Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Gazprom prohrává v boji o monopol na vývoz LNG. Putin je pro zvážení liberalizace

Gazprom prohrává v boji o monopol na vývoz LNG. Putin je pro zvážení liberalizace

14.02.2013 18:07
Autor: Václav Trejbal, Patria Online

Ruský plynárenský gigant Gazprom je o krok blíž ke ztrátě hýčkané pozice monopolního vývozce ruského plynu, alespoň v segmentu jeho zkapalněných dodávek (LNG). Nad zájmy kdysi všemocné korporace začíná podle všeho vítězit racionální hospodářská politika. Konkurenční ruští těžaři mají naplánovánu řadu vlastních projektů vývozu plynu s pomocí LNG tankerů, které budou pravděpodobně moci realizovat rychleji a efektivněji než státem kontrolovaný moloch. V případě dalšího váhání Rusku hrozí, že lukrativní trh obsadí jiní hráči, zejména Spojené státy.

Kritický průlom přišel na včerejším zasedání prezidentské komise pro palivoenergetický komplex, na němž prezident Vladimir Putin konstatoval „nutnost promyslet možnou postoupnou liberalizaci exportu LNG.“

„Pokud nebudeme provádět aktivní politiku, riskujeme prakticky kompletní ztrátu tohoto trhu ve prospěch našich konkurentů,“ prohlásil prezident s tím, že současný podíl Ruska na trhu s dodávkami LNG činí pouhá 3,6 %. Ve prospěch liberalizace se vyslovil i vlivný šéf ropné společnosti Rosněfť a tajemník prezidentské komise Igor Sečin, který tak změnil původní postoj a přidal se k lobby nezávislých těžařů plynu, v jejichž čele stojí společnost Novatek.

Podle Sečina je třeba umožnit těžařům vyvážet zkapalněný zemní plyn z nalezišť částečně nebo plně se nacházejících v ruských teritoriálních vodách, na kontinentálním šelfu a na poloostrovech Jamal a Gydan. Stát by měl dále exportérům poskytnout daňové a celní úlevy. O několik hodin později ohlásila Rosněfť spolu s americkým koncernem Exxon Mobil projekt výstavby LNG terminálu na Dálném východě.

Zájem Rosněfti na prolomení monopolu souvisí s její orientací na nová perspektivní naleziště v arktickém šelfu, kde už získala 31 licencí a počítá s 12 dalšími. Očekává se, že ložiska budou bohatá především na plyn. Hlavním partnerem při dobývání surovin v nehostinné pustině za polárním kruhem bude právě Exxon. Rosněfti se vyplatí surovinu na místě zkapalnit a vyvézt, spíš než dodávat na regulovaný domácí trh s nízkými cenami.

Novatek na podzim ministerstvo energetiky oficiálně požádal o možnost vyvážet LNG dobývaný na poloostrově Jamal, přičemž do zahraničí by mělo směřovat 50 % produkce. První kroky k průniku na evropský trh učinil Novatek už loni, když podepsal smlouvu o dodávkách s německou energetikou Energie Baden-Württemberg (EnBW). Hodnota kontraktu s platností deset let se blíží 6 mld. EUR. Exportní monopol Gazpromu Novatek obejde tím, že surovinu do Německa fyzicky dodá státní moloch a pak ji s Novatekem smění v rámci swapových operací.

Další uvažovanou variantou spolupráce nezávislých producentů s Gazpromem jsou smlouvy o zprostředkovaném exportu. Jednu takovou Novatek s monopolistou uzavřel před dvěma lety. V jejím rámci se Gazprom zavázal svým jménem a za provizi vyvážet LNG produkovaný Novatekem na poloostrově Jamal. Jenže bankám, které mají projekt úvěrovat, se takové schéma nelíbí, jelikož při něm bude docházet ke střetu zájmů. Gazprom se prý bude v první řadě starat o své kontrakty a k tlačení odbytu cizího plynu nebude mít velkou motivaci.

Řady protivníků monopolu Gazpromu, zakotveném v zákoně z roku 2006, se v posledních měsících povážlivě rozšířily. Za zrušení privilegia se vyslovili šéf ropné společnosti Zaruběžněfť Sergej Kudrjašov nebo například ministerstva energetiky, ekonomiky, přírodních zdrojů a Federální antimonopolní úřad. Premiér Dmitrij Medveděv, který o možnosti změny pravidel ve vývozu plynu hovořil na ekonomickém fóru v Davosu, byl spíše opatrnější.

Gazprom své výsady brání zuby nehty a jakoukoli liberalizaci odmítá. Společnost se včera k výsledku zasedání odmítla vyjádřit. Výmluvné bylo, že její výkonný ředitel Alexej Miller, který je formálně členem palivoenergetické komise, na zasedání nebyl přítomen.

Liberalizovaný zkapalněný plyn by mohl zamířit na evropský trh. Francouzský koncern Total, který na Jamale těží s Novatekem, vede jednání s pěti evropskými odběrateli, včetně španělských a francouzských. Kontrakty prý mohou být podepsány už letos, hned po schválení investičního projektu na výstavbu LNG terminálu.

Ruští pozorovatelé upozorňují, že nezávislí těžaři ještě zdaleka nemají vyhráno. Putin pouze prohlásil, že o liberalizaci je třeba uvažovat, ale žádné konkrétní rozhodnutí na zasedání nepadlo, i když varianty demonopolizace již v podkladech připraveny byly.

(Zdroje: Kommersant, Moscow Times, RIA Novosti)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.07.2025
22:03Rekordní S&P 500 a Nasdaq, ale propad Netflixu kazí optimismus  
17:14Bank of America: USA už investory tolik nelákají. Tvoří se tam bublina
15:45Kdysi Fink označil Bitcoin za pračku peněz, teď si mne ruce. BlackRock eviduje masivní příliv do kryptoměnových ETF
14:59Další verze americké výjimečnosti
13:39Celní dohoda s USA bude podle Merze nesymetrická, jednání vrcholí
13:24Perly týdne: Zvedají se celní inflační tlaky, umělá inteligence se začne ukazovat v ziscích
13:23Saab těží ze zbrojního boomu. Ve 2Q překonal odhady a navýšil celoroční výhled
12:30Stát zaplatí firmě KHNP za dva bloky Dukovan 407 miliard a 15 miliard za palivo
10:41Akcie Netflix i přes silné výsledky doplácejí na prémiovou valuaci  
10:25Akcie pokračují v růstu před spotřebitelskou důvěrou a holubičím komentářem z Fedu  
10:10M2C oznámila kontakt, který má zvýšit příjmy z trhů západní Evropy o dvě třetiny
9:14Netflix šlape na plyn: Rekordní zisky, vylepšený výhled i nové hity
8:54Rozbřesk: Zdražování potravin zůstává v Česku nadprůměrné
8:49ČEZ plánuje SMR v Temelíně, Meta pokračuje v náboru AI expertů z Applu a futures jsou v zeleném  
6:43Velká dohoda s Čínou? Trumpův obrat u Nvidie k ní možná otevírá dveře
17.07.2025
22:02Dynamické pokračování trendu na indexech v USA  
17:23Traders Talk: Trhy se třesou s Powellovou židlí, volatilita nahrává bankám a ASML jako skrytá šance
17:14Vítězí obrana, prohrávají zemědělci a příroda, hodnotí rozpočet EU server Politico
16:27Uber a Lucid spojují síly, chtějí zaplavit svět autonomními taxíky. Akcie automobilky prudce rostou
16:11Když si soused dá k obědu kuře a vy nic…

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data