: KBC Groep, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.06.2025
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2
16:08UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o dvanácté výplatě úrokového výnosu
16:02UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
15:03Americká ekonomika v prvním čtvrtletí klesla o 0,5 procenta, víc než se čekalo
14:51CNBC: S&P 500 je téměř zpět na maximech, jaká jsou rizika pro druhou polovinu roku?
13:01Trump zvažuje dřívější jmenování nového šéfa Fedu, seznam jmen prý už má. Dolar je nejníže za tři roky
12:04FT: CATL chce do Evropy přinést svoji technologii výměny a recyklace baterií
11:11Šéf burzy Koblic: Objemy obchodů nejvyšší od 2013, Praha zůstává nejvýnosnějším dividendovým trhem OECD
10:46Důvěra spotřebitelů v německou ekonomiku se zhoršuje, uvedly instituty

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university