Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
O odpuštění dluhů a „dluhů“

O odpuštění dluhů a „dluhů“

28.12.2012 18:04

S uvolněným koncem roku se můžeme podívat na jednu ekonomickou dvojhříčku – dvojparadox. Všichni víme, že zejména vyspělé ekonomiky trápí vysoké dluhy, které často přešly ze soukromého sektoru na sektor veřejný. Extrémní je tato situace zejména v eurozóně, kde zdaleka není vyřešeno dilema „bolestivá a doposud jen málo úspěšná snaha o snižování deficitů a dluhů, nebo restrukturalizace/defaulty/bankroty“.

Analytici Natixis v této souvislosti před časem poukazovali na to, že default sebou může nést obrovský náklad v případě, že daná země kvůli němu ztratí přístup na trh (minimálně za nelichvářské sazby). Pokud země A jeden den řekne, že již nebude platit úroky a nebude splácet své dluhy, druhý den jí nepůjčí už ani ti nejodvážnější. Co když ale druhý den země A již půjčku nepotřebuje? Jinak řečeno, pokud tato země již dosahuje primárních přebytků (její daňové příjmy jsou vyšší než neúrokové výdaje), default jí výše zmíněný náklad/nebezpečí nepřináší. Už tušíme první paradox: Zadlužená země se snaží splatit své dluhy, zvyšuje daně, snižuje výdaje a po čase se jí daří dosahovat přebytků, které by dluhy mohly skutečně snižovat. V tu chvíli ale mizí „racionální“ motivace k jejich umořování, protože tato země již nepotřebuje náklonnost finančních trhů. Z hlediska popsané logiky tak dochází k oportunistickému defaultu ve chvíli, kdy se investoři nejvíce radují z toho, že jejich pohledávky budou splaceny.

Úvahu od Natixis ale můžeme jednoduše rozvinout dále – v prvním paradoxu je totiž ukryt druhý. Investoři, vědomi si popsaného mechanismu, vědí, že čím lépe se dané zemi vede, tím hůře pro ně. Jinak řečeno, čím větší úspěchy má vláda se snižováním deficitů a posunu k primárním přebytkům, tím více se blíží den, kdy trhy už nebude potřebovat. Co investoři udělají? S tím, jak se zlepšuje rozpočtová situace, utíkají od dluhopisů dané země, protože roste pravděpodobnost defaultu. Prodeje dluhopisů vyvolávají pokles jejich ceny a růst výnosů. Ten se promítá i do výnosů nově vydávaných dluhopisů (refinancování a krytí zbytků rozpočtových deficitů) a země je svým fiskálním úspěchem investory neodvratitelně tažena do defaultu.

Popsaný „racionální“ řetěz závislostí ukazuje, že defaultům se v podstatě nejde vyhnout. Buď je vláda při snižování deficitů neúspěšná, dluh neustále roste a nakonec dosáhne jasně neudržitelné úrovně. Nebo je vláda úspěšná, posouvá se směrem k rozpočtovým přebytkům a tím zároveň ztrácí motivaci vláčet za sebou kouli ve formě dříve nakumulovaného dluhu. Buď sama vyvolá default, nebo ho vyvolají trhy s tím, že jsou si vědomy posunu v preferencích vlády.

Jedinou, ale podstatnou vadou na kráse uvedeného je samozřejmě to, že dluhy se mají platit, ať se to v dané situaci zdá „racionálně“ jakkoliv nevýhodné. Někdy je nejracionálnější nechat racionalitu být. Příliš velké dluhy pak tíží jak dlužníky, tak věřitele a zdá se, že z nich není východiska. Když je na to ale celá situace zralá, přichází vyvrcholení celé dluhové symfonie: Úleva ve formě odpuštění dluhů. To platí v pravém i přeneseném slova smyslu na čemž mimo jiné vidíme, jak je ekonomika přímým odrazem situace ve společnosti, tedy v nás. Zda budou vysoké dluhy posledním krokem ke katastrofě, či předehrou k onomu vyvrcholení, záleží také na nás.

Pozn.: Jiří Soustružník je aktivní investor a témata, o nichž píše, mohou souviset s jeho investicemi. Jeho sloupky nejsou poskytovány jako investiční doporučení. Autor je externím spolupracovníkem Patrie, jeho názory se nemusí vždy shodovat s názorem společnosti.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho
8:21Víkendář: Podle nové studie hrála politika ECB při snižování inflace jen podružnou roli
02.05.2025
17:20Evropa směřuje k rovnováze, USA se budou letos (opět) spoléhat na spotřebitele?
16:48TikTok dostal v EU pokutu 530 milionů eur za nedostatky při ochraně dat
16:19S&P 500 stoupá a přesně po měsíci maže ztráty z cel  
16:16Reuters: ČNB pravděpodobně sníží úrokové sazby, ale zůstává opatrná
15:41Trh práce v zámoří dál podporuje akcie. Útlum zaměstnanosti se nekoná  
14:23Dubnový deficit rozpočtu se prohloubil, příjmová strana se ale lepší
13:53Morgan Stanley: Trh s humanoidními roboty dosáhne na 5 bilionů dolarů
13:50Výsledky ropných gigantů Chevronu a Exxonu: Zisky klesají, ale strategie zůstává
13:45LVMH propustí přes tisíc zaměstnanců. Důvodem jsou problémy na klíčových trzích
13:23Škoda Auto zvýšila v prvním čtvrtletí prodej o 8,2 procenta na 238.600 aut
13:06Perly týdne: Americké akcie za zenitem, Čína pod tlakem
12:44Prodej vozů Tesla ve Švédsku v dubnu klesl o 81 procent, propadá se i jinde
12:20Inflace v eurozóně si v dubnu udržela tempo růstu, tlačily ji nahoru zejména služby
12:16WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s: Výroční zpráva za rok 2024
12:06Březnová nezaměstnanost v EU stagnovala na 5,8 %. Nejnižší byla v Česku
11:08Patria zvyšuje cílovou cenu Erste Bank, potvrzuje odolný výkon a nákladovou disciplínu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data