Aktualizováno Japonský průmysl v listopadu překvapivě propadl a vedl si tak nejhůře od zemětřesení v roce 2011. Proti říjnu průmyslová výroba klesla o 1,7 procenta, ačkoli analytici v anketě agentury Bloomberg očekávali mnohem mírnější, 0,5procentní pokles. Meziročně průmysl oslabil o 5,8 % proti očekávání 4,6procentního poklesu.
Na slabší ekonomiku poukázala i data o spotřebitelské inflaci, která míří i do záporných hodnot. Index spotřebitelských cen v listopadu meziročně klesl o 0,2 % v souladu s očekáváním, nicméně po očištění o potraviny klesl o 0,1 procenta a bez potravin i energií dokonce klesl o 0,5 procenta (obojí v souladu s očekáváním).
Japonsko zveřejnilo také údaje o maloobchodu. Ten v listopadu meziměsíčně stagnoval při očekávání růstu o 0,4 procenta, tempo meziročního růstu o 1,3 % naopak překonalo očekávaný růst o 1,1 %. Údaj za říjen byl revidován na +0,8 %, meziroční tempo bylo pak potvrzeno na -1,2 %. Míra nezaměstnanosti v listopadu klesla na 4,1 procenta při očekávání stagnace na říjnových 4,2 %.
Zásadní zátěž pro japonskou ekonomiku představuje slabý export. Vzhledem k slábnoucí ekonomice bude asi muset vláda sáhnout k objemnému stimulačnímu programu, kterým by podpořila růst, uvedl hlavní ekonom Itochu Corp. Yoshimasa Maruyama. Kiichi Murashima z navíc předpokládá další uvolňování měnové politiky, k němuž již vyzval i nový premiér.
Kurz jenu vůči americkému dolaru - online

Po spekulacích, že by Bank of Japan mohla dále svou politiku uvolnit, klesl japonský jen na nejslabší úroveň od srpna 2010. V ranním tokijském obchodování se jen obchodoval vůči americkému dolaru při kurzu 86,44 JPY/USD poté, co klesl až na 86,64, tedy nejníže za posledních 28 měsíců. Japonské měně škodí na devizových trzích plány nové vlády. „Za pokračujícím poklesem jenu stojí očekávání ohledně politických opatření,“ uvedl Noriaki Murao z Bank of Tokyo-Mitsubishi. Nová vláda podle něj upřednostní zavedení podpůrných kroků působících proti deflaci a silnějšímu jenu.
Premiér Šinzó Abe už dříve avizoval, že se bude snažit centrální banku přesvědčit, aby ještě víc uvolnila měnovou politiku. Ve hře jsou i záporné sazby a další podpora ekonomiky. Jen v letošním roce zatím zpevnil asi o 12 procent, a je tak na cestě vykázat nejvýraznější nárůst od roku 2005.
Japonské akcie zakončily týden růstem po obratu nálady v závěru amerického obchodování, kdy svitla naděje na vyřešení problému ohledně rozpočtových škrtů a daní v USA v příštím roce. Hlavní index Nikkei 225 přidal 72,20 bodu a obchodní den uzavřel vyšší o 0,70 procenta na hodnotě 10.395,18 bodu, nejvýš od března 2010. Nikkei 225 za celý rok přidal téměř 23 procent, což je nejlepší zhodnocení za sedm let.
(Zdroj: Bloomberg, čtk)