Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v průmyslu eurozóny se v prosinci vlažně zlepšila, ale stále v útlumu. Světlým bodem německé služby

Aktivita v průmyslu eurozóny se v prosinci vlažně zlepšila, ale stále v útlumu. Světlým bodem německé služby

14.12.2012 11:31, aktualizováno: 14.12. 11:33
Autor: Josef Němeček, Patria Finance

Aktualizováno

Podnikatelská aktivita v eurozóně v prosinci zůstala v pásmu útlumu, vyplývá z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky zveřejnila společnost Markit.

Celkový index aktivity sice v prosinci stoupl na devítiměsíční maximum 47,3 bodu, zůstal však pod klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi poklesem a růstem aktivity. Index se pod touto hranicí drží již 11 měsíců za sebou. Údaje naznačují, že hospodářská recese v eurozóně se ve čtvrtém čtvrtletí prohloubila.

Podrobný pohled po Evropě ukázal ráno u Francie na jen mírné zlepšení PMI ve výrobě na 44,6 z 44,5 bodu při očekávaném zlepšení na 46,0 bodu. Ve službách se ukazatel dle očekávání zlepšil na 46,0 z 45,8 bodu. V Německu se PMI ve výrobě v prosinci zhoršil na 46,3 bodu z 46,8 bodu, očekáváno bylo naopak zlepšení na 47,3 bodu. Světlým bodem je růst PMI ve službách v Německu. Z listopadových 49,7 bodu se ukazatel zlepšil až na 52,1 bodu, tedy do pásma oživení, při očekávaných 50,0 bodu.

Za celou eurozónu se v prosinci vedle souhrnného PMI ukazatel ve službách zlepšil na 47,8 bodu z 46,5 bodu, očekáváno bylo 47,0 bodu.

"Údaje odpovídají poklesu HDP o zhruba 0,5 procenta (ve čtvrtém čtvrtletí)," uvedl hlavní ekonom společnosti Markit Chris Williamson. "Oficiální data o HDP jsou za PMI opožděná, takže máme silné podezření, že tyto údaje ukážou v posledním letošním kvartálu prohlubující se recesi eurozóny," rozvedl Chris Williamson.

Ve třetím čtvrtletí se HDP eurozóny snížil o 0,1 procenta po poklesu o 0,2 procenta v předchozích třech měsících. Ekonomika eurozóny se tak dostala do recese, která je obvykle definována jako minimálně dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.

Analytici podle průzkumu agentury Reuters z minulého týdne předpokládají, že ekonomika eurozóny ve čtvrtém čtvrtletí klesne o 0,3 procenta. Návrat k hospodářskému růstu očekávají nejdříve ve druhém čtvrtletí příštího roku.

Optimističtější byla ranní data z čínského zpracovatelského sektoru. Tempo růstu se v prosinci dostalo na nejvyšší úroveň za více než rok. Vyplývá to z předběžných výsledků průzkumu společnosti HSBC mezi nákupními manažery. Index aktivity zpracovatelského sektoru se zvýšil na 14měsíční maximum 50,9 bodu z listopadových 50,5 bodu.


(Zdroj: Bloomberg, Reuters, čtk)


Čtěte více:

HSBC: Růst čínského zpracovatelského sektoru v prosinci zrychlil
14.12.2012 9:31
Tempo růstu čínského zpracovatelského sektoru se v prosinci dostalo na...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.02.2026
17:58PODCAST Týdenní výhled: Nečitelná AI nyní pohání tržní rotaci, Big Tech ji ale ustojí  
17:13Prohodí se dlouhodobě výkony amerických a neamerických trhů?
15:56Goldman Sachs: Je dobrý okamžik využít poklesu Microsoftu. Nvidia dál tahounem AI boomu  
14:05AI euforie skončila. Na trhu nyní panují dvě protichůdné obavy  
11:18Švédsko kvůli geopolitickým změnám zvažuje zavedení eura
11:11Opatrně pozitivní start týdne v Evropě  
10:36Koncern Volkswagen hodlá do konce roku 2028 snížit náklady o pětinu
10:34Bezpečné měnové přístavy v turbulencích? Frank, jen a dolar zažívají přehodnocení své role
8:52Rozbřesk: ČNB zatím nemá důvod snižovat úrokové sazby
8:49Obchodování dnes kvůli svátkům slabší, Havlíček odhalí další kroky k Dukovanům a futures jsou v zeleném  
5:58Výdaje do AI letí nahoru, ale akcie Nvidie stojí. Investoři čekají na výsledky
15.02.2026
9:11Víkendář: Změny v USA a posouvání globální finanční rovnováhy
14.02.2026
9:05Víkendář: Existuje evropská dluhopisová páka na Spojené státy?
13.02.2026
22:02Wall Street konečně přerušila pokles  
17:12Rozvíjející se trhy a rotace od Spojených států
15:45Americký cloud vládne Evropě. Tržní podíl domácích hráčů je pod 15 procenty
14:57Inflace v zámoří dál ustupuje, prostor pro nižší sazby se zvětšuje
14:22Perly týdne: Kryptozima a čínská AI strategie
12:38Traders Talk: Trhy dále klesají. Kde hledat příležitosti a co může trend otočit
12:08Po výprodeji má šanci trhy uklidnit inflace. Nervozita kolem technologií však neutuchá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:50JP - HDP, q/q anualizovaně
11:00EMU - Průmyslová výroba, y/y