Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ústup západních ekonomik ze slávy může mít mnoho podob

Ústup západních ekonomik ze slávy může mít mnoho podob

13.12.2012 18:03
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

V minulých dnech vydala rada amerických tajných služeb publikaci o světových trendech do roku 2030*. Na rozdíl od jiných prognóz zdaleka nejde jen o protažení současných známých trendů do budoucna, ale o velmi širokou analýzu sahající od politiky, ekonomiky a demografie po technologie výroby, vývoj klimatu nebo vzdělávání.

Zpráva přichází se stanovením základních silných trendů, kterými jsou nárůst bohatství jednotlivců, rozložení moci z jednoho centra na koalice či sítě center v rámci světa, dále zestárnutí světové populace s nárůstem migrace a urbanizace a nakonec nárůst poptávky a problémy se zdroji vody, potravin a energie. Důsledkem těchto trendů má být na ekonomickém poli nárůst střední třídy v rozvíjejícím se světě a nárůst jeho ekonomické moci ve světě na úkor USA, Evropy a Japonska.

Takový závěr není překvapivý, v podobných studiích se už několikrát objevil. Zajímavější jsou doprovodné jevy předpokládaných změn, a především zhodnocení rizik, která budou realitu od očekávání odchylovat. Právě to umožňuje daleko lepší vytvoření názoru, třeba i s využitím pro investiční rozhodování.

Jedním z klíčových rizik je výrazně nesourodý vývoj ekonomik, vyšší volatilita a ztráta jasné vedoucí role USA. To na jednu stranu může vést k vytvoření několika různých center růstu a tím přispět k diversifikaci a vyšší odolnosti světové ekonomiky. Stejně tak ale může divergence vést k takové volatilitě, kvůli které světová ekonomika zkolabuje.

Různé části světa se budou potýkat s různými problémy. Pro západ je velkou nevýhodou stárnutí a úbytek populace, které zhoršuje schopnost vypořádat se s krizemi a nutí ekonomiku k růstu více využívat růst produktivity. Otázkou ale je, jestli produktivita dokáže zamezit dlouhodobému zpomalení. Čína má v příštích dvou desetiletích zůstat hlavním tahounem růstu, i když zpomalí. Výzvou bude dotažení produktu na hlavu na úroveň vyspělých zemí, neboť to vyžaduje velké strukturální změny ve společnosti, větší investice do vědy či vyřešení problémů s nedostatkem vody. Obdobné výzvy čekají také Indii, jejíž váha ve světová ekonomice má rovněž strmě růst.

Další rizika nejsou přímo ekonomická, ale do vývoje hospodářství mohou výrazně promluvit. Patří sem větší potenciál ke konfliktům v důsledku přesunování moci a dostupnějších vyspělých zbraní. Dále je to forma vlády a nárůst vlivu nestátních a mezinárodních hráčů. Nedostatek koordinace omezí možnosti mnohostranné vlády a může vést ke fragmentaci. Zhruba padesátka států je na pomezí autokracie a demokracie a zřejmě je čekají další desetiletí nestability. Speciálně je v tomto ohledu zdůrazněn Střední východ a jižní Asie. Rizikem spíše v pozitivním směru je technologický vývoj, který hodně ovlivní vývoj produktivity nebo řešení problémů s rostoucí populací či změnami klimatu. Samostatnou kapitolou je pak změna role Spojených států. Jejich relativní síla se bude snižovat, ale je otázkou, v kterých oblastech a jak rychle, neboť ekonomika není jediným zdrojem jejich postavení. Třeba nahrazení dolaru jakožto dominantní rezervní měny by ale bylo známkou výrazné ztráty pozice. Ve výhledu zhruba dvaceti let je ale velmi nepravděpodobné, že by jakýkoli jiný hráč získal podobnou dominanci v tolika oblastech jako dosud měly USA.

Zpráva nestanoví jeden, ale čtyři hlavní scénáře, přičemž zmíněná rizika mají rozhodnout o tom, ke kterému svět bude směřovat. USA s Evropou a Čínou mohou začít udávat tempo při výraznější vzájemné spolupráci. Nebo se naopak Spojené státy mohou stáhnout ze světové scény, Evropa zabředne do recese a hlavně v Asii naroste riziko válek. Alternativními scénáři jsou potom extrémní nárůst nerovností mezi zeměmi i uvnitř nich, které povedou k velkému nárůstu napětí, nebo decentralizace světa, který budou řídit nové technologie a nestátní hráči.

Na závěr je tu ještě souhrn rizik, či spíše nepredikovatelných nejistot, které mohou s vývojem výrazně zahýbat, ale do projekcí nejsou zahrnuty. Mezi tyto černé labutě patří pandemie, rychlé klimatické změny, jaderné války či sluneční bouře. Je tu ale také kolaps EU, rychlá ztráta moci USA nebo nejistota, kam se vydá Čína, až úroveň jejího bohatství spustí proces demokratizace.

* National Intelligence Council - Global Trends 2030: Alternative Worlds


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  
17:39Fed konečně snížil sazby: Jak na to trh historicky reaguje a které akcie mají šanci stát se šampiony?  
16:58Wall Street se odpoledne připojuje k akciové jízdě  
15:38Britská centrální banka vsadila pauzu do snižování sazeb a libra okamžitě posílila. Chystá prodeje dluhopisů
15:13Pár poznámek k 50 bazickým bodům
13:49Než otevře Wall Street: DoorDash, Mobileye, Coinbase  
13:11NUPEH CZ s.r.o: Informace o předčasném splacení dluhopisu
13:02Rozpočtová rada: České veřejné finance směřují k udržitelnějšímu stavu
12:42Technická analýza: Udrží JPMorgan svůj růstový trend?  
12:13Tradiční tahanice "něco za něco" o financování americké vlády: Plán lídra republikánů selhal, další vývoj zatím nejasný
11:40Změna rozpočtu kvůli povodním: Letošní schodek naroste o 30 miliard korun, příští rok o 10 miliard
11:19Akcie se vezou na vlně optimismu. Fed posílil důvěru v příznivý výhled ekonomiky a měnové politiky  
9:01Rozbřesk: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou. Pro korunu povzbuzením
8:37Fed snížil sazby o 50 bps, evropské futures zelenají. Investoři očekávají tzv. měkké přistání  
18.09.2024
22:07Jan Čermák: Fed se bojí nezaměstnanosti a tak startuje padesátkou
22:01Fed nasadil Wall Street pořádného brouka do hlavy  
20:27Prostor pro české firmy? ČEZ naváže strategické partnerství s firmou Rolls-Royce pro modulární reaktory
20:21Nová éra měnové politiky Fed začala. Zvolil agresívnější pokles sazeb tváří v tvář horšímu výhledu a hodlá v něm pokračovat
17:14Dluhopisy krátce před Fedem ztrácejí, zatímco Wall Street jen vyčkává  
16:38Pár úvah o férové hodnotě amerických akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
13:00UK - Jednání BoE, základní sazba
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
16:00USA - Prodeje starších domů