Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Krugman: V dlouhém období směrem ke společnosti třídního boje?

Krugman: V dlouhém období směrem ke společnosti třídního boje?

31.12.2012 18:12
Autor: Redakce, Patria.cz

Většina toho, co dnes čteme, se týká krátkodobého ekonomického výhledu: Vlivu fiskálního útesu, krize v eurozóně či posledních pokusů Japonska o vymanění se z deflace. Tento pohled lze pochopit, protože útlum globální ekonomiky má přímý vliv na každého z nás. Současné problémy ale jednou skončí. Co víme o tom, jaký bude dlouhodobý vývoj?

Dlouhodobé projekce obvykle spočívají na dvou hlavních předpokladech. První z nich říká, že růst v následujících desetiletích bude odpovídat růstu dosaženému v několika posledních desetiletích. Zejména produktivita by měla růst podobně jako v období po 70. letech. A druhým předpokladem je to, že příjmová nerovnost, která v posledních 30 letech prudce vzrostla, se bude zvyšovat už jen mírně. Není těžké pochopit, proč subjekty jako Rozpočtová kancelář Kongresu berou takové předpoklady za své. O budoucnosti toho víme jen málo a je tak přirozené, že si za vodítko bereme minulost. Ale pokud by příjmová nerovnost rostla dále vysokým tempem, dostaneme se do společnosti, kde vládne třídní boj. O takové budoucnosti vládní instituce uvažovat nechtějí.

Robert Gordon z Northwestern University nedávno vyvolal pozdvižení svým tvrzením, že růst prudce zpomalí. Jeho tahounem byly v minulosti „průmyslové revoluce“, z nichž každá pramenila z rozdílných faktorů. První z nich měla za základ parní stroj, druhá spočívala v rozšíření elektrické energie, spalovacích motorů a podobných technologií. Třetí revoluce pramenila z využití informačních technologií a Gordon tvrdí, že její přínos byl již menší. Já mám za to, že stroje budou možná již brzy schopny provádět úkony, které vyžadovaly velké množství lidské práce. To by znamenalo rychlý růst produktivity a ekonomiky. Klíčová otázka ale je, kdo by z takového vývoje profitoval. O oficiálních projekcích a předpokladech můžeme každopádně úspěšně pochybovat, píše Paul Krugman na stránkách NYTimes. Na svém blogu se pak věnuje svému oblíbenému tématu – výši sazeb v USA. Zaměřuje se zejména na to, jaký vliv na ně má politika Fedu: 

001
 
Podle mnoha komentářů neříká výše sazeb nic o stavu ekonomiky, protože veškeré vládní dluhopisy kupuje Fed. Tyto nákupy ale někdy probíhají a někdy ne. Když skončilo QE2, bylo široce rozšířeno očekávání, že sazby porostou. Nestalo se tak. Ceny aktiv by totiž měly být ovlivněny jejich celkovou zásobou a ne tím, jak se tato zásoba mění v krátkém časovém období. Jestliže dluhopisoví investoři ztratí důvěru, budou prodávat velký objem dluhopisů a sazby porostou bez ohledu na to, jak se chová Fed.

Už v roce 2008 stačilo použít základní IS-LM model na dvě základní predikce: Pokud ekonomika zůstane v depresi, inflace a sazby budou nízko bez ohledu na to, jak velký je deficit a jak poroste rozvaha Fedu. Tehdy byly podobné predikce zesměšňovány, ale jak je budeme hodnotit dnes? Proto jsou opakovaná varování před inflací a deficity poté, co se znovu a znovu ukazuje jejich nesmyslnost, velkou záhadou. A nezkoušejte to na mě prosím s vládou, která maskuje skutečnou výši inflace. Její nezávislé odhady se totiž moc neliší od těch oficiálních. 

002
 
(Zdroj: Blog Paula Krugmana, NYTimes)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data