Japonská měna pokračuje v sestupu, který zahájila loni v listopadu v očekávání uvolněnější měnové politiky. Další oslabování jenu podporují informace o tom, že novým guvernérem japonské centrální banky (BOJ) se pravděpodobně stane Haruhiko Kuroda. Muže, který nyní zastává post prezidenta Asijské rozvojové banky, platí za zastánce agresivní měnové expanze, a jeho příchod by tak mohl přispět k dalšímu oslabování jenu a růstu akcií, zejména exportně orientovaných firem.
Spekulace o Kurodově jmenování dnes poslaly jen o 1 % níže vůči americkému dolaru, na nejslabší úroveň od května 2010. Akciový index Nikkei 225 připsal přes 2 %. Kuroda, který dříve pracoval na japonském ministerstvu financí, centrální bankéře dlouhodobě kritizuje za příliš váhavé uvolňování měnové politiky.
Předseda japonské vlády Šinzó Abe, který je ve funkci od prosince, už před volbami sliboval, že se bude snažit centrální banku přesvědčit, aby změnila dosavadní politiku a co nejvíce podpořila hospodářský růst. Japonské ekonomice by se podle premiéra mělo dostat podpory skrze překonání roky trvající deflace, oslabení jenu a další stimulaci ekonomické aktivity, a to navzdory dalšímu zadlužení. Japonsko je přitom s přehledem nejzadluženější ze všech zemí OECD.
Současný guvernér BOJ Masaaki Širakawa, který nebyl tlaku vlády na roztočení tiskařských lisů příliš nakloněn, začátkem února ohlásil předčasný odchod z funkce, čímž vládě uvolnil prostor pro dřívější jmenování kandidáta podle jejího gusta. BOJ už v lednu zvýšila inflační cíl z 1 % na 2 %, tedy na úroveň naposledy dosaženou v devadesátých letech minulého století. Zemi dlouhá léta sužuje deflace, z níž se přes četné pokusy vládám ani centrálním bankéřům dosud vybřednout nepodařilo.
Vývoj kurzu jenu vůči dolaru

Měnový stratég (3,56 GBP, 3,25%) Greg Gibbs poukazuje na skutečnost, že pohyb na měnovém páru jen/dolar nastal v reakci na již dříve široce rozšířenou zprávu. „To jen dokazuje, že trh stále reaguje na posun v měnové politice Japonskua,“ tvrdí Gibbs. Kurodova nominace by měla být oficiálně ohlášena tento týden. Spolu s guvernérem budou parlamentu ke schválení předloženy ještě nominace dvou viceguvernérů. Jedním z nich by měl být profesor ekonomie Kikuo Iwata, taktéž hlasitý zastánce rozsáhlé měnové expanze.
Sázení proti japonskému jenu, který za poslední čtyři měsíce oslabil o 20 %, se stalo oblíbenou strategií hedgeových fondů v čele se Soros Fund Management známého miliardáře George Sorose. Ten na shortování jenu vydělal zhruba 1 miliardu USD. Mezi další fondy, kterým očekávání radikálních změn v japonské měnové politice vyneslo nemalé peníze, patří Greenlight Capital Davida Einhorna, Third Point LLC Daniela Loeba a Hayman Capital Management Kylea Basse.
Od začátku roku jen vůči dolaru oslabil o 10 % a momentálně se obchoduje kolem 94 USD/JPY. K tak velkému propadu se z významných měn letos přiblížila jen britská libra, která vůči dolaru odepsala 7 %. Japonské akcie naproti tomu od ledna o 10 % posílily. Za poslední tři měsíce jim oslabování měny a rétorika nové vlády pomohly k 20% nárůstu.
Analytici Kurodovo pravděpodobné jmenování hodnotí jako potvrzení Abeho slibů. Dokud politika nového ministerského předsedy nenarazí, bude prý jen dále oslabovat. Francouzská banka (30,59 EUR, 2,58%) očekává růst kurzu na 100 USD/JPY pro letošní rok a dále pak na 110. Kurodova nominace by měla projít v obou komorách parlamentu, a to i v horní, kde Abeho strana nemá většinu. Opozice prý vůči Kurodovi nemá větších výhrad.
BOJ v lednu nečekaně oznámila, že od začátku příštího roku spustí další program nákupu aktiv v novém stylu blízkém tomu, který americká centrální banka oznámila již loni. Hodlá měsíčně nakupovat aktiva asi za 13 bilionů jenů, z čehož by 2 biliony jenů měly směřovat do japonských vládních dluhopisů a 10 bilionů jenů do státních pokladničních poukázek.
BOJ v loňském roce rozšířila svůj program nákupu dluhopisů celkem pětkrát. To byla největší aktivita banky v jednom roce za poslední desetiletí. Naposledy tak často měnovou politiku uvolňovala v roce 2001, kdy zemi trápila bankovní krize.
(Zdroje: CNBC, Bloomberg, Reuters)