Na zlatu se vytvořil smrtící kříž. Formace, při níž 50denní klouzavý průměr ceny klesne pod 200denní průměr, je všeobecně považována za negativní signál. Těch se ale kolem vzácného kovu poslední dobou nakupilo víc.
Na lesku zlatu ubírá růst akciového trhu. Americké akcie se od začátku roku posunuly o 6 % výš, zatímco zlato o víc než 6 % oslabilo. Investory znepokojily zprávy o redukci pozic ze strany známých osobností finančního trhu. Soros Fund Management miliardáře George Sorose ve 4Q12 omezil své investice v největším globálním zlatém fondu SPDR Gold Trust o 55 % na 600 tisíc akcií. Pozice redukovali i Louis Bacon, Jim Rogers či dluhopisový fond PIMCO, upozornili jsme již dříve.
„Loni trh se zlatem podporovaly tři velké rizikové faktory: fiskální útes, řecký odchod z eurozóny a její rozpad a také tvrdé přistání v Číně. Všechna tato rizika byla letos utlumena,“ tvdrí Jim Steel, hlavní komoditní analytik v bance .
Podle Steela se výprodeje vystupňovaly kolem svátku čínského nového roku v minulém týdnu. „Celý komplex vzácných kovů je pod tlakem. Síla akciových trhů podle všeho vzala zlatu výhodu bezpečného útočiště a k tomu se přidalo zotavení eura. V posledních dnech jsme také byli svědky výrazné redukce pozic ze strany hedgeových fondů a také poklesu v držbě indexových akcií (ETF),“ komentuje vývoj Steel. Nevěří ale, že dvanáctiletý býčí trh je u konce. Klesající ceny považuje za přechodný jev, který může pominout s obratem na akciovém trhu.
Formace smrtící kříž na zlatu:

Zdroj: Patria Online
Zlato propadlo pod 1600 USD/unce a momentálně se pohybuje kolem 1565 USD. Hodnota 200denního průměru činí něco přes 1665 USD, zatímco 50denní průměr klesl pod 1664 USD. Podle analytika banky RBC George Geroa zlato ani tolik neovlivní smrtící kříž, jako spíš skutečnost, že v pondělí vyprší platnost velkého množství put pozic, které řada fondů otevřela při ceně vypořádání (strike price) ve výši 1600 USD za unci. Tyto pozice se teď stávají velmi ztrátovými.
Analytik Jim Wyckoff připouští, že put opce mohou sehrát svou roli, avšak z dlouhodobého hlediska je zlato stále v růstovém pásmu. „Pokles ceny zatím lze považovat za technickou korekci v rámci dlouhodobého růstového trendu. Pro budoucí vývoj bude klíčová úroveň 1500 USD za unci. Pokud se pod ni párkrát podíváme, mohlo by to napáchat velké dlouhodobé škody,“ tvrdí Wyckoff.
Podle Steela by výprodeje mohly dosahovat vrcholu. Na trh prý vstupují kupci z rozvíjejících se trhů. „Čím víc bude klesat, tím víc budou přicházet kupci citliví na cenu, obzvlášť ti z Dálného východu,“ tvrdí Steel.
Credit Suisse dnes snížila doporučení na zlato na "neutral" po prolomení "klíčových technických úrovní" 1625 a 1585 USD/unce. Mluví o zpomalení investiční poptávky a vidí omezený potenciál k oživení.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg, WGC)