Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Důvěra amerických spotřebitelů v lednu neroste, podle Michiganské university se naopak zhoršila

Důvěra amerických spotřebitelů v lednu neroste, podle Michiganské university se naopak zhoršila

18.01.2013 16:05, aktualizováno: 18.1. 16:22
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index spotřebitelské důvěry sestavovaný Michiganskou universitou podle předběžných čísel v lednu klesl na 71,3 bodu, zatímco trh předpokládal 75,0. K očekávanému zlepšení z prosincových 72,9 tak nakonec nedošlo a index se naopak dostává na nejnižší hodnotu od prosince 2011. Pokles je znát u hodnocení současné situace i očekávání. Příslušné subindexy se snížily na 84,8, respektive 62,7 bodu. Mírného zlepšení se naopak dočkal index očekávaného vývoje ekonomiky v jednoročním výhledu. Ten stoupl o bod na 75 bodů.

Inflační očekávání podle průzkumu o něco narostla. Pro výhled jednoho roku nyní spotřebitelé očekávají inflaci na 3,4 procenta, zatímco v předchozím průzkumu to bylo 3,2 procenta. Pěti- až desetiletá inflační očekávání zůstávají na 2,9 procenta.

Dobrý dojem, který udělala data o spotřebitelské poptávce z posledního kvartálu loňského roku, se tak trochu kazí. Na náladu spotřebitelů doléhala diskuse o americkém rozpočtu, kterou zmiňuje rekordní počet respondentů. Zatímco před koncem roku nebyl negativní vliv nakonec tak velký, odložení finálního rozhodnutí zřejmě spotřebitele znejistělo. Vzhledem k tomu, že jednání o dluhovém limitu a detailech fiskální konsolidace budou opět nabírat na intenzitě během února, negativní vliv může být znát ještě o něco více i v příštím průzkumu. První reakce dolaru na dnešní čísla byla velmi vlažná, později začíná americká měna vůči euru i jenu lehce slábnout.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky
15:21Británie vyrobila v květnu nejméně aut za 75 let, vývoz do USA brzdí cla
14:05Nike plánuje snížit závislost na výrobě v Číně pro americký trh. Akcie v pre-marketu přidávají 9 %  
13:37SUV od Xiaomi, které ještě ani nevyjelo, už ohrožuje Teslu
12:03Perly týdne: Trumpův telefon a v Německu doposud nemyslitelné
11:43USA a Čína podepsaly obchodní příměří, zmírní vzájemná omezení
10:59Akcie závěrem týdne na pozitivní vlně  
9:56Česká ekonomika rostla nejrychleji za téměř tři roky. HDP byl revidován na růst o 2,4 %
9:09Rozbřesk: Dobrá zpráva pro americká aktiva – daň z pomsty zmizí z daňového baličku
8:47EU obdržela nový návrh USA na cla. Připravuje se i na neúspěch jednání
8:41Pokles americké spotřeby vedl k revizi HDP, Rusku hrozí bankovní krize a futures se zelenají  
6:08Invesco: Ceny ropy se mění v důsledku napětí na Blízkém východě, ostatní trhy ale zůstávají v kurzu
26.06.2025
22:01Zámořské indexy na dostřel od historických maxim  
17:31Micron potvrdil pozici klíčového hráče polovodičového sektoru, překonal očekávání a nabídl optimistický výhled  
16:56Skrytá proměnná s velkým vlivem na trh
16:21Analýza: Nájmy na jaře vzrostly v ČR průměrně o tři pct na 373 Kč za m2

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data