Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Špatné rady odborníků, stádové chování a ničivé bubliny

Špatné rady odborníků, stádové chování a ničivé bubliny

07.01.2013 18:19
Autor: Redakce, Patria.cz

K vytvořením bubliny na trhu nemovitostí významně přispěla víra v to, že ceny domů v dohledné budoucnosti porostou stále výš. Proč tomu ale lidé věřili? Proč byli přesvědčeni, že tentokrát je situace jiná, což se před prasknutím bubliny stává vždy? Jednou z příčin jsou špatné rady ze strany odborníků. Mnozí se k nim obraceli s otázkou, zda se na trhu nemovitostí vytvořila bublina a odpověď byla v převážné většině případů záporná. Potenciální kupci nemovitostí od nich slyšeli, že za vývojem stojí reálné faktory jako příliv imigrantů, omezení na straně nabídky, územní plány a podobně. Výsledkem měl být opětovný růst cen.

Když se ozvalo pár ekonomů, kteří chápali, že ceny nemovitostí leží vysoko nad historickým trendem, jejich hlasy byly ignorovány. Příkladem je Robert Shiller a Dean Baker, kteří tvrdili, že vzniká klasická bublina. Akademičtí ekonomové i praktičtí odborníci tak přesvědčovali lidi, že růst cen je trvalý a že i oni by na boomu měli vydělávat. Proč bylo tak málo těch, kteří před bublinou varovali? A co je ještě důležitější, proč tolik ekonomů podporovalo to, co se ukázalo jako nákupy investorů vedoucí ke zkáze?

Jedním z důvodů byla ignorance toho, jaké lekce nám poskytuje historie. Její vyučování v posledních desetiletích upadá, ekonomové si tak jsou stále méně vědomi dlouhé historie bublin a nejsou schopni je rozeznat. Ještě horší je to, že relativně malý počet bublin v nedávné historii nám dává falešný pocit bezpečí. Byli jsme schopni vyhnout se tomu, aby propad akciového trhu v roce 2001 vyvolal hlubokou krizi. Ani jiné nedávné krize nevyvolaly takovou škodu a ekonomové tak neměli potřebnou perspektivu. Navíc jsme se domnívali, že i kdyby došlo ke vzniku bubliny, budeme schopni eliminovat její důsledky bez toho, aby vznikly velké škody. Například Robert Lucas v roce 2003 uváděl, že „hlavní problém u prevence depresí byl vyřešen“. Podle tohoto názoru jsme již nemuseli mít obavy z velkých finančních krizí, které nás trápily v 19. a 20. století. Ve skutečnosti jsme ale reálnému nebezpečí moc nerozuměli a ani jsme nevěděli, kde ho hledat.

Druhým významným faktorem bylo nedostatečné porozumění trhům. Teoretické modely představují idealizovaný a osekaný nástroj, který má pomoci při řešení daného problému. Zejména složité makroekonomické modely odrážejí jen malý výsek reality. Ekonomové, kteří se na tyto modely spoléhali, se domnívali, že správně popisují vývoj na trzích. Tak tomu ale nebylo a tyto modely neposkytovaly nic, co by ukazovalo na skutečné hrozby.

Naše ignorance historických zkušeností a nedokonalostí našich modelů vedla k víře, že tentokrát je tomu kvůli imigraci, finančním inovacím a dalším faktorům skutečně jinak. Pokud ale dojde k tomu, že i odborníci uvěří tomuhle „tentokrát jinak“, dojde ke stádovému chování založenému na neopodstatněné víře. Výsledkem je rostoucí pravděpodobnost ničivé bubliny.

Zdroj: Blog ekonoma Marka Thomy


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2024
8:30Evropa čelí podle guvernéra BoE menší inflační hrozbě než USA, Microsoft se vyhne vyšetřování kvůli akvizici Open AI a futures jsou zelené  
6:40Fidelity International: Německá medvědí data jsou příznivá pro německé státní dluhopisy
17.04.2024
22:01Zámořské akciové indexy nedokázaly zvrátit úvodní pokles  
18:46Martin Uher: Rozruch na dluhopisech, české banky a zranitelné USA
17:32Wall Street mezi výsledky a sazbami dál klesá  
17:14Jednoduchý scénář: Inflace neklesá, Fed nesnižuje, inflace klesá, Fed snižuje
16:01Tesla žádá akcionáře o obnovení odměn pro Muska, v Indii chce investovat až 3 mld. dolarů
14:36Komentář analytika: Objednávky ASML prudce klesají, avšak výhled zůstává nezměněn  
13:46Míra inflace v EU v březnu zvolnila na 2,6 procenta, v Česku je beze změny
13:40Powell po posledních datech o inflaci signalizuje ještě pozdější začátek snižování sazeb
13:14Reuters: Křetínský zvažuje, že se pokusí převzít vlastníka britské pošty
11:52Komentář analytika: Růst prodejů LVMH zpomaluje, na rozdíl od konkurence však firma dále roste
11:30Powell potvrdil pozdější uvolnění, pozornost se ale přesouvá k výsledkům  
10:22Seidler: Ceny tržních služeb v březnu v souladu s běžným vývojem, ceny rostlinné výroby však skokově vzrostly
10:15Inflace v Británii v březnu klesla na 3,2 procenta, je nejníže za dva a půl roku
9:17Výrobce čipů ASML je díky vývozu do Číny v zisku, má ale málo zakázek
9:07Rozbřesk: Globální výprodej dostal pod tlak i středoevropské trhy
8:54ČEZ jedná o větrných turbínách v lesích. Bank of England možná začne snižovat sazby dříve než Fed a futures jsou smíšené  
8:09Adidas po nečekaně úspěšném prvním čtvrtletí zvedl celoroční výhled
6:27Komerční banka, a.s.: Hlavní akcionáři KB k 31.3.2024

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university