Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

Medveděv připustil možnost zrušení monopolu pro Gazprom. Současné ceny ropy považuje za optimální

23.01.2013 14:25
Autor: Redakce, Patria.cz

Ruský premiér Dmitrij Medveděv dnes na Světovém ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu připustil "potenciální možnost" zrušení exportního monopolu, který má státní plynárenský gigant Gazprom. Podmínkou je, aby při tomto manévru Rusko "nepřišlo o peníze," konstatoval předseda ruské vlády v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

"Kdybychom něco takového udělali, musela by to být operace maximálně pečlivá, museli bychom propočítat všechny následky," řekl Medveděv. "Potenciálně je možné cokoli, protože v Rusku nyní máme nezávislé dodavatele plynu. Nesmíme přitom ale přijít o peníze. Ty jsou na prvním místě, všechno ostatní jsou jen slova," zdůraznil premiér.

Ve svém projevu v Davosu se Medveděv mimo jiné vyjádřil o současných cenách ropy, které podle něj Rusko považuje za optimální. Moskva nemá zájem na příliš vysokých cenách, protože podvazují rozvoj nejen světového, ale i ruského hospodářství, řekl. Příliš nízké ceny naopak vedou podle něj k druhé krajnosti, kterou je nedostatek zdrojů pro zajištění stabilního hospodářského růstu. "Nynější cenová úroveň se zhruba blíží optimální úrovni jak pro prodejce, tak pro spotřebitele," řekl Medveděv. Severomořská ropa Brent se nyní na světových trzích prodává za zhruba 110 dolarů za barel, americká lehká ropa WTI stojí méně než 100 dolarů za barel.

Premiér připustil, že jeho země je velmi závislá na příjmech z prodeje surovin, ale tato závislost se podle něj "silně zveličuje". Rusko není závislé jen na surovinách, a proto ho znepokojuje pokračující stagnace a bankovní krize v Evropě, dluhové problémy USA a strukturální rizika Číny. Moskva očekává, že tato témata se dostanou na program letošního jednání skupiny dvaceti největších ekonomik G20.

Hospodářský růst Ruska v roce 2012 dosahoval úrovně 3,5 procenta a inflace 6,6 procenta, uvedl premiér. Pětiprocentní nezaměstnanost je nejnižší z rozvinutých zemí. Zdrojem hospodářského růstu nebyla jen vnitřní spotřeba, ale i investice, které vzrostly o téměř osm procent. "Abychom dosáhli žádoucího ročního růstu ve výši pět procent, musí investice po několik let za sebou dosahovat desetiprocentního růstu," uvedl Medveděv. Právě proto má Rusko zájem na "mohutném přílivu zahraničních investic" a na partnerství s dalšími zeměmi.

Za strategický úkol ruské ekonomiky označil Medveděv pokrok v obchodování s akciemi státních podniků na ruské burze. Tento krok vláda považuje za významnější než hledání strategického investora, ačkoli podle premiéra musí vláda postupovat oběma směry. "Pokud jde o strategické investory, i to je možné. Aby ale akcie (státních podniků) skutečně prověřil trh, musejí projít procesem veřejné nabídky, to je daleko důležitější," řekl Medveděv.

Ruský premiér v projevu mimo jiné oznámil, že ruská vláda se rozhodla využívat důchodové rezervy pro financování investičních projektů. "Přijali jsme zásadní rozhodnutí využívat část nahromaděných důchodových rezerv k financování dlouhodobých návratných investičních projektů, zejména v oblasti infrastruktury," řekl Medveděv.

Vyhlídky světového hospodářství nejsou podle ruského premiéra příliš příznivé. "Nestabilita zůstává, naděje na zvládnutí krize bez odstranění finanční a regionální nerovnováhy se nenaplnily. Navzdory vynaloženému úsilí je pokrizová obnova křehká, recidiva krizových jevů a globální recese je pravděpodobná," varoval Medveděv.

(Zdroj: čtk, Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.05.2024
16:27Turecká vláda představila úsporný plán, který má pomoci snížit inflaci
16:10TESLA KARLÍN, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
16:00Investiční strategie: Nenapodobitelný styl legendárního Buffetta  
14:15Týdenní výhled: Reportem týdne bude americká inflace. Čína zveřejní data, USA na ni uvalí cla  
12:20Výhled analytika pro výsledky ČEZ: Ceny elektřiny podporou ziskovosti. Dozvíme se návrh dividendy?  
12:00Poslední volná místa na setkání s analytikem a makléřem Patria Finance v Liberci již tuto středu od 16:00
11:38Koruna začíná týden posílením po překvapivě vysoké inflaci  
9:50Jan Bureš: Inflace v dubnu výrazněji vzrostla kvůli potravinám, v létě čekáme mírnější pokles
9:34Spotřebitelské ceny v Česku v dubnu zrychlily meziroční růst na 2,9 procenta
9:10Rozbřesk: Zápis z bankovní rady zdůrazňuje obavy z mzdového vývoje
8:35Evropa zahájí pozitivně, statistický úřad zveřejní data o inflaci  
7:22MakroMixér s prezidentkou ARTN Zdenkou Klapalovou: Kam se vydají ceny českých realit, jsou dluhopisy nuda a také byste si koupili les?
12.05.2024
8:27Víkendář: Lee čeká dramatický pokles inflace a dobrý rok pro akcie
11.05.2024
14:26Evropští obchodníci s plynem nakupují opce kvůli obavám z dodávek v zimě
8:29Víkendář: Kde budou akcie na konci letošního roku?
10.05.2024
22:05Warren Buffett výrazněji promluvil do obchodování s Applem  
17:36Likvidita a akcie v letošním roce – jiný a přitom stále stejný příběh
16:58Spotřebitelé čekají vyšší inflaci a kazí tím investorům závěr týdne  
15:15Japonská automobilka Honda zvýšila celoroční zisk o 70 procent na rekord
15:01Počet vážně ohrožených hypoték v USA roste?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y